zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Sesja rady w Łazach: mieszkańcy przeciw kopalni. Wkrótce spotkania Rathdowney w Ogrodzieńcu, Łazach, Porębie i Zawierciu

W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja Rady Miasta i Gminy Łazy, w której uczestniczyła grupa mieszkańców gminy wyrażających sprzeciw wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu.

Mieszkańcy zarzucali władzom gminy Łazy bierność wobec publikacji map przedstawiających lokalizację budowy kopalni w okolicy Łaz, pytali m.in. o zagrożenia wynikające z poboru wody w związku z pracą kopalni, pobór miałby wynieść 60 mln m3 rocznie (gmina wykorzystuje około 10 mln metrów sześciennych). Burmistrz informował, że działania informacyjne były przeprowadzane, odnotowywano na nich niską frekwencję. Maciej Kaczyński podkreślał również, że na sesji z dnia 2 maja 2014 r. podjęto uchwałę intencyjną w sprawie kopalni, z której wynika, że ewentualną lokalizację budowy kopalni należy rozstrzygnąć drogą referendum.

Jak informuje firma Rathdowney na swojej stronie internetowej www.projektolza.com, w najbliższych tygodniach odbędą się następujące dyżury informacyjne.

Łazy

Sala konferencyjna Miejskiego Domu Kultury, ul. T. Kościuszki 5, w następujących terminach:

– 03.10.2019 godz.16:00-18:00
– 07.11.2019 godz.16:00-18:00

Zawiercie

Biuro informacyjne projektu OLZA, ul. H. Sienkiewicza 16, w następujących terminach:
– 10.10.2019 godz.16:00-18:00
– 14.11.2019 godz.16:00-18:00

Ogrodzieniec

Sala konferencyjna Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Plac Wolności 24, w następujących terminach:
– 17.10.2019 godz.16:00-18:00
– 21.11.2019 godz.16:00-18:00

Poręba

Sala konferencyjna Miejskiego Ośrodka Kultury, ul. A. Mickiewicza 2, w następujących terminach:
– 26.09.2019 godz.16:00-18:00 (spotkanie już się odbyło)
– 24.10.2019 godz.16:00-18:00

Zobaczcie zdjęcie z wrześniowej sesji Rady Miasta i Gminy Łazy (Fot. Piotr Karczmarczyk):

21 KOMENTARZY

 1. Mieszkańcy Gminy Łazy piszecie ja tam widzę same osoby na emeryturze którzy nie chcą tej kopalni. A prawda jest taka że jak ma być to będzie. A osobiście jestem za otwarciem tej kopalni i tak ją otworzą to tylko kwestia czasu.

 2. Kopalnia bedzie! Pytanie kiedy…..jak mamy zyc jak w Kleszczowie jetem ZA! co nam zostaje w zascianku slaskiego? a propos dlaczego nie ma jeszcze S78 powiatu….bo kopalnia????przypadek hm….

 3. Ta kopalnia to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz degradacja środowiska i terenu Jury. Pan Burmistrz Kaczyński jest wykształconym człowiekiem i powinien zrozumieć, że jedyną możliwością jest zdecydowany przeciw wobec budowy kopalni. Rathdowney cieszy się burmistrz nie zajął żadnego stanowiska. Gadanie Pana burmistrza o referendum jest kuriozalne. Zostanie potraktowane przez wojewodę dokładnie tak samo jak referendum w Zawierciu, czyli uchyleniem uchwały. Zachowanie Pana burmistrza Kaczyńskiego jest żałosne. Zamiast dbać o środowisko dla mieszkańców Pan Burmistrz robi coś proporcjonalnie odwrotnego.

 4. Żałosne to są komentarze opierające na plotkach, pomówieniach i wyimaginowanych wartościach. Żadna z Gmin nie zrobiła tyle co Łazy, żeby uświadomić mieszkańcom jakie są pozytywy i negatywy związane z kopalnią.
  https://bip.umlazy.finn.pl/bipkod/18488128.
  Żadna z Gmin, oprócz Łaz, nie zrobiła nic aby to wszystko co związane z budową kopalni ucywilizować.
  Proszę się spytać Burmistrzów Poręby i Ogrodzieńca, Prezydenta Zawiercia – co zrobili żeby kopalnia nie powstała.
  Poza gadaniem – nic !

