zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Wkrótce Europejski Dzień Kina Artystycznego w Zawierciu [REPERTUAR]

W niedzielę 15 października na całym kontynencie odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Wydarzenia w jego ramach odbędą się w 50 kinach w całej Polsce.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne. Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów – czytamy na stronie zawierciańskiego MOK-u.

Pełna lista polskich kin biorących udział w akcji dostępna jest TUTAJ.

Oto propozycje filmowe, które obejrzymy w ramach cyklu Europejskiego Dnia Kina Artystycznego w Miejskim Ośrodku Kultury “Centrum” w Zawierciu (wszystkie projekcje odbędą się w niedzielę 15 października):

Godz. 16.00
PO TAMTEJ STRONIE
Cena biletu: 10 zł
Toivon tuolla puolen, Finlandia/Niemcy, 2017, 98 min.,dramat/komedia
Reżyseria: Aki Kaurismaki
Scenariusz: Aki Kaurismaki
Obsada: Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen, Kaija Pakarinