zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Szkoła Podstawowa w Dzibicach: od 1 stycznia gmina przejmie placówkę od Fundacji “Elementarz”. Co dalej ze szkołą?

Prowadzona do tej pory przez Fundację “Elementarz” Szkoła Podstawowa w Dzibicach (gmina Kroczyce) z dniem 1 stycznia zostanie przejęte przez gminę.

Przypomnijmy, w trakcie październikowej sesji Rady Gminy Kroczyce, która odbyła się w czwartek 24 października wójt Stefan Pantak mówił o piśmie, które otrzymał od Fundacji “Elementarz”.

Jak poinformował wójt gminy, fundacja – która jest organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Dzibicach – wypowiedziała umowę o prowadzenie szkoły i chce przekazać placówkę gminie Kroczyce. Powodem decyzji jest “krytyczna sytuacja finansowa” i straty w wysokości 237 tys. zł za minione lata. Zgodnie z wypowiedzeniem umowy szkoła miałaby zostać przekazana gminie z dniem 1 listopada 2019 roku.

Postawiono nas pod murem, bo w ciągu paru dni nie jesteśmy w stanie przejąć szkoły. To są procedury urzędowe, skarbowe, trzeba przygotować arkusz organizacyjny. Będziemy prowadzili rozmowy z fundacją, że w tym terminie nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Do prowadzenia szkoły potrzeba środków finansowych, a tych środków nie ma – powiedział w październiku wójt gminy Stefan Pantak.

W szkole uczy się obecnie 18 uczniów, z czego ośmiu uczęszcza do ósmej klasy. Fundacji i gminie udało się porozumieć w tej kwestii i szkoła zostanie przejęta przez gminę z dniem 1 stycznia 2020 r. Czy gminę Kroczyce będzie stać na utrzymanie szkoły?

Koszty funkcjonowania SP Dzibice są aktualnie analizowane i ze względu na bardzo małą liczbę uczniów będą ponoszone kosztem ograniczenia inwestycji gminnych. Rada Gminie nie podjęła jeszcze żadnego stanowiska odnośnie losów szkoły – poinformował Referat Oświaty Urzędu Gminy Kroczyce.

W poniedziałek 25 listopada odbędzie się sesja Rady Gminy Kroczyce, w porządku obrad której zawarty jest punkt “Podjęcie uchwały w sprawie przejęcia do ponownego prowadzenia przez Gminę Kroczyce Szkoły Podstawowej w Dzibicach”.

Zdjęcie: Mapy Google

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.