zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Fundacja “Elementarz” chce wycofać się z podstawówki w Dzibicach. Czy gminę Kroczyce stać na przejęcie placówki?

W trakcie październikowej sesji Rady Gminy Kroczyce, która odbyła się w czwartek 24 października wójt Stefan Pantak mówił o piśmie, które otrzymał od Fundacji “Elementarz”.

Jak poinformował wójt gminy, fundacja – która jest organem prowadzącym Szkołę Podstawową w Dzibicach – wypowiedziała umowę o prowadzenie szkoły i chce przekazać placówkę gminie Kroczyce. Powodem decyzji jest “krytyczna sytuacja finansowa” i straty w wysokości 237 tys. zł za minione lata. Zgodnie z wypowiedzeniem umowy szkoła miałaby zostać przekazana gminie z dniem 1 listopada 2019 roku.

Postawiono nas pod murem, bo w ciągu paru dni nie jesteśmy w stanie przejąć szkoły. To są procedury urzędowe, skarbowe, trzeba przygotować arkusz organizacyjny. Będziemy prowadzili rozmowy z fundacją, że w tym terminie nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Do prowadzenia szkoły potrzeba środków finansowych, a tych środków nie ma – powiedział wójt gminy Stefan Pantak.

W szkole uczy się obecnie 18 uczniów, z czego ośmiu uczęszcza do ósmej klasy.

Fundacja “Elementarz” powstała w 1992 roku. Obecnie prowadzi 2 żłobki, 17 szkół podstawowych i 1 szkołę muzyczną I stopnia na terenie 13 gmin w 5 województwach: dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i łódzkim.

Zdjęcie: Mapy Google

4 KOMENTARZE

 1. Stefanie Pantak źle podpisałeś umowę z fundacją “Elementarz ” i przyjdzie Ci jak najszybciej ukończyć kurs pedagogiczny i uczyć dzieci .Dobrze co miesiąc brać wynagrodzenie sowite zresztą i udzielać wywiadów zrzucając odpowiedzialność na innych .

 2. W Siamoszycach też Elementarz rezygnuje….. i podobna sytuacja, Wójt nie chce przejąć szkoły, tyle że w Siamoszycach ciut więcej uczniów niż w Dzibicach.

 3. Po pierwsze jakby fudacja dostawała normalne pieniądze od Wójta a nie ochłap to funkcja nie miała by strat.
  Po drugie w czym? kim! jest problem skoro rodzice nie dają dzieci do zerówki i pierwszej klasy – dlatego nie ma nowych uczni.
  Po trzecie ciągle jest mowa o zlikwidowaniu szkoły rodzice wiec przepisują dzieci do innych szkół jakby bylo pewne że szkoły nie zlikwidują dzieci jest dużo dużo więcej.
  Po czwarte od kiedy wójtowi zależy tak na uczniach ze nawet daje autobus jak dawniej dzieci chodziły do Kroczyc to autobus wysachił w Kostkowicach.
  Po piąte wójtowi zależy żeby szkoły same się zamkły z powodu braku uczni czyste rączki-czyste.
  Itd…….

 4. W Sosnowcu ostał się jeden uczeń i gmina jest zobowiązana do zapewnienia mu spełnienia obowiązku szkolnego -4 LO .Nie zawsze sam miód się zbiera panie Stefanie Pentak .Zostałeś pan wójtem dobrowolnie to sobie pan poradzisz .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.