zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Spotkanie w Porębie w sprawie kopalni: “To wszystko będzie skażone, nikt tu nie będzie mieszkał. Dzieci będą się rodzić jako potwory” [ZDJĘCIA]

W środę 27 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Spotkanie poprowadził prezes (Marek Szeles) i wiceprezes (Mariusz Golenia) stowarzyszenia wraz z burmistrzem Poręby Ryszardem Spyrą. W spotkaniu uczestniczyli również: Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, Poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek oraz wiceprzewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Ewa Brewczyńska-Florczyk.

Tak działa Rathdowney: wysłali do wszystkich samorządowców pismo podpisane w grudniu 2017 roku przez ówczesnego wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego (obecnie ministra finansów) dotyczące poparcia dla planów budowy kopalni. Zapytaliśmy o to wprost ministerstwo i powiedzieli, ze było jedno spotkanie, na którym Rathdowney przedstawiło prospekt i tyle. Gdyby takie pismo było, to by firma umieściła go na stronie. A gdy zapytaliśmy ministerstwo, to już nigdy Rathdowney o tym piśmie nie wspomniało – mówił Mariusz Golenia, wiceprezes stowarzyszenia i radny Rady Miejskiej w Zawierciu.

Na spotkaniach pojawiał się dr hab. Mariusz Czop. Ostatnio nawet nazwano go profesorem, choć jest doktorem. Zapytano AGH, czy wspiera budowę kopalni. I dostali odpowiedź, że to, co on mówi, to jest to jego prywatne stanowisko, a nie AGH – mówił z kolei Marek Szeles, prezes stowarzyszenia.

Prowadzący spotkanie informowali, że firma Rathdowney “straszy, że będzie chciała zwrotu poniesionych kosztów w wysokości 80-kilku mln zł”.

Mam swoją misję, która trwa od 50 lat. Pod koniec 60. i na początku lat 70. uczeni z AGH robili badania i wyniki badań są w archiwach. W moim domu mieszkali geofizycy z tamtych badań. Ja jestem z wykształcenia biologiem. Mówili, że są tak duże złoża uranu, że wystarczy na przeniesienie całego miasta w inne miejsce i jeszcze zostanie pieniędzy. Jeśli będzie wydobywamy cynk i ołów, to zdejmiemy płaszcz ochronny dzielący nad uranem. Tu nie będzie życia, tu będzie cmentarzysko. Jeśli ktoś zdaje sobie sprawę, co zrobił Czarnobyl, to my to będziemy mieli z bliska. O uranie nikt nie wspomina. Będziemy umierać od promieniowania. Każdy kto powie “tak” dla kopalni, to wydaje wyrok śmierci na swoje dzieci i wnuki i jest katem wykonania tego wyroku. Gdy zapytałam Pana z firmy o to, gdzie uran, to odwrócił się, coś burknął, a po spotkaniu uciekł. Miałam telefony Polaków z Kanady. Powiedziano mi, że reaktor atomowy w Kanadzie kończy mu się paliwo. Na świecie jest 2-5 takich miejsc ze złożami uranu na świecie. Cała Warszawa ćwiczy na skałkach naszych. To wszystko będzie skażone, nikt tu nie będzie mieszkał. Dzieci będą się rodzić jako potwory. Zniszczymy całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Rozmawiałam z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Wskażą mi, do jakiej komisji napisać, że mamy dbać o środowisko, a nie je niszczyć. Zbieram materiały, jeśli macie jakieś dowody, to przekażę to do Warszawy. Już miałam pogróżki, ale na coś trzeba umrzeć. Może jako bohater (oklaski). Jeszcze jedno mi powiedziano: jak będziecie się tylko spotykać, to świat o Was nie usłyszy. Zamknijcie drogi. Ponoć jest to najlepsza droga, żeby świat o tym usłyszał – mówiła Ewa Brewczyńska-Florczyk.

W maju i w lipcu 2020 roku wygasają koncesje na badania. Te badanie już zostały zrobione, firma nie potrzebuje badań, tylko chciała pierwszeństwa do wydobycia. Wszyscy wójtowie i burmistrzowie są przeciwni. Rada Gminy Włodowice przygotowuje uchwałę intencyjną na sesję w grudniu. Burmistrz Myszkowa w ustnej deklaracji wyraził swój sprzeciw wobec kopalni – mówił Mariusz Golenia.

Cieszę się, że nasi parlamentarzyści jednomyślnie zajmują takie samo stanowisko jak my. Zobowiązuje się, żeby najpóźniej do końca roku przeprowadzić akcję zbierania podpisów i dostarczyć listy osób przeciw kopalni. W jedności siła i taka jest prawda. Jeżeli połączymy działania samorządu, mieszkańców i parlamentarzystów nic nie jest w stanie spowodować, żeby powstała tu kopalnia. Na pewno wygramy. Apeluję do mieszkańców,żebyście idąc do domów mówili o tym, nagłaśniali problem. To będzie naszym wkładem we wsparciu posłów – apelował burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Panowie ze stowarzyszenia powiedzieli, że do kopalni cynku i ołowiu mogą się dostać też od Siewierza i od Kluczy. Jak była sesja w Siewierzu, jeden z radnych to poruszył i zostało to ucięte. Ta firma już zainwestowała 80 mln zł. To jest dla nich walka, więc będą walczyć na każdy możliwy sposób – mówił mieszkaniec powiatu o imieniu Przemysław.

Jest tygodnik – “Kurier Zawierciański” – który przeciwko mieszkańcom bierze stronę firmy – mówił Norbert.

Możemy tylko nie kupować tej gazety, to jest najlepsza metoda – dodał Ryszard Spyra.

Ostatnio wykupiliśmy płatną stronę. A kilka strona dalej był wywiad z Panem Końskim w odniesieniu do naszej publikacji. Wydaje nam się, że redaktor naczelny jest zagorzałym zwolennikiem kopalni – mówił Marek Szeles.

Powiedzcie nam, jak wykazują badania, co z tym uranem. Uran towarzyszy ołowiowi. Proszę nam powiedzieć, żeby nie było kpin, że mamy bałamutne materiały przedstawiamy. Chcemy merytorycznego uzasadnienie, żeby wiedzieli, że my nie tylko emocjami żyjemy – prosiła mieszkanka Poręby.

W dokumentach, które są dla nas dostępne dla nas nie ma mowy o uranie i dlatego o nich nie mówimy. Możemy zorganizować spotkanie z geologiem – powiedział Marek Szeles.

Powinniśmy się zwrócić do ministerstwa środowiska, bo na pewno wie, co mamy w ziemi – apelowała mieszkanka Poręby.

Z pewnością takie pisma zostaną przesłane – powiedział burmistrz.

Firma kupiła z trochę więcej niż 1 mln zł dokumenty z badań z lat 60-70 – dodał Mariusz Golenia.

Podczas spotkania była mowa również o apelu mieszkańców o włączenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeżeli Jura znajdzie się na liście UNESCO, to sobie związujemy ręce i nie możemy prowadzić innych działalności. Wtedy nie możemy robić innej działalności, która nie będzie niebezpieczna dla środowiska, a chcemy żeby się Jura rozwijała – mówił Marek Szeles.

Niekoniecznie chciałam o tym mówić, ale mieszkańcy są autorami listu otwartego w sprawie umieszczenia UNESCO. To jest rewelacyjny pomysł, bo od Krakowa po Wieluń nasza wyżyna to jedno wielkie dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. Jeśli się nie zjednoczymy, to skazani jesteśmy na porażkę. Każdego, kto ma ochotę proszę o dołączenie się do akcji. Do akcji dołączyła się Towarzystwo na rzecz ochrony przyrody, partia Zieloni, Strajk na Ziemi z Krakowa, prezydent Zawiercia – mówiła Beata.