  • Widać, że napisała to osoba będąca pracownikiem UM w Łazach…wszyscy odpowiadają w ten sam sposób. Większość mieszkańców jest przeciwko kopalni A Pan Burmistrz z Radnymi za, ciekawe czemu? Mieszkańcy Łaz mają poczucie, że gmina nie zrobiła nic, proszę poczytać komentarze. Jak w Mok w Łazach mają być teatrzyki dla dzieci to pół Łaz jest obklejonych plakatami A jak ma być spotkanie z kopalnią to zero informacji, wręcz ukrywacie przed mieszkańcami, wstyd!!!

 5. Tak tak, oczywiście…. Tylko dlaczego wszyscy czekamy na stanowisko mieszkańców Łaz? Dlaczego mieszkańcy nie wywierają presji na Burmistrzu? Poręba zajęła stanowisko i powiedziała NIE, Ogrodzieniec NIE, Zawiercie NIE…. Tylko Łazy oczywiście na końcu jak zawsze…. ?

 6. Zawiercie na TAK I BĘDZIE KOPALNIA

  Po 2 takie rzeczy jak spotkania i podobne przeprowadza się w dni wolne gdzie mamy jakąś frekfencje a nie robi się to za plecami mieszkańców w tygodniu gdzie wszyscy pracuja od rana do min 17-18 !!!!!!!!!!

  A to co jest w internecie upublicznione to stare plany ( miejsce kopalni)

 7. Moze zapytajcie kandydatow na poslow i senatorow co z kopalnia?Pewnie cos wiedza tylko jakas dziwna cisza na ten temat…….czy ktos z wladnych moze podac konkrety tak/nie bedzie kopalnia? tak/nie bedzie obwodnica?

 8. Dziwnie te ,życie polityczne w Zawierciu wygląda .Jedno co mi narzuca struktury PiS nie wspierają miejscowej kandydatki i to samo dotyczy PO .Pozostali to folklor polityczny i nie liczą się w realnym rozdaniu wyborczym .Źle się stanie jak nasz powiat nie będzie miał swojego posła .Tu faktycznie jakieś dziwne układy wiszą w powietrzu .

 9. A czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, ze to wcale nie chodzi o wydobywanie cynku i ołowiu tylko – URANU…, którego ogromne złoża są na naszym terenie. Decyzje o onkologicznej ścieżce zdrowia dla 600 tyś osób na nadchodzący czas, które zostały podjęte. HALO – LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ!!!

  • Ha Ha Ha i jest z czego się smiać tandetny kiepski filmik , zawiercie od kilkunastu lat nie ma własnych żródeł i wspomaga się z daleka ( bo u nas susza) i kiepska przeróbka poprzednika żródłą warty która na tym ucierpiała , jedynie kto może ucierpieć to CMC bo maja własna studnie głębinową i nic pozatym , po 2 idz pucuj buty panu X za sianie propagandy. macie za stare informacje tagże w jakim miejscu będzie kopalnia …….. to nie UM gdzie po znajomości gdzieś coś się załatwia

 10. I wszystko w temacie ,jedynie posłowie ziemi zawierciańskiej mogą powstrzymać budowę kopalni .Teraz jasne teraz wydają się dzialania pewnej grupki krzykaczy .

 11. Kopalnia cynku i ołowiu to poważny truciciel! Przy wydobyciu do środowiska uwalnianych jest wiele trujących pierwiastków! Ludzi głoszących zasłyszane byle gdzie, niesprawdzone i wprowadzające w błąd stwierdzenia proszę o zagłębienie się w temacie, dziś to naprawdę nie jest trudne, wystarczy wpisać w wyszukiwarce”kopalnia cynku i ołowiu zagrożenia” Bełkot o miejscach pracy to jakaś kpina, straty są zupełnie niewspółmierne do zysków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.