zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Za nami 14. Konkurs Literacki im. Haliny Snopkiewicz [ZDJĘCIA]

Na 14. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Haliny Snopkiewiczowej wpłynęło w kategoriach poezja i proza ponad 360 prac z ponad 190 miast i miasteczek z całej Polski. Laureaci konkursu spotkali się w Zawierciu w sobotę, 25 listopada.

Tradycja konkursu sięga 2001 roku. Jak podkreślił Leszek Łazarowicz, jeden z pomysłodawców konkursu i główny organizator, zaangażowanie się władz miasta w ten projekt nie tylko pozwoliło na jego reaktywację po trzech latach, ale okazało się doskonałą formą promocji potencjału kulturalnego Zawiercia.

Uroczystość wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów poprzedził minirecital w wykonaniu Agnieszki Łazarowicz i Eweliny Bednarz, którym akompaniował Michał Rus (autor oryginalnych aranżacji). Literacki kontekst występu sprawił, że obydwie młode wokalistki – podopieczne Leopolda Stawarza – zaprezentowały niezwykle indywidualną interpetację utworów z repertuaru m.in. Ewy Demarczyk i Michała Bajora do poetyckich tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Jacques’a Brela.

Bogdan Dworak, przewodniczący Jury, przypomniał literackie tradycje Zawiercia i Zagłębia, a Marek Baczewski, znany zawierciański pisarz i poeta, mówiąc o zjawisku konkursów literackich zwrócił uwagę na pewien fenomen socjologiczny. Otóż obecnie najbardziej prestiżowe organizowane są poza wielkimi centrami, poza wielkimi metropoliami. To miasta podobne wielkością do Zawiercia wychodzą do środowiska literackiego z podobnymi inicjatywami, a wpisanie do artystycznego CV nagrody lub wyróżnienia ze „Snopkiewiczowej” jest już pożądanym trofeum.

Pierwszą nagrodę w wysokości 1000 zł przyznano zestawowi opatrzonego godłem Kąt padania światła, którego autorką jest Izabela Trojanowska (Borowa). Wyróżnienie w wysokości 500 zł przyznano zestawowi opatrzonego godłem Japońska onomatopeja, którego autorem jest Marcin Królikowski (Warszawa). Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia książkowe następującym osobom: Martyna Tyszczak-Sołtysik, Sławomir Wożniczko, Andrzej Jabłoński, Marcin Janeczek, Bożena Setman, Ewa Toborowicz-Kozjak, Marta Wojciechowska.

W kategorii Proza jury postanowiło podzielić pulę nagród 1500 zł i rozdzielić je po 750 zł dla opowiadania opatrzonego godłem Martin, którego autorem jest Adam Bednorz (Chorzów) oraz opowiadania opatrzonego godłem King Dude, którego autorką jest Elżbieta Łapczyńska (Kraków). Jury postanowiło przyznać także nagrody książkowe następującym osobom: Bartosz Zych, Aleksandra Kaczmarczyk, Sebastian Bryjok, Robert Tomasik.

Nagrody i dyplomy wręczali Witold Grim – Prezydent Zawiercia, który objął konkurs honorowym patronatem oraz Andrzej Danecki – dyrektor MOK „Centrum”.

Szczególnie cieszę się, że odzew na ogłoszenie konkursu był tak szeroki, że dzięki tej inicjatywie cała Polska dowiedziała się, że jest takie miasto jak Zawiercie, gdzie ceni się twórców, gdzie otwiera się im perspektywy prezentacji swej twórczości i to w doborowym gronie innych miłośników sztuki słowa. Dziękuję autorom, dziękuję organizatorom i zapraszam państwa za rok, na kolejną edycję konkursu – mówił Prezydent Zawiercia Witold Grim.

Tekst: Andrzej Borkiewicz
Zdjęcia: Sławomir Smoleń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.