Musimy konsolidować wszystkie siły. Rathdowney nie zasypiajmy gruszek w popiele, skoro wzajemnie się pocieszamy, popieramy, to mamy osiąść na laurach. Musimy traktować Rathdowney, którego trzeba traktować jako groźnego przeciwnika, który jest zaprawiony w bojach. Mają doświadczonych prawników, doświadczenie biznesowe – powiedział burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

PK

43 KOMENTARZE

 1. Zagłada, czeka nas zagłada!

  Ktoś tu konkretnie odleciał, zamiast normalnej rozmowy na temat zagrożeń jakie niesie kopalnia czy pozytywów w postaci miejsc pracy mamy takich ludzi którzy straszą apokalipsą

 2. “Dzieci będą się rodzic, jak potwory”… Nie no, to już jest śmieszne. Nie ma to nic wspólnego z merytoryczną dyskusja. Straszenie ludzi bez żadnych podstaw. Stowarzyszenie (huta) sieje takie bzdury, że tego się sluchac nie da. Nic nie jest poparte konkretnymi dowodami, masakra. I dlaczego stowarzyszenie boi się UNESCO… Dlaczego? Czyżby huta chciała budować kopalnie?, a chodzi tylko o przegonienie Kanadyjczykow? Brudna gra i celowo wpuszczani są w to zwykli obywatele.

  • Metale ciężkie przedostające się do płodu wraz z krwią pępowinową upośledzają pracę układu nerwowego, kostnego, płciowego i moczowego, co z kolei skutkuje zaburzeniami rozwoju UKŁADU NEUROLOGICZNEGO, chorobami nerek i bezpłodnością. Proponuję poczytać najlepiej z kilku źródeł na temat kancerogennego wpływu metali ciężkich na ludzi i zwierzęta a dopiero potem krytykować innych.

 3. Z artykułów gazety wynika, że redaktor gazety czyni Rathdowneyowi laur pochwalny i jest zwolennikiem kopalni. Nie wiem gdzie się podział obiektywizm redaktora gazety, ale wiem, że ta gazeta działa na szkodę mieszkańców, bo kopalnia jest dla mieszkańców wielką szkodą. Rathdowney może sobie straszyć. Ich pogróżki nie robią żadnego wrażenia. Jak będą dalej straszyć to na to są odpowiednie paragrafy z kodeksu karnego. Nikt ich wołami tutaj nie zaciągnął. Sami tu weszli, sami podjęli ryzyko i sami biorą za swoje działania odpowiedzialność. Mogli zostać w Kanadzie. Bardzo dobrze, że są z nami posłowie regionu. Trzeba walczyć, aby Rathdowney zniknął z jury raz na zawsze.

 4. Śmieszno i straszno :)W Olkuszu same potwory.Na Śląsku same potwory.Kopalnia za kopalnią.Jak żyć 🙂 Opamiętajcie się ludzie , czas najwyższy . Stowarzyszenie już nie wie czego się chwytać. Ktoś napisał ,że za nimi stoi huta. Ja to już mówiłem tutaj jakiś czas temu. Zresztą od jakiegoś już nie jest to tajemnicą .Oczywistym było ,że nie chodzi im o środowisko ,a plan jest znacznie bardziej “skomplikowany”.

  • Nie widzisz różnicy między kopalnią a kopalnią? A dewastacja przyrody i miasta,które nie jest przystosowane pod szkody górnicze?

   • To nie kopalnia dewastuje przyrodę tylko huta i odlewnia śmierdzącymi oparami i dymami, które niszczą przyrodę i zatruwają ludzi, a Zawiercie , Poręba i Łazy są przystosowane do tego żeby nie było szkód górniczych bo bloki budowane były w technologii W70/SG , czyli odpornej na szkody.

 5. Ja tez chcę i jestem za kopalnia! Takie bzdury ze aż śmieszne! Wiadomo o co gra , nie chcą UNESCO bo będą mieć związane ręce ….czyli inne szkodliwe działalności są Ok ? tylko kopalnia zła ?

 6. Kopalnia cynku i ołowiu spowoduje skażenie wód podziemych i powierzchniowych, podtopienia, zanik cieków i zbiorników, szkody w powierzchni gruntu i obiekktach, zmagazynowanie dziesiątków milionów ton odpadów.
  Zatrudnieni zostaną górnicy z Olusza.
  Firma nic nie produkuje więc i nie ma funduszy na budowę kopalni.
  Nie informują o szkodach i zagrożeniach, nie udostępniają badań.
  Łazy nie miały świadomości, że od 2017 r. z LASAMI negocjują lokalizacje kopalni o rzut beretem od zabudowań.
  Tak jak teraz Poręba, Siewierz i Gołuchowice.
  Takiego chcecie inwestora?

  • Ale jakie skażenie ?? Dzisiaj to gadanie bez sensu , bo nie ma raportu oddziaływania na środowisko. Większe skażenie powoduje to ,że jeździmy samochodami, palimy w piecach byle czym itp. Przecież inwestor w ogóle jeszcze nie wystąpił o koncesje na wydobycie ,a to jest cała procedura m.in konsultacje społeczne i wtedy inwestor rozmawia z mieszkańcami. To ,że rozmawiał przez cały czas realizacji projektu, to tylko dobra jego wola. Kopalnia i tak powstanie , jak nie Kanadyjczycy, to ktoś inny. Stowarzyszenie chyba działa na rzecz innego inwestora,a ludzie za jakiś czas zobaczą w czym brali udział.

   • Żródła informacji – proszę bardzo:
    – Raport techniczny wykonany przez SRK na zlecenie Rathdowey Resources,
    – Analza dr Filipka dla Wodociągów,
    – Analiza prof. Cabały i dr Badery dla Łaz,
    – Analiza Multiconsult dla Zawiercia,
    – i wiele innych – wystarczy poszukać w internecie

    Raport ooś – będą zasłaniać się tajemnicą handlową- tak jak to robią teraz.

    • Zarówno raport techniczny jak i analizy profesora Cabały i dr Badery są korzystne dla projektu budowy kopalni. Opracowanie firmy Multiconsult na zlecenie CMC jest bezwartościowe , bo ta firma nie ma żadnych ekspertów zajmujących się takimi tematami jak górnictwo i geologia. Ich tak zwani eksperci to starzy towarzysze, którzy całe życie spędzili za partyjnymi biurkami.

  • Słuchajcie no ALERT ! Jak to może być , że jednocześnie powstaną podtopienia i zanik cieków i zbiorników wody ! Zdecydujcie się w końcu co będzie , bo gubicie się towarzyszu w tych KŁAMSTWACH !!!!!! Na tak szczegółowo udokumentowane złoże i o tak dużych zasobach każdy bank da pieniądze na budowę kopalni.

   • Mów za siebie i nie uogólniaj. Znam wielu sympatycznych porębiaków, tak jak i wielu durnych zawiercian. Wszędzie są tacy i tacy.

  • pierwsze z brzegu:
   Analiza Multiconsult dla Zawiercia – zamawiający CMC Poland

   Czemu CMC tak zależy żeby kopalnia nie powstała? zakładają stowarzyszenia, zamawiają raporty itd itp. Przecież oni sami trują całą okolice. Nie chcą żeby ktoś im konkurencje robił? Czy może chodzi o to że jak powstanie duży zakład pracy w okolicy, płacący nie małe pieniądze to CMC jak i inne firmy działajace w okolicy mogą mieć problemy z pracownikami?

 7. Jeżeli Pani Brewczyńska-Florczyk rzeczywiście opowiadała takie bzdury o uranie koło Zawiercia to nie tylko nie ma zielonego pojęcia o tym co plecie, ale najwyraźniej ogarnęła ją już demencja starcza, albo cynicznie i bezczelnie kłamie. Przecież parę tygodni temu , na zbiegowisku koło urzędu miejskiego w Zawierciu profesor Cabała jednoznacznie oświadczył, że tu NIE MA ŻADNEGO URANU !!!!!!!!

  • W latach siedemdziesiątych,gdy prowadzono odwierty, głośno i oficjalnie mówiło się o uranie i był to główny powód, dla którego miała powstać kopalnia.

   • Mówiło się wtedy , że pod Zawierciem są ” złoża cenniejsze niż uran ” , ale nie uran. Rzeczywiście tak jest, bo na głębokości kilkuset metrów są złoża polimetaliczne, które zawierają między innymi TYTAN niezbędny w przemyśle lotniczym i kosmicznym i o to jest wojna !!!

 8. Ludzie tu jest walka o wode która jest potrzebna xxxxx a ma już xxx metrów odwiertu , dlaczego rzeka osłabła w kromołowie , dlaczego nie ma rzeczek w lasach ( to nie przez odwierty pod kopalnie inaczej były by nowe źródła w lasach i w mieście ( tu była kilka odwiertów np. przy marszałkowskiej) ) dlaczego XXX nie poda ile m3 zużywa na dobe z kilku studni do produkcji.

  Jeśli chodzi o uran to napewno jest miedzy Kocikową a Pilicą co jest udokumentowane od lat 80 -tych. a reszta to baje starych poradzieckich badaczy a potem polskich napaleńców którzy domyslali sie że jak jest ruda żelaza to pod nia jest uran

  • To nie jest walka o wodę, bo między Olkuszem a Marciszowem jest Główny Zbiornik Wód Podziemnych 454, należący do największych w Polsce. ZAWIERCIAK ma rację, chodzi o tytan i inne pierwiastki ziem rzadkich, na których chcą położyć łapy Żydy z Teksasu, którzy są właścicielami huty CMC w Zawierciu. Dlatego wynajmują i sowicie opłacają swoich agentów, żeby wygłaszali te kłamstwa o kopalni i organizowali te histeryczne w Zawierciu i okolicy, bo złoża tytanu ciągną się za Myszków, aż do Żarek.

 9. Ileż razy można powtarzać to samo? Wydobycie wysoce toksycznych rud ma potrwać tylko kilkanaście lat, czy dla kilkudziesięciu miejsc pracy przez ten okres warto poświęcić czyste powietrze i wodę? Zmiany w środowisku będą nieodwracalne dla nas i przyszłych pokoleń. Tym bardziej że z każdym rokiem wody jest coraz mniej, zbiorniki i rzeki wysychają, susze coraz dłuższe. Czy są jakieś argumenty za kopalnią? Ja nie widzę

  • Ile razy można powtarzać, że w Zawierciu nie ma czystego powietrz i wody ? Trujące i śmierdzące pyły i gazy z huty i odlewni niszczą nie tylko dzień w dzień środowisko Zawiercia ale całą Jurę, a woda ciągle jest chlorowana , bo przez zatrutą glebę odpadami z huty woda przeniknęła do studni i pijemy ten syf. Rudy cynku i ołowiu nie są toksyczne, ale żużel z huty to niezwykle trujący odpad. Kopalnia to czysty i bezpieczny dla środowiska zakład pracy , który przyczyni się do rozwoju Zawiercia i powiatu.

 10. Chciało by się żeby intruz poduczył nieco troli – cała dyskusja to jak grochem o ścianę. Pewnie, że w raporcie RTH piszą że nie naruszą obszarów chronionych – ale wystarczy wytyczyć obszar o promieniu 7 km od zloża i widzi się co mamy w środku.
  W studium zaznaczono złoża – zobaczcie jak to daleko od waszego domu, szkoły, kścioła, sklepu, zakładu – tego możecie nie wiedzieć , bo z pewnością nie jesteście z naszego regionu.
  Środowsko pomniejszają ale nie mogą kłamać przy technice i technologii.
  Żeby móc wydobywać muszą odpmpować wody do 270 m, a potem je zrzucić do Warty na Marciszowie lub do Czarej Przemszy – 4 warianty opisali w Analizie do aPGW w grudniu 2014. Zrzucenie 60 mln. m3/rok musi spowodować podtopienia. W raprcie piszą też o przekierowaniu cieków powierzchniowych.

  • Głupstwa wypisujesz trollu CMC i nawet nie rozumiesz tego o czym gryzmolisz bo nie znasz się na zagadnieniach geologii i górnictwa.

 11. Napisz jedno zdanie wskazujące na to, że ty się znasz – tylko jedno.
  Co do oddzalywania – nie mówimy o pierwiastkach występujących w duzych ilościach, bo te w 90% będą odzyskiwać. Ale tal, arsen,… są zbędnym zanieczyszczeniem – zostaną w szlamach, wodzie, powietrzu.

  • Mam wykształcenie wyższe z zakresu eksploatacji podziemnej złóż. Natomiast arsen, kadm, tal, cynk, ołów i wiele innych znajdują się w odpadach hutniczych, czyli żużlu który jest składowany na hałdzie i zanieczyszcza powietrze , wodę i glebę. tym się zajmij jeśli zależy ci na środowisku.

 12. Strumyki i rzeki wysychają, bo xxx zużywa coraz więcej wody, bo coraz większa produkcja, każdy w Zawierciu to wie. Nie jestem zwolennikiem kopalni, ale cieszę się, ze temat xxx tez jest nagłaśniany. Czekam aż nasi miejscy ekolodzy coś o tym napiszą… ale chyba się nie doczekam.

  • Wody brakuje, bo mamy suchy okres (okresy 10-letnie), za chwilę będzie 10 lat ulew i będzie płacz, że powodzie…Takie środowisko. Głównym powodem braku wody w okresie suchym jest brak RETENCJI. Poczytajcie trochę, nauka, nauka…

 13. źkologiczne Zawiercie pokazało nam zmiany w ciekach, zbiornikach, terenach podmokłych – a to dopiero 270 wywierconych, żle zabezpieczonych otworów.
  Pompowanie wody z kopalni ściągnie 60 mln. m3 wody/rok (Raport SRK dla RTH).
  Obniżanie lustra wody przeciągnie w rejon zawierciański zanieczyszczenia biogenne po papierni w Kluczach i zanieczyszczenia z wydobycia, przetwarzania i magazynowania odpadów i szlamów poflotacyjnych. Po zakończeniu wydobycia i pompowania w rejonie zawierciańskim, Siewierza i Gołuchowic podnoszące się wody zanieczyszczą wszelkie wody podziemne, gruntowe, powierzchniowe nad złożem i w obrębie leja depresji.
  Olkuskie rozpoczęło batalię o doprowadzenie wody do swoich 4 gmin w 2005 roku.
  Czy chętni na kopalnię już podjęli starania o fundusze? Pierwszy etap kosztuje 206 mln. zł.

  • Jak zwykle wypisujesz bzdury , bo zielonego pojęcia nie masz na ten temat. Jesteś marnym najmitą i pewnie za marne pieniądze

 14. Jak zwykle plujecie jadem, obrzucacie błotem i ani jednego sensownego zdania.
  I robią to Polacy Polakom, swoim dzieciom, wnukom
  Firma jedzie na kredytach, nie ujawnia badań, maniupuluje faktami.
  A wy stajecie za nimi murem.
  Wstyd!!!

  • To ty plujesz jadem i rozpowszechniasz obrzydliwe kłamstwa na temat kopalni. To w twoich wypocinach nie ma ani jednego logicznego i opartego na wiedzy zdania. Prymitywna propaganda sługusów CMC. Dlaczego nie piszesz o zatruwaniu środowiska przez hutę CMC skoro tak ci zależy na dzieciach ? Dzisiaj nad ranem tumany czarnych dymów znad huty leciały nad osiedle Centrum. Ty bezczelny kłamco i obłudniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.