zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Sport

Aluron Virtu będzie miał nowego trenera [WYWIAD Z PREZESEM KLUBU]

Siatkarze Aluronu Virtu Warty Zawiercie od nowego sezonu będą mieli nowego trenera. Dominika Kwapisiewicza zastąpi włoski trener Emanuele Zanini.

Reklama

Trener Zanini będzie pierwszym zagranicznym szkoleniowcem w historii klubu. Włoch poprowadzi po raz pierwszy w swojej karierze trenerskiej klub z Polski.

Zdecydowałem się podpisać kontrakt z Aluron Virtu z kliku powodów. Pierwszym powodem jest ogromne zainteresowanie siatkówką w Zawierciu. Oglądałem spotkania barażowe i atmosfera, która panowała na trybunach była rewelacyjna – mówi trener. Podoba mi się charakter zawodników oraz to, że nie ma dla nich straconych piłek, co pokazali w niejednym meczu. Jesteśmy w trakcie budowania nowego składu. Chciałbym, aby nowy zespół cechowała charyzma oraz waleczność. Myślę, że po wzmocnieniu kilkoma zawodnikami jesteśmy w stanie pokazać nową jakość w PlusLidze – mówi Emanuele Zanini.

Dotychczasowy pierwszy trener Aluron Virtu, Dominik Kwapisiewicz, zostanie asystentem Włocha.

Trener Zanini urodził się 15 kwietnia 1965 roku w San Giovanni del Dosso. W dotychczasowej karierze trenerskiej prowadził m.in. reprezentację Turcji, Słowacji oraz włoskie kluby z Werony, Modeny, czy też z Perugii.

Aluron Virtu Warta Zawiercie na swojej stronie internetowej opublikowała również wywiad z Prezesem Klubu Kryspinem Baranem:

 

Klub ogłosił w dniu wczorajszym, że pierwszym trenerem beniaminka PlusLigi zostanie Emanuele Zanini. Skąd taka decyzja i co spowodowało taką zmianę?

Zapewne dla wielu osób najłatwiej byłoby gdyby Aluron Virtu pozostał bez zmian. Zapewniam jednak że tak samo jak po awansie do PlusLigi dużo osób gratulowało nam sukcesu, tak po spadku za rok wieszaliby na nas psy i nazywali nieudacznikami. Mamy bardzo dużo przykładów trenerów, którzy po sukcesach dostali szansę prowadzenia drużyn w PlusLidze, co się okazało dla nich końcem przygody z najwyższą klasą rozgrywkową. Po niektórych wręcz słuch zaginął. Nie jest więc naszym celem rzucenie trenera Kwapisiewicza na głęboką wodę, obserwując czy się aby nie utopi. Uznaliśmy, że najlepszą opcją dla długofalowego rozwoju klubu będzie wzmocnienie sztabu szkoleniowego i pomoc w dalszym doskonaleniu. Od momentu złożenia aplikacji do PlusLigi prowadziliśmy analizy, co by było w przypadku awansu. Z trenerem Kwapisiewiczem nie raz poruszaliśmy ten temat w rozmowach. Dominik jest trenerem z młodym stażem, który bardzo pragnie się rozwijać i pozyskiwać wiedzę. Pomagaliśmy mu w odbyciu stażu w USA przy kadrze narodowej, w zeszłym tygodniu był w Jastrzębiu i uczestniczył w treningach kadry Australii u boku Marka Lebedewa. Od dzisiaj rozpoczyna kurs szkoleniowy przy kadrze Polski w Spale. Trener Zanini jest gwarantem autorytetu trenerskiego, od którego każdy członek sztabu szkoleniowego będzie mógł się sporo nauczyć. Jego siatkarskie CV jest bardzo bogate. Doświadczenie trenera Zaniniego, jego charyzma i uwielbienie ciężkiej pracy jest idealne dla młodego klubu, jakim jest Aluron Virtu.

Kluby PlusLigi zatrudniają włoskich trenerów. Dlaczego akurat szkoleniowiec z Italii?

Nasze analizy nie były ukierunkowane geograficznie. Rozmawialiśmy z trenerami z różnych stron świata, nie tylko z Włoch. Przy wyborze trenera Zaniniego zaważyło spełnienie kryteriów, które nakreśliliśmy. Trener odwiedził nas tydzień temu w Zawierciu. Zwiedził nasze obiekty, na których trenujemy i był bardzo pozytywnie nastawiony. Do tego trener Zanini długo rozmawiał z trenerami Kwapisiewiczem oraz Gniado. Po tym spotkaniu śmiało mogę powiedzieć, że złapali nić porozumienia. Do tego Trenera zainteresował nasz projekt siatkówki, nasz styl prowadzenia klubu, do którego podszedł entuzjastycznie. Jako ciekawostkę o naszym nowym trenerze dodam, że na początku swojej kariery trenerskiej współpracował z trenerem Andreą Anastasi, który obecnie jest jego sąsiadem oraz był ostatnim trenerem obecnego szkoleniowca reprezentacji Polski, Ferdinando de Giorgiego.

Wzmocnienie sztabu szkoleniowego poczynione. Jak wygląda z kolei sytuacja ze wzmocnieniem kadry zawodniczej?

Obecnie sztab szkoleniowy intensywnie pracuje nad tym aspektem. Trzeba jasno powiedzieć że każdy kto przyczynił się do wygrania 1 ligi oraz awansu do PlusLigi zapisał się złotymi zgłoskami w historii naszego klubu. To zostało udokumentowane, pokazane w telewizji. Tego nikt im nie zabierze, jednak teraz przyszedł czas na kolejny etap, który ma sprawić że nie zmarnujemy tego co osiągnięto. Bo to byłby powód do wstydy przed Nimi. Niektórzy zawodnicy zostali poinformowani o tym, że nie będą stanowić o sile Aluron Virtu w przyszłym sezonie. Wzmocnienia naszej drużyny są niezbędne w realnej walce w PlusLidze. Zapewniam, że nasz zespół nadal mają tworzyć zawodnicy ambitni, którzy stworzą razem nieszablonowy zespół. Jesteśmy pierwszym beniaminkiem PlusLigi, który uzyskał awans sportowy i nie chcemy na tym poprzestać. Możemy i będziemy ryzykować składem graczy na boisku.

Źródło: Aluron Virtu Warta Zawiercie (autor: Krzysztof Jurak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.