zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Uchwały rad miasta przeciw kopalni: w poniedziałek Poręba, we wtorek – Ogrodzieniec. Jedna radna zagłosowała “przeciw”, bo jest przeciw kopalni

W poniedziałek 28 października odbyła się sesja Rady Miasta Poręba, a we wtorek 29 października – sesja Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec. W ich trakcie przyjęto uchwały w sprawie wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec lokalizacji kopalni oraz eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie tych gmin.

Radni w Porębie przyjęli uchwałę przy 14 głosach “za”, jedna radna była “przeciw”. Dlaczego? Jak dowiedzieliśmy się od jednego z uczestników sesji, taki głos został oddany przez pomyłkę – radna chcąc wyrazić, że jest przeciw budowie kopalni zagłosowała “przeciw”.

Radni w Ogrodzieńcu opowiedzieli się za uchwałą jednogłośnie przy 15 radnych uczestniczących w głosowaniu. W sesji w Ogrodzieńcu uczestniczył m.in. Marek Szeles, prezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Ta uchwała niejako zamyka krąg czterech gmin, w których do tej pory firma próbowała stworzyć kopalnię. Myślę, że to jest bardzo istotny głos, a jeszcze ważniejszy jest głos mieszkańców, który rozbrzmiewa nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Myślę, że to co, wydarzyło się w minionych tygodniach sprawiło, że o sprawie wie cała Polska. Od marca 2016 roku cały czas przedstawialiśmy prawdę o kopalni, te informacje w jakiejś części spowodowały to, że ludzie są przeciw – mówił Marek Szeles.

Zdjęcie: Transmisja sesji Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec

18 KOMENTARZY

    • Zuzanka ,,zajmiecie się,, typowa wyuczona bezradność…czyli kto.huta istnieje 120 lat więc to mieszkańcy samodzielnie podejmowali decyzje, gdzie się osiedlają, pierwsza była huta A potem mieszkańcy wokół niej. A w przeciwieństwie do tego to kopalnia chce wejść nam na podwórka. I bedziemyvrym tematem się zajmować, jeszcze bardziej i głośniej!!!!!!!

  1. Panie Marku – głos mieszkańców? raczej grupy osób stanowiącej niewielki procent mieszkańców. Wiele osób jest “za” więc proszę nie wypowiadać się w ich imieniu… Osobiście nie jestem zwolennikiem kopalni ale prośba o uszanowanie zdania innych

  2. Sugestia zorganizować zimowisko w okolicach zbiorników poflotacyjmych .Można też biznes otworzyć mleczko do twarzy na bazie cynku i ołowiu ze zbiornika poflotacyjnego .Boli ,że te marne waciki należy zwrócić .To wam biznes plan przygotowałem dla pokrycia strat .Nie idźcie tą drogą bo jeszcze większe straty poniesiecie .

  3. A po drugie to jakieś zlecenie do porządnych marketingówców szefostwo kopalni prawie kanadyjskiej .Bo jak na razie to nawet nie żal.pl .Żenada a pan Marek to porządny chłop i jak czyta te kundelkowe ujadania cienkim głosem zwolenników kopalni to śmieje się radośnie z głupoty .Dalej ,dalej bo dostarczasz (cie ) śmiechu lepszego od kabaretu Tey .Czy pani jeszcze może .Mogę ,mogę .

  4. Do PO …. To,że huta była pierwsza nie oznacza ,że ma zatruwać . Są metody,aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń i o to należy zadbać. Jest to powinnością odpowiednich urzędów i tyle.Milczy się na ten temat bo huta przynosi kasę dla miasta , tylko czy pieniądze są ważniejsze od zdrowia ludzi ? Wokół huty mieszka dużo ludzi i wg Ciebie to ich wina ,że się tam osiedlili ? Mają się wyprowadzić ? To chore ! Gdzie ochrona środowiska się pytam ?

    • To że mamy hutę nie oznacza że można na nas już postawić krzyżyk i sprowadzić nam tu wszystkich trucicieli świata w imię “rozwoju”. Miasto upadnie jeśli kopalnią powstanie, młodzi ludzie będą wyjeżdżać, upadną już istniejące zakłady jak zacznie brakować wody. Nie spotkałam jeszcze na żywo żadnego zwolennika kopalni, wśród znajomych wyróżniam 2 grupy: tych, którzy coś na ten temat czytali i są przeciw i tych, którzy nic nie czytali i nie interesowali się tematem. Jeśli człowiek poszuka trochę informacji to od razu sobie wyrabia opinie.

  5. Nic nie mam do Pani Radnej ,ale czy Pani będąc radną już kilka ładnych miesięcy jeszcze nie wie ,że głosuje się za przyjęciem uchwały lub przeciw jej przyjęciu ? Niestety edukacja coś słaba .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.