capital punishment pro essay essay cite sources shramdan essay essay on importance of english language in school our wildlife our heritage our responsibility essay citizen essay snarling

zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Zawierciański fotograf Grzegorz Maciąg zwycięzcą X edycji konkursu “Obiektywnie Śląskie”

“Obiektywnie Śląskie” to konkurs Instytutu Roździeńskiego na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. W jego tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajął Grzegorz Maciąg za fotoreportaż “Strycharze”.

Strycharze z Zawiercia to projekt umierających zawodów. Choć cegła trwa od wieków to w dobie budownictwa z materiałów nowych generacji postanowiłem zatrzymać w obiektywie ten rzemieślniczy zawód. W kulturach starożytnego Wschodu znana już od V tysiąclecia p.n.e. W zawierciańskiej cegielni do dziś wyrabia się cegłę ceramiczną czyli suszoną i wypalaną – informuje o swojej pracy Grzegorz Maciąg.

Gala, podczas której ogłoszono laureatów konkursu odbyła się w piątek 18 października w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Tegoroczny konkurs “Obiektywnie Śląskie” przebiegał pod hasłem „Śląska dusza”. Prace – fotoreportaże liczące od 3-7 zdjęć, krótkie filmy lub fotokasty – można było przesyłać od 1 lipca do 15 września. W dziesiątej edycji nadesłano 216 prezentacji konkursowych: 188 fotoreportaży, 19 fotokastów i 9 filmów. W sumie wzięło w niej udział 136 uczestników, których prace oceniało jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan i Jacek Joostberens.

Tak dużo obowiązków, że nawet nie mam się kiedy podzielić z Wami wspaniałą dla mnie wiadomością – dziękuję Wam za głosy oddane w konkursie publiczności – super 4 miejsce jest nasze! Będąc na miejscu we wspaniałym NOSPR Katowice na podsumowaniu konkursu “Obiektywnie śląskie” dostałem taką informację: “Decyzją jury pierwsze miejsce zajmuje…” – oj, ugięły się nogi. Dziękuję wszystkim którzy trzymali kciuki! Dziękuję Panu Janowi i ja trzymam kciuki, aby zawód ceglarzy dalej trwał i cegła wróciła znów do łask. Mam nadzieję, że ten reportaż przybliży wszystkim to, czym jest zawód “strycharza” i pozwoli zwiększyć sprzedaż i przetrwać ponad 100-letniemu zakładowi. Dziękuję rodzinie za wyrozumiałość w realizacji tej pasji i wspieranie mnie przy kolejnych projektach, dziękuję całemu Jurassic Photo Team, a zwłaszcza Krzysztofowi Popiołowi za zaproszenie do swojego projektu. Dziękuję Marcinowi Ratajczakowi, że byłeś ze mną podczas podsumowania tego wydarzenia, dziękuję Jurkowi Kleszczowi – to Ty mnie pchasz w kierunku reportażu i pomagasz podczas godzin spędzonych na edycji oraz rozmów o fotografii – napisał Grzegorz Maciąg na swoim Facebooku.

Zwycięską pracę zawierciańskiego fotografa można zobaczyć tutaj: https://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/strycharze/

Zdjęcie: Marcin Ratajczak Jurassic Photo Team

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange