zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Powiat zawierciański ma 90 lat. Jak zmienił się od 1927 roku?

W obecnym kształcie powiat zawierciański istnieje od 1999 roku, jednak jego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Dziś przypada okrągła rocznica ustanowienia powiatu.

Powiat zawierciański sprzed 90 lat składał się z Zawiercia, Mierzęcic, Siewierza, Rokitna Szlacheckiego, Poręby, Kromołowa (który dopiero w 1977 roku stał się dzielnicą Zawiercia), Włodowic, Mrzygłodu (w granicach Myszkowa jest od 1983 r.), Pińczyc, Koziegłówek, Koziegłów, Rudnika-Wielkiego (obecnie gmina Kamienica Polska), Choronia, Żarek oraz Niegowy.

– Powołanie do życia powiatu zawierciańskiego 1 stycznia 1927 roku miało dla młodego, ledwo co scalonego z dwóch wsi w 1915 roku miasta, spore znaczenie. Zawiercie bowiem na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 12 grudnia 1926 roku miało zyskać samodzielność od powiatu będzińskiego. Starostwo rozpoczęło swoją pracę 15 lutego 1927 roku. Zawiercie i 14 pobliskich miejscowości miały od teraz stanowić osobną jednostkę administracyjną co dla miasta było wyróżnieniem. Miasto stało się regionalnym liderem na polu polityczno-społecznym. Powiat zajmował wówczas powierzchnię 943 km2 z ponad 111. tys. mieszkańców – mówi Damian Domżalski, doktorant historii z Zawiercia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W 1951 roku do powiatu dołączono Kroczyce, a w 1956 po utworzeniu powiatu myszkowskiego wyłączono z powiatu zawierciańskiego m.in. Koziegłowy, Koziegłówki, Choroń, Żarki i Niegowę. W 1975 roku powiat zawierciański – jak wszystkie powiaty w całej Polsce – został zlikwidowany. Podział administracyjny na powiaty powrócił w 1999 roku.

Obecnie powiat zawierciański ma powierzchnię 1003 km2, liczba ludności wynosi prawie 120 tys.

Oto oryginalne rozporządzenie ustanawiające powiat zawierciański:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.