zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Żarnowiec: spotkanie poświęcone stanowi wojennemu [ZDJĘCIA]

W niedzielę 10 grudnia w Żarnowcu odbyło się spotkanie opłatkowe poświęcone pamięci ofiar stanu wojennego.

Organizatorem wydarzenia była NSZZ “Solidarność” Rolników Indywidualnych. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Adolf Dróżyński. Po Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie “Solidarności” oraz beatyfikację Papieża Jana Pawła 2, a orkiestra z Woli Libertowskiej odegrała hymn “Boże coś Polskę”. Następnie uczestnicy udali się do Domu Kultury na dalszą część uroczystości.

Zgromadzonych powitał Paweł Sokół, Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”, członek Rady Krajowej. W uroczystości udział wzięli internowani – Eugeniusz Miąsko, Edward Ludwikowski, Czesław Świerczyński, członek Rady Krajowej NSZZRI “Solidarność” Andrzej Miąsko i koordynator NSZZ “Solidarność” na powiat zawierciański Małgorzata Benc. Poczet sztandarowy wystawiła Komisja Zakładowa CMC w Zawierciu i OSPEL w Wierbce. W wydarzeniu uczestniczył również Przedstawiciel IPN dr Jarosław Derka, wicedyrektor ARiMR Gabriel Dors oraz działacze “Solidarności” z powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego.

Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu Gimnazjum w Żarnowcu pod kierownictwem Dyrektor Iwony Karoń. Po występie głos zabrał dr Jarosław Derka który opowiedział o działalności ks. Mariana Gołąbka, kapelana Rolniczej “Solidarności”, internowanego, prześladowanego i zmuszonego do emigracji.

Po prelekcji uczestnicy połamali się opłatkiem wspominając tragiczne wydarzenia z przed 36 lat.

Chciałbym dodać, że takie spotkania opłatkowe odbywają się nieprzerwanie od 1981 roku, do 1989 w domach prywatnych, a następne już oficjalnie. Śmiem twierdzić, że ta tradycja spotkań poświęconych ofiarom stanu wojennego jest najdłuższą w powiecie zawierciańskim – mówi Paweł Sokół, Przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”.

Źródło: Rada Wojewódzka NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.