zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Mieszkańcy Niegowonic przeciw budowie fermy drobiu [ZDJĘCIA]

W Szkole Podstawowej im. Ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach w środę 23 października odbyło się zebranie sołeckie poświęcone głównie planom firmy Algas dotyczących budowy fermy drobiu w miejscowości Niegowonice. W zebraniu uczestniczyło około 150 osób, w tym burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, radny sejmiku województwa śląskiego Rafał Porc i radny miejski z Łaz Krzysztof Furman. Spotkanie poprowadził sołtys Niegowonic Wiesław Ludwikowski.

Przedstawiciele spółki – jak mówili – wcześniej nabyli działkę przy ul. Dąbrowskiej w Niegowonicach, a do rozpoczęcia inwestycji potrzebują zmiany planu zagospodarowania przestrzennego gminy w tym rejonie.

Prezentację o spółce przygotowaną przez przedstawicieli firmy Algas przerywał radny Krzysztof Furman i mieszkańcy sołectwa.

Niepoważnie nas traktujecie – jak klienta albo hodowcę drobiu. Nas to nie interesuje. Nas interesuje to, ile tu będzie drobiu, jak to będzie wyglądać? – mówił Krzysztof Furman.

Przedstawiciele firmy mówili o zamiarze wybudowania 4 hal produkcyjnych, budynku administracyjnego i dwóch małych budynków gospodarczych, odległość od najbliższych zabudowań miałaby wynieść 300 metrów.

Krzysztof Furman zarzucał firmie, że złożono zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia przez firmę rzeki.

To nie jest potwierdzenie winy. Jesteśmy od 28 lat i nigdy nie dostaliśmy żadnej kary – wyjaśniała prezes firmy.

Mieszkańcy Niegowonic wyrażali swoje obawy dotyczące smrodu i bakterii z fermy drobiu. Przedstawiciele firmy próbowali uspokajać uczestników zebrania i podkreślali, że obiekt nie będzie ubojnią, tylko fermą.

Trzeba było najpierw z nami porozmawiać, a wy wykupiliście grunt i chcecie budować – mówił sołtys Niegowonic.

Przykro mi, ale nie uzyskacie dziś naszej zgody. Jesteście nieprzygotowani – dodał radny sejmiku województwa śląskiego Rafał Porc.

Pod koniec zebrania przeprowadzono głosowanie, w którym niemal jednogłośnie mieszkańcy Niegowonic opowiedzieli się przeciw inwestycji. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Co to oznacza dla inwestycji? Zapytany o to burmistrz stwierdził, że skoro mieszkańcy są przeciw, to ferma nie może powstać. Zapytana o dalsze losy planów budowy fermy drobiu firma Algas odpowiedziała: “musimy się zastanowić”.

Paweł Kmiecik

9 KOMENTARZY

  • Nie jestem zwolennikiem p. Furman, ale bardzo dobrze że przerwał nie byliśmy na spotkaniu promocyjnym firmy i jej wyrobów. A jako mieszkaniec chciałbym móc otworzyć okno a nie wdychac smród. Już jesteśmy truci z każdej strony, czasem ważniejsze jest zdrowie i środowisko a nie tylko pieniądze.

 1. Temat powrócił.
  Firma jednak chce budować fermę kur w Niegowonicach. pomimo sprzeciwu mieszkańców.
  4 marca 2021 Gmina Łazy rozpoczęła procedurę postępowania administracyjnego w celu wydania warunków budowy fermy kur. Teraz trwają konsultacje społeczne – wywiesili w Niegowonicach ogłoszenia, ze mieszkańcy mogą się wypowiedzieć poprzez wizytę w Urzędzie o godzinach urzędowania.
  Fermę ma budować ta sama firma, która zatruwa życie mieszkańcom Dąbrowy Górniczej Strzemieszyce już od lat, poprzez emisję smrodu i zatruwanie rzeki. Wynajęli sobie profesjonalna firmę z Rybnika, która wykorzystując kruczki prawne będzie chciała zapewne ominąć opinię mieszkańców i decyzje gminy.
  Trzeba działać aby zatrzymać trucicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.