zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności Powiat

Gimnazjaliści z „Jedynki” posłami w Sejmie [ZDJĘCIA]

Cezary Seweryn i Hubert Szymański – uczniowie klasy III gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu znaleźli się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Kancelarię Sejmu w Warszawie. Autorzy projektu pt. „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej” 1 czerwca wezmą udział w obradach Sejmu, podczas których zostanie przegłosowany projekt uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W tym roku już po raz 24 w Międzynarodowym Dniu Dziecka odbędą się obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Projekt, który ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich i zachęcanie młodego pokolenia do działania na rzecz środowisk lokalnych, cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Pierwsza edycja idei adresowanej do młodzieży odbyła się 1 czerwca 1994 roku. Jej inicjatorką była Janina Ochojska, a tematem była wojna jako zagrożenie szczęśliwego dzieciństwa.

Temat wiodący tegorocznej edycji SDiM to: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. W konkursie wzięło udział 384 dwuosobowych zespołów, wśród których znaleźli się reprezentanci Zawiercia. Wybór uczniów III klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki padł na Jana Łakotę, mieszkańca Blanowic, który w 1919 roku został posłem pierwszego Sejmu niepodległej Polski. Pierwszym etapem projektu była wycieczka historycznymi ścieżkami Zawiercia i okolic, mająca na celu poznanie miejsc i obiektów mających związek z Janem Łakotą. Przewodnikiem chłopców został Michał Oleś, starszy instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu, regionalista i pasjonat lokalnej historii.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od szczegółowego poznania historii powstania pierwszego sejmu w niepodległej Polsce oraz poznania lokalnej historii. Pomógł nam w tym Michał Oleś z Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu, który przybliżył nam historię miasta. To z nim zwiedziliśmy ważne miejsca w historii Blanowic oraz poznaliśmy ich znaczenie dla odbudowy tej dzielnicy Zawiercia po odzyskaniu niepodległości. Wiedzieliśmy już wtedy, że posłem na pierwszy sejm był Jan Łakota z Blanowic i to jemu poświęcimy swoją pracę. Jej tematem było zorganizowanie kampanii wyborczej posłowi z uwzględnieniem możliwości przekazu informacji dostępnych w 1919 roku, nakręcenie filmu i wykonanie fotorelacji z realizacji projektu, zorganizowanie wiecu wyborczego i zapoznanie społeczeństwa z kandydatem. Część projektu zrealizowaliśmy samodzielnie, a część w szkole z pomocą nauczyciela – mówi Cezary Seweryn, jeden z autorów projektu.

Jednym z zadań, które należało wykonać w ramach projektu, była organizacja kampanii wyborczej z uwzględnieniem środków masowego przekazu dostępnych na początku XX wieku, było to dla młodych ludzi dużym wyzwaniem. Nie korzystając z komputera, telefonu komórkowego i portali społecznościowych z pomocą nauczyciela języka polskiego Agnieszki Kołodziejek zorganizowali wśród społeczności szkolnej wiec wyborczy, podczas którego zapoznali kolegów z lokalną historią. Przybliżyli także postać Jana Łakoty poprzez rozdawanie ulotek oraz rozwieszanie plakatów wyborczych. To jednak nie koniec działań zespołu przedsiębiorczych uczniów. Młodzież wyszła na ulice miasta i używając megafonu promowała swój projekt.

Do udziału w konkursie zachęciła nas pani nauczycielka języka polskiego. Na początku myśleliśmy, że to projekt jakich wiele i udział w nim uzupełni naszą wiedzę z języka polskiego, WOS-u i historii. Po przeczytaniu regulaminu dowiedzieliśmy się, że to ogólnopolska akcja. Nie sądziliśmy jednak, że realizacja tego projektu zaprowadzi nas aż do Warszawy na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie dla dzieci i młodzieży. Do tej pory obrady sejmu mieliśmy możliwość obserwować tylko w telewizji. 1 czerwca sami zasiądziemy w sejmowych ławach, aby głosować nad młodzieżową uchwałą. Cieszymy się bardzo, bo to dla nas nowe doświadczenie, spojrzenie na niektóre wydarzenia realizowane w naszym kraju z innej perspektywy i wyjątkowa przygoda – dodaje Hubert Szymański, autor projektu.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały 30 kwietnia. W dniach 12-13 maja w Sulejówku odbyły się warsztaty dla młodych posłów, a w gmachu Sejmu zorganizowane zostało posiedzenie komisji, podczas której wybrani zostali marszałkowie oraz opracowano projekt uchwały SDiM.

Cezary Seweryn i Hubert Szymański jako jedyni przedstawiciele naszego miasta zasiądą 1 czerwca w ławach poselskich. Chłopcy realizowali ogólnopolski projekt Sejm Dzieci i Młodzieży. W tym roku dotyczył on posłów pierwszego Sejmu Niepodległej. Uczniowie wybrali lokalnego posła Jana Łakotę i jemu poświęcili swoje badania. Ich zaangażowanie i praca pozwoliły uzyskać mandaty poselskie. Gratulujemy – podsumowała działania uczniów Agnieszka Kołodziejek, nauczyciel koordynujący projekt.

Tekst: Agnieszka Seweryn
Zdjęcia: Agnieszka Kołodziejek

3 KOMENTARZE

  1. Niestety,obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży zostały odwołane ze względu na panującą sytuację zagrożenia ze strony okupujących sejm niepełnosprawnych dzieci i ich rodziny. Wspaniała lekcja humanitaryzmu i demokracji dla młodzieży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.