zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Zawiercie i Ogrodzieniec atrakcyjniejsze dla inwestorów. Czy będą konkurowały?

Pod koniec ubiegłego roku rozszerzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Włączono do niej działki z Zawiercia i Ogrodzieńca.

KSSE została rozszerzona na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 roku (weszło w życie z końcem miesiąca). W jej ramach do strefy włączono nieruchomość po byłej cementowni “Wiek” w Ogrodzieńcu. Czy będzie ona stanowić konkurencję wobec zawierciańskiej Strefy Aktywności Gospodarczej?

– Nie chcemy konkurować z Zawierciem w kwestii terenów KSSE, raczej współpracować i uzupełniać ofertę inwestycyjną powiatu. Nasze tereny mają swoje atuty, zawierciańskie swoje. Myślę, że każdy grunt ma swojego kupca i zarówno miasto Zawiercie jak i Ogrodzieniec znajdą inwestorów. Na powstaniu strefy ekonomicznej zyskają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zamierzają inwestować i liczą na wsparcie państwa w postaci ulg podatkowych. Korzyścią dla gminy będą nowe miejsca pracy, a co za tym idzie poprawa sytuacji ekonomicznej naszych mieszkańców. Skorzystamy również jako gmina na wizerunku, bo będziemy w gronie samorządów sprzyjających przedsiębiorczości w sposób szczególny. Nasz sukces świadczy również o tym, że potrafimy planować i skutecznie osiągać cele. Gmina jest stabilna oraz przewidywalna – a tego oczekują inwestorzy mający zamiar zainwestować w niej swoje pieniądze – mówi Burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski.

W podobnym tonie wypowiada się Agencja Rozwoju Zawiercia zarządzająca zawierciańską Strefą Aktywności Gospodarczej.

– Fakt objęcia statusem specjalnej strefy ekonomicznej terenu w Ogrodzieńcu nie spowoduje więc, z naszego punktu widzenia, osłabienia atrakcyjności SAG w Zawierciu. Przeciwnie. Cieszymy się, że gmina z naszego powiatu posiada takie działki bo to tylko zwiększa atrakcyjność naszego terenu. Inwestor musi mieć wybór i czym większy on będzie w naszym regionie tym więcej inwestorów pozyskamy dla mieszkańców ziemi zawierciańskiej – mówi Wojciech Dziąbek, p.o. dyrektora Agencji Rozwoju Zawiercia.

Na mocy rozporządzenia z grudnia ubiegłego roku do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej włączono również nieruchomości z terenu gminy Zawiercie (z dzielnicy Marciszów), a także m.in. z Katowic, Bytomia i Zabrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.