zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności Powiat

Rada miejska w Łazach ma przyjąć uchwałę o sprzeciwie wobec kopalni cynku i ołowiu. Burmistrz Łaz: “Jestem przeciw lokalizacji kopalni”

We wtorek 1 października Burmistrz Miasta i Gminy Łazy Maciej Kaczyński  złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej rady miejskiej w Łazach. W trakcie sesji zaplanowanej na poniedziałek 7 października ma zostać podjęta uchwała w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Łazy.

Działając w imieniu mieszkańców naszej Gminy, podzielając ich obawy w sprawie ewentualnej lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Gminy Łazy, stanowczo sprzeciwiamy się działaniom z pominięciem wspólnoty samorządowej Gminy Łazy. Z informacji prasowych dowiadujemy się, że prawdopodobnie wniosek, w którym jest określona lokalizacja i powierzchnia kopalni dotyczy Gminy Łazy. Do mieszkańców docierają jedynie informacje o zagrożeniach wynikających z uruchomienia kopalni rud cynku i ołowiu. W tym stanie faktycznym, pomimo obowiązującej uchwały z dnia 2 maja 2014 roku w sprawie lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu, w której to uchwale Rada Miejska uznała, że w tak istotnej sprawie powinno zostać przeprowadzone referendum lokalne, wyrażamy sprzeciw wobec lokalizacji kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Gminy Łazy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zapytaliśmy burmistrza Łaz, czy jest przeciw budowie kopalni?

Ja jestem wyrazicielem woli mieszkańców i w tak istotnej sprawie uważam, że powinno zostać przeprowadzone referendum lokalne – stwierdził burmistrz Łaz.

Inni włodarze gmin, których dotyczą plany budowy kopalni – a więc prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk-Sprycha oraz burmistrz Poręby Ryszard Spyra – powiedzieli, że są przeciw. Jakie jest Pana zdanie w tej kwestii?

Ja nie muszę tego mówić, proszę porównać działania w kwestii informacyjnej innych gminy. Jestem przeciw lokalizacji kopalni cynku i ołowiu, wynika to z projektu uchwały – powiedział włodarz gminy Łazy.

Mariusz Golenia, wiceprezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu” powiedział niedawno w Radiu Zawiercie, że jego stowarzyszenie nie otrzymało zgody na publikację materiałów o budowie kopalni w gminnej gazecie “Echa Łaz. Dlaczego?

Nasza gazeta tak jest skonstruowana, że nie możemy publikować żadnych ogłoszeń, przepisy nam tego zakazują. Ani firmy Rathdowney ani stowarzyszenia. Stowarzyszenie powinno być bardziej obiektywne, ponieważ wszystkie materiały, które nam przesyłają publikujemy na stronie internetowej w specjalnej zakładce w Biuletynie Informacji Publicznej. Zawsze,kiedy zwracali się do nas z prośbą o ustawianie swoich stoisk informacyjnych na terenie miasta, wyrażaliśmy na to zgodę – odpowiedział Maciej Kaczyński.

Burmistrz Łaz dodał również, że “w nowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2016 roku wpisane są zakazy składowania jakichkolwiek odpadów niebezpiecznych”.

Sesja nadzwyczajna Rady Miasta i Gminy Łazy odbędzie się w poniedziałek 7 października, początek o godzinie 8:00.

Zdjęcie: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu

13 KOMENTARZY

 1. Brawo Panie Burmistrzu!!! ??
  Także firmie Rathdowney dziękujemy za uwagę….my wolimy w normalnych warunkach żyć i pracować. Pieniądze to nie wszystko. Nikt o zdrowych zmysłach nie zamieni podstawowego składnika do życia jakim jest woda na kopalnię, która potrzebuje również wody. Jest ona bezcenna i nie tylko nam jest potrzebna….
  Jeszcze raz….brawo Panie Burmistrzu ??

  • Moim zdaniem za wcześnie na jakiekolwiek brawa!!! Mnie zastanawia fakt dlaczego nasi włodarze czekali przez tyle lat A jakaś firemka robiła sobie odwierty i nikomu to nie przeszkadzało A nawet ktoś pewnie na tym zyskał. Dopiero jak pokazali lokalizację to ludzie zobaczyli co chcą nam zrobić w naszym spokojnym i czystym mieście. Brawa dla obywateli Łaz A nie dla burmistrza który znowu lawiruje i nie umie stanąć wyraźnie przeciw kopalni A dodatkowo chowa się za referendum.

  • Myślę że jeszcze nie ma się z czego cieszyć bo głosowanie jest w poniedziałek…a poza tym Burmistrz jest przeciwko lokalizacji A nie przeciwko budowie kopalni…Tylko żeby nie chcieli uśpić czujności społeczeństwa…zrobił to pod naciskiem ze strachu po tylu latach się wypowiedział…Poczekajmy do poniedziałku aż uchwalą ustawę i dobrze że taka informacja pójdzie w świat…dlatego musimy jeszcze bardziej wywierać naciski na urzędasów z Łaz

 2. Późno, ale lepiej późno niż wcale. Teraz włodarze powinni wspólnie działać, aby minister nie przyznał koncesji firmie Rathdowney na wydobycie. Dobrze, że Pan Burmistrz Kaczyński zaczął mądrze myśleć i podjął dobrą decyzję.

  • Spokojnie z tymi pochwałami dla Burmistrza..zrobił to pod wpływem nacisku społeczeństwa..nie wydaje mi się aby zmienił zdanie..trzeba teraz bacznie obserwować jego działania i działać przeciwko kopalni

  • Juz widze jak z turystyki wyzyjemy, proponuje przylaczyc sie do swietokrzyskiego bo widac roznice np drogi gmina Szczekociny i powiat Włoszczowa jestesmy zasciankiem i zostaniemy…..co robicie super wlodarze aby zylo sie lepiej jakies spektekularne inwestycje w powiecie tylko prosze nie chodnik czy prawoskret….co poslowie “zlatwili” dla powiatu. Po prostu zenua na maxxxaa. Panie Prezydencie Zawiercia jak tam obwodnica zachodnia cosik sie buduje? Jak nowe inwestycje w SAG? Gmina Szczekociny nie dziwie sie ze chcecie odlaczyc sie od powiatu zawierckiego!brawo moze ktos sie obudzi w co watpie-:( niestety

   • Ciekawe dlaczego Pan Burmistrz Łaz jest przeciwny tylko lokalizacji kopalni A nie jest przeciwny powstaniu takiego zagrożenia. Ciekawe komu teraz będzie chciał wybudować kopalnię pod nosem.

 3. Słuszna decyzja! Nie chcemy kanadyjskich trucicieli, u siebie zniszczyli co było do zniszczenia i szukają nowych terenów do dewastacji. Rudy cynku i ołowiu to nie węgiel, to zdecydowanie bardziej “śmierdząca” sprawa.
  To że stracili miliony na odwierty to ich problem, nikt ich tu nie zapraszał. Nasi też chcieli wydobywać w PRL-u jednak zrezygnowali ze względu na dobro ludzi! Kanadyjczycy mają dobro ludzi gdzieś, liczy się maksymalizacja zysków!
  Nie pozwolimy na trucie nas i przyszłych pokoleń!

 4. 15 października w Sejmie będzie procedowana nowelizacja ustawy na temat prawa geologicznego i górniczego. Zmiana w prawie będzie polegała na CAŁKOWITYM ominięciu zdania mieszkańców i samorządów podczas planowania budowy kopalni węgla.

  Rząd będzie mógł kompletnie ignorować zdanie mieszkańców w sprawie nowych kopalni.
  Mieszkasz nad złożem węgla, ale nie chcesz stracić domu, ani żyć w pobliżu kopalni? Twoje zdanie podziela samorząd twojej gminy? No cóż, dzięki tej ustawie, decyzja należy jedynie do inwestora i do ministra środowiska. Lokalna społeczność i samorząd są omijani szerokim łukiem!

  “Chodzi o to, żeby państwo było traktowane poważnie i nie było blokowane. Ale nie wyobrażam sobie działania nieliczącego się z głosem mieszkańców i głosem
  śląskich samorządów” – zapewnia premier.

  Czyli z jednej strony ładne słowa o tym, że rząd liczy się ze zdaniem samorządowców, że jest ten głos ważny w decyzji, a z drugiej strony propozycja ustawy, mówiącej prosto z mostu – samorządowcy mogą mieć swoje zdanie na temat budowy kopalni w ich gminie, ale rządu to nie będzie obchodzić i planowana kopalnia i tak zostanie zbudowana.

  Ta nowelizacja NIE MOŻE się wydarzyć!
  http://www.obroncyklimatu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.