zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności Powiat

Siłownia przy świecach. Społecznik z Ogrodzieńca trenuje młodych… w ciemności [WIDEO+ZDJĘCIA]

Działający społecznie trener z Ogrodzieńca zajęcia prowadzi w ciemności. Dlaczego?

Benedykt Pęczak ma 63 lata. W gminie Ogrodzieniec działa od 1985 działa, a od wielu lat prowadzi treningi kulturystyczne w byłym budynku domu kultury koło Osiedla Elizy Orzeszkowej. W 2014 roku był nominowany w gminnym Plebiscycie Społecznik Roku.

Przygotowywani przez niego zawodnicy mają wiele osiągnięć – jednym z najnowszych jest zdobycie 2 lata temu trzeciego miejsca w województwie w Drużynowych Mistrzostwach Śląska w podnoszeniu ciężarów. Za swoją działalność nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Prowadzona przez niego siłownia potrzebuje jednak wsparcia finansowego. O sprawie poinformował nas radny gminy Ogrodzieniec Jerzy Janoska.

Informację o problemach otrzymałem od młodzieży korzystającej z siłowni bez światła – młodzi zwrócili się do mnie o pomoc. Dla mnie jako obywatela, jako radnego gminy Ogrodzieniec jest niepojęte, że człowiek z pasją, czyniący bezinteresownie wspaniałą robotę wśród młodzieży nie może liczyć od lat na minimalną pomoc ze strony samorządu. Oczekuję natychmiastowej reakcji ze strony władz gminy, takiej pomocy, która zapewni dostawę energii elektrycznej niezbędnej dla siłowni oraz poprawi w znaczący sposób warunki lokalowe – mówi Jerzy Janoska.

Benedykt Pęczak potwierdza, że siłownia potrzebuje pomocy gminy.

Gmina nie chce podłączyć prądu. Do tej pory była jakaś pomoc, nie można powiedzieć, że nie – ten budynek jest urzędu. Pieniądze na wodę, drobne naprawy mamy ze składek. Przydałoby się trochę nowego sprzętu.
Zwykle z siłowni korzysta około 15 osób, na zmianę. Z tej siłowni korzysta młodzież z całej gminy, nie tylko z pobliskiego osiedla – mówi Benedykt Pęczak.

Co na to burmistrz Ogrodzieńca?

Gmina chętnie pomoże, ale potrzebujemy partnera do współpracy. Nie wiem dlaczego, jak Pan pisze, treningi odbywają się w ciemności – przecież z pomieszczeń korzystają od czasu, kiedy nie byłem jeszcze burmistrzem i nie było do teraz problemu. Od wielu lat proponujemy Panu Pęczakowi zawarcie umowy nieodpłatnego użyczenia pomieszczeń w Cementowni, ale do tej pory tego nie uczynił i korzysta z nich bezumownie. Gmina nie może i nie będzie ponosić rachunków za energię elektryczną w pomieszczeniach wykorzystywanych przez inne podmioty. Każda z organizacji korzystająca nieodpłatnie z mienia komunalnego musi zawrzeć we własnym imieniu i na własne potrzeby umowę na dostawę energii elektrycznej, wody, ścieki i odbiór śmieci. Na tej zasadzie działają wszystkie organizacje pozarządowe jak np. strażacy z OSP, piłkarze z KS Giebło, wędkarze, pszczelarze itd. Gmina deklarowała i deklaruje pomoc, ale nie możemy zawrzeć umowę na korzystnie pomieszczeń z samym sobą – mówi Burmistrz Ogrodzieńca Andrzej Mikulski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.