zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

Burmistrz Poręby zorganizował spotkanie o obwodnicy. Była kłótnia, ma być wspólna petycja [AUDIO + ZDJĘCIA]

W czwartek 23 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się spotkanie dotyczące obwodnicy z udziałem m.in. posłów z regionu sosnowieckiego. Zostało ono zorganizowane przez burmistrza Poręby Ryszarda Spyrę.

W spotkaniu uczestniczyli: wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (.Nowoczesna), posłanki Danuta Nowicka (PiS) i Anna Nemś (PO), a także radny Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur (PO), przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc (PiS), radny miejski z Zawiercia Mariusz Golenia (PiS) reprezentował posłankę Ewę Malik.

Całym problemem jest znalezienie i zabezpieczenie środków finansowych. Jaki są Państwa działania – czy zamierzacie podjąć konkretne działanie na rzecz budowy obwodnicy? – pytał parlamentarzystów burmistrz Poręby.

Cokolwiek tu nie powiemy, to problem sprowadza się do braku pieniędzy. Dlaczego nie ma pieniędzy? Jeżeli rząd daje coś dla obywateli, to skąd musi zabrać – przekonywała wicemarszałek Barbara Dolniak.

My dziś rozmawiamy nie o tym, czy obwodnica będzie, ale jaka będzie. Rząd zabezpieczył na inwestycję 430 mln zł. W 2018 roku wzrosła pensja minimalna, w związku z wyborami samorządowymi realizowanych było wiele inwestycji przed wyborami, dlatego wzrosły ceny – odpowiadała Małgorzata Benc.

W trakcie spotkania pojawiły się wypowiedzi dotyczące m.in. możliwości budowy obwodnicy jednojezdniowej zamiast dwujezdniowej lub też budowy tylko jednego odcinka do dzielnicy Wydra Zielona w Zawierciu.

W tej chwili dyskusja sprowadza się do tego, że Porębiacy mają zapomnieć o mieszkańcach Zawiercia, bo pieniędzy jest za mało i tylko wystarczy na jeden odcinek – komentował Ryszard Spyra.

Radny sejmiku Mirosław Mazur podkreślał, że przez DK78 na dobę przejeżdża 15 tys. samochodów.

Już w 2013 roku na drugi odcinek obwodnicy przeznaczone było 550 mln zł. Szkoda, że nie ma dziś przedstawiciela GDDKiA, bo chciałabym go zapytać, dlaczego dziś zabezpieczono 430 mln zł? Ta sytuacja jest w całej Polsce – DK18, S8, S16 – wymieniała Anna Nemś.

Wiem, że Wam ością w gardle stoi 500+ i trzynastka dla emerytów – ripostowała Małgorzata Benc.

Ostatecznie, po burzliwej dyskusji, ustalono, że posłowie regionu sosnowieckiego podpiszą petycję, którą przekażą ministrowi infrastruktury.

Posłuchajcie dźwiękowej relacji z całego spotkania:

22 KOMENTARZE

 1. Jak posłAnka ma czelność brać udział w dyskusji. Tyłek jej otacz tłuszcz od nic nierobienia, bo co zrobiła przez 8 lat w sprawie obwodnicy. Mam nadzieję, że tą zakłamaną posłAnkę wyborcy usuną z funkcji Posła w nadchodzących wyborach.

 2. Posłanki i wszelkiej maści przedstawiciele władzy!
  A może by tak wspólnym frontem,bez względu na przynależność polityczną,zawalczyć o tę obwodnicę? Przecież tu chodzi o dobro ludzi czyli Waszego umiłowanego elektoratu, a nie o partyjny interes! To co ważniejsze dla was?

 3. Pani Nemś, jeżeli Pani twierdzi, że w 2013 r. była zabezpieczona kwota w wysokości 550 mln zł, to co Pani zrobiła, żeby z tą kwotą rozpocząć budowę obwodnicy. Pani od 2011 r. jest posłem z tego okręgu i oprócz bajaderskich opowiadań nic w tej sprawie się nie zmieniło. Ja mam dość ściemy którą Pani wygłasza i nie oddam na Panią swojego głosu. Dość już tego lawirowania.

 4. Dla Pani Benc ważniejsze jest 500+ i trzynastka od obwodnicy. To jest skandal. Ością w gardle powinno stać to, że GDDKiA unieważniła przetarg. Pan Spyra coś robi w przeciwieństwie do Pana Konarskiego, który nadal czeka z założonymi rękami i nie robi kompletnie nic. To wstyd i kompromitacja, aby o obwodnicy Zawiercia spotkanie organizował burmistrz pobliskiej Poręby. Premier był w Zawierciu i jedyne, co miał do zaproponowania to … skrócenie roku szkolnego przy zadowoleniu Pani Benc i reszty. Pani Nemś twierdzi, że były pieniądze. Pytanie dlaczego ta obwodnica nie powstała. Pani poseł była wtedy w rządzie. Wtedy mogła działać, a nie teraz opowiadać jak to było.

 5. Wszyscy uczestnicy spotkania dali się wypuścić posłAnce Nemś. PosłAnka sama powinna, nie tylko w Porębie, ale również w Zawierciu, stanąć przed mieszkańcami i powiedzieć co przez okres 8 lat zrobiła dla regionu jako poseł. Miała 550 mln na obwodnice i co …… a no nic. To trzeba być nieporadną i jeszcze zabierać głos w tej sprawie. Mam nadzieję, że obywatele podziękują Pani w wyborach, za to nic nierobienie.

  • Proszę nie mówić że Prezydent łukasz Konarski nic nie robi. Spotkał się z Panią Poseł Dolniak podobno w przyszłym tygodniu jedzie w sprawie obwodnicy z Wiceprezydentem Kosoniem do ministerstwa. Trochę szacunku Szanowi Państwo

  • Anna Nemś to kolejny LEŃ do zwolnienia. Już niedługo, w jesiennych wyborach podziękujemy jej za 8 lat nicnierobienia i obrastania w tłuszcz za pieniądze z naszych podatków. Najgorsza posłanka ever + Mazur, towarzystwo godne wysłania w kosmos.

   • Golenia, daj juz spokój… Przyjechal na spotkanie i mowi, ze nic nie moze.., nic nie wie…, nie wie, jak to sie zakończy PiS-owiec… od Pani Poseł M.

 6. Jak ma być jednojezdniowa to lepiej wcale niech nie budują. Potem okaże się że jest za mała i co z mostami , wiaduktami ??? Tego już się tak łatwo nie przerobi i nie rozciągnie jak gumę na 2 jezdnie w jednym kierunku. W Myszkowie taka jest ale tam TIR jedzie może co kilkanaście minut a nie jeden za drugim. Co to za pomysły z jedną jezdnią ?

 7. Droga pani Benc a mnie oscia w gardle staje ze pani bawila sie w Pradze za pieniadze podatnikow nie interesujecie sie mieszkancami to my was wybralismy ,czy pani wie Zawiercie nie dostalo kontraktu na zabiegi rehabilitacyjne ,nie ma mammografu nie ma rezonansu za moment nie bedzie tomografu a pani bez przerwy jak mantre powtarza 500+.Pani naczelnik wydzialu zdrowia tak sie napracowala i takie ma osiagniecia w dziedzinie zdrowia ze nie widzi na naszym terenie mozliwosci rozwoju i w planach ma Bruksele.

 8. Zapraszaliście poseł Nemś na prażonki i nic z tego nie macie. Najadła się, napiła, poklepała po karkach, naobiecywała i pochwaliła Was, że jesteście kochani, pracowici, a obwodnica będzie już niedługo. Tak wygląda jej bajer, a wy dajecie się dalej bujać i łudzić, że coś załatwi. Jest takie fajne określenie, że może załatwić, wiecie co ….. a klatkę w Z.O.O, ale z tym też będzie miała problem.

 9. Pani poseł Nemś gdzie jest 550 mln zł. które były przydzielone na obwodnicę? Kto ją zwinął? Proszę wytłumaczyć i zaprzestać obwiniać innych za to, że nie ma obwodnicy. Pani jest 8 lat posłem i była w rządzie, a teraz ma czelność oskarżać rządzących? Niech Pani odejdzie od polityki, bo takim krętactwem szkodzi Platformie. Z mojego otoczenia, nikt na panią nie odda głosu.

 10. to wcale ale to wcale nie była kampania przed niedzielnymi wyborami 🙂

  bohaterowie z POKO dzielnie nic nie robili, ale jak ich wybiorą to na pewno zrobią,

  pani Dolniak stwierdzila ze ludzie muszą petycję wysłać bo oni, poslowie z POKO są w opozycji i nic nie mogą,

  Pan Burmistrz podsumował, że spotkanie zakonczyło się sukcesem

  Mam plecy mokre od łez,

  Kto ich wybrał?

 11. Może radna Mićka i radny Świderski powiedzą ile przytulili podwyżki i nagrody w grudniu 2018 r. jak kumpel z PO odchodził z prezesury z wodociągów.
  Radna Mićka taka sprawiedliwa,uczciwa a jak kolega z PO odchodził z prezesa wodociągów w grudniu 2018 i dał podwyżki tylko swoim 17 osobom(załoga liczy 140 osób) i bardzo duże nagrody to jakoś jej nie przeszkadzało,mega hipokrytka.

 12. Może jakiś radny spytałby się radnych z Platformy(PO) ,dwoje pracuje w wodociągach(E.Mićka i D.Świderski),czy dostali podwyżki? W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z PO(Platforma Obywatelska) przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom(załoga liczy 140 osób),plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Panie prezydencie proszę się tym zająć

 13. Jak byl ostatnio w Zawierciu Minisrer Infrastruktury Adamczyk z Poseł Malik, to mowili, ze będzie obwodnica i to tak, jak w projekcie. Bedzie już, zaraz, a reraz?? Wielka D. Teraz mówią juz o drodze jednojezdniowej…, na której jak muchy będą ginac ludzie, potem powiedzą, ze jednak nie starczylo na asfalt… i bedzie droga szutrowa… Obecanki, cacanki PiS-u

 14. To nie jest poważna dyskusja o obwodnicy ale ” bełkot ” niespełnionych politycznie zwolenników pis atakujących posłankę z Zawiercia. O obwodnicy mówimy od wielu lat ,pisząc kolejne apele, uchwaly rad gmin i powiatu. I co z tego wynika ?.Pisałem w lipcu 2017 r./ po wypowiedzi ministra PiS ,cytuję ” Ewa masz tą swoją obwodnicę “/ chwała za to co robicie w tej sprawie oby tylko nie było z tego kolejnego ” wała ” dla mieszkańców powiatu.Przepychanka kto zawinił PO czy PiS trwa bo na tym polega polityka w wykonaniu bohaterów porębskiego spotkania i zamieszczonych tu komentarzy.Zadaję kolejny raz pytanie ,gdzie jest społeczny,obywatelski ruch poparcia dla budowy obwodnicy..Ilu z Was brało udział w blokowaniu drogi ? To powinno być wspólne działanie władzy samorządowej i mieszkańców .Obwodnica nie jest tylko dla mieszkańców naszego powiatu,to państwo odpowiada za system dróg krajowych.Nik tu nikomu nie robi łaski.A tak na marginesie zamieszczonych tu wypowiedzi ,proszę o myślenie ono nie boli.Który poseł czy z rządzącego czy opozycyjnego ugrupowania decyduje o inwestycjach rzędu setek milionów złotych?.Chyba,że jest prezesem,Więc nie czepiajcie się tych co jeszcze coś robią.Mimo wszystko pozdrawiam

 15. Padne ze smiechu … Pan Koson – siedemnasto letni uczen liceum jedzie zalatwiac obwodnice …. Przeciez z niepelnoletnia osoba nikt powazny sie nie spotka.
  Druga kwestia – nie godzimy sie na obwodnice jednopasmowa. Tu jest za duzy ruch, to musi byc obwodnica dwupasmowa w kazdym kierunku o parametrach drogi ekspresowej (skrzyowania dwupoziomowe bezkolizyjne) – patrz obwodnica Jedrzejowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.