save trees save life essay in hindi essay cite sources essay writing english topics essay on dignity of mother essay empire reviews

zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Dziś 100. urodziny najstarszego Żołnierza Wyklętego z powiatu zawierciańskiego – Mieczysława Rosoła. Wicestarosta napisał dla niego wiersz

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu w sobotę 11 kwietnia swoje setne urodziny obchodzi najstarszy żyjący partyzant – Żołnierz Wyklęty – z powiatu zawierciańskiego.

W konspiracji działał od 1939 r. Żołnierz Armii Krajowej od maja 1942 r. do stycznia 1945 r. Uczestnik akcji likwidacji konfidentów w Wolbromiu. „Spalony” przeszedł do partyzantki. Uczestniczył m.in. w okresie przedwiośnia 1943 r. w zniszczeniu ksiąg gminnych (spisy ludności) w miejscowościach Kidów-Żarnowiec, a 19.03.1944 r. w akcji opanowania Włoszczowy, w której zginęło 11 partyzantów, a Pan Mieczysław został ranny. Po 1945 r. aresztowany, więziony i katowany przez UB w Olkuszu. Po wojnie represjonowany z powodu przynależności do AK. Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej 1939-1945, Odznaczeniem Krajowej Rady Narodowej – RP Zwycięstwo i Wolność – 9 Maj 1945 R., Medalem: Polska Swemu Obrońcy, Odznaczeniem: Armia Krajowa – Akcja Burza, Odznaczeniem: Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Śląskiego, Medalem “Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” – informuje starostwo.

Zarząd Powiatu Zawierciańskiego przygotował dla solenizanta replikę szabli z 1921 r.

Sz.P. Por. Mieczysław Rosół. W dniu 100. urodzin przekazujemy Panu życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności wraz z polską szablą oficerską, która niech będzie wyrazem naszego uznania i wdzięczności. Za Pana niezłomny charakter i waleczność, której dowiódł Pan wielokrotnie, walcząc o Wolność i Niepodległość Ojczyzny na frontach II Wojny Światowej oraz nie poddając się systemowi Polski powojennej Dziękujemy! Gabriel Dors – Starosta Zawierciański oraz Paweł Sokół, Wicestarosta”. Ponieważ Wicestarosta Paweł Sokół od wielu lat zna, bardzo szanuje i ceni Pana Mieczysława Rosoła, postanowił napisać z okazji jego 100. urodzin wiersz – osobiście odczyta go, jak tylko będzie to możliwe. Panie Mieczysławie – życzymy dużo zdrówka, optymizmu i wszystkiego co najlepsze! – czytamy na stronie starostwa.

Wicestarosta Paweł Sokół napisał wiersz dla solenizanta:

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange