zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Ekstremalna Droga Krzyżowa w rejonie Zawiercia [SZCZEGÓŁY]

W piątek 23 marca w całej Polsce i 19 innych krajach wyruszy kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku jedna z tras przebiega w okolicy Zawiercia.

Nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca Szlachetnej Paczki.

Koordynatorką EDK w rejonie Zawiercia jest Katarzyna Ferdyn. Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej to: Parafia NMP Królowej Polski, Bazylika pw. św, Ap. Piotra i Pawła,Cmentarz Komunalny,Rudniki Remiza, Parkoszowice (las),Włodowice Kościół, Włodowice Młyn, Rzędkowice, Hucisko, Podlesice, Morsko Zamek, Skarżyce Kościół, Blanowice Kościół.

Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 23 marca. Rozpoczną mszą świętą o godz. 20.00, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium – czytamy na stronie internetowej EDK.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej EDK.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.