zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Parafia we Włodowicach chce od Niemców zwrotu zabytkowego dzwonu. Trwa zbiórka podpisów [AUDIO]

Mieszkańcy Włodowic z parafii św. Bartłomieja zbierają podpisy pod petycją w sprawie powrotu zabytkowego dzwonu z parafii, który od czasów II wojny światowej znajduje się na terenie Niemiec.

Trwa zbiórka podpisów mieszkańców Włodowic i okolicznych miejscowości, należących do Parafii Włodowice w celu odzyskania historycznego dzwonu BARTŁOMIEJ, który w czasie II wojny światowej został wywieziony, a wcześniej jego dźwięk rozbrzmiewał z wieży na całą okolicę. Dzwon jest zabytkowy pochodzi z 1766 r., a więc pamięta czas kiedy Włodowice były miastem. Bartłomiej dziś ma 253 lata i znajduje się w Niemczech na terenie katolickiej parafii. Podpisy w tej bardzo ważnej dla nas sprawie będzie można złożyć do przyszłej niedzieli w kruchcie kościelnej we Włodowicach lub na plebanii u ks. Proboszcza – czytamy we wpisie z niedzieli 16 czerwca na profilu Sołectwo Włodowice na Facebooku.

Jak mówi ks. Mariusz Walczyk, proboszcz parafii św. Bartłomieja we Włodowicach, starania o odzyskanie dzwonu trwają od dłuższego czasu, ale szczególną mobilizacją jest przypadająca na przyszły rok 800. rocznica powstania Włodowic:

Dzwon z parafii św. Bartłomieja we Włodowicach znajduje się obecnie w parafii św. Krzysztofa w Delmenhorst w diecezji Munster.

1 KOMENTARZ

  1. dzwon zrabowany z polskiej parafii katolickiej, przez armię faszystowską święconą przez ówczesnego katolickiego ojca świętego, znajduje się w katolickiej parafii dawnego wroga i trzeba jeszcze o jego zwrot zabiegać, a może i nawet najechać by odzyskać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.