zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Uważaj na tę roślinę! Barszcz Sosnowskiego

W związku z rozpoczęciem sezonu letniego Państwowa Inspekcja Sanitarna rozpoczyna działania edukacyjne dotyczące zwiększenia świadomości społeczeństwa możliwością poparzenia barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin w Polsce. Stanowi zagrożenie dla ludzi, jest inwazyjny i bardzo trudny do zwalczenia ze względu na niezwykłą plenność. Kontakt bezpośredni z jakąkolwiek częścią rośliny powoduje poparzenia skóry, które w przeciwieństwie do poparzeń termicznych,
są bardziej bolesne, mogą prowadzić do powstania głębokich ran oraz długotrwałych przebarwień skóry. Także wdychanie olejków eterycznych, które są szczególnie lotne w upalne dni, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Biorąc pod uwagę fakt, że co roku wiele osób ulega poważnym poparzeniom tą rośliną, Główny Inspektorat Sanitarny przygotował materiał edukacyjny na temat zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz zaleceń jak uniknąć poparzenia i jak postępować w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

KOMUNIKAT
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłasza nabór wniosków z zakresu ochrony różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów.

Celem naboru jest wybór i dofinansowanie zadań z zakresu ochrony różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów zmierzających do usunięcia obcych gatunków roślin występujących na terenie gminy zagrażających życiu i zdrowiu.

Wzory wniosków dostępne są na stronie Funduszu www.wfosigw.katowice.pl.

O udzielenie dofinansowania w ramach powyższego Programu  mogą ubiegać się jednoski samorząd terytorialnego (gminy) z województwa śląskiego .

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

barszcz_sosnowskiego_-_broszura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.