zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Powiat

75. rocznica Akcji “Koppe” w gminie Żarnowiec [ZDJĘCIA]

W niedzielę w Udorzu odbyły się uroczystości 75. rocznicy Akcji Specjalnej „Koppe” upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy batalionu „Parasol” z Warszawy.

Po uroczystej Mszy Św. delegacje z całej Polski złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową w wąwozie w Udorzu, która w tym roku zachwyciła przepięknymi rzeźbami, wykonanymi przez artystkę mieszkającą w Olkuszu – Marię Witek. Zebrani oddali hołd poległym i złożyli kwiaty. Wspominali młody wiek harcerzy, którzy brali udział w akcji (15-, 18- i 20-latków). Paweł Sokół, Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego podkreślał, jak ważne było poświęcenie tych młodych ludzi, którzy swoje życie oddali na udorskiej ziemi. Zwrócił uwagę, że każda forma totalitaryzmu oznacza ofiary, a tymi ofiarami są właśnie młodzi. Niestety po wojnie to komunizm zbierał swoje żniwo. Przypomniał o młodych ludziach zamordowanych podczas pacyfikacji Kopalni „Wujek” – czytamy w informacji na Facebooku Powiat Zawierciański.

W uroczystościach uczestniczyła również młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Haliny Grabowskiej „Zety” w Chlinie oraz Zespół Regionalny “Korony Żarnowca”.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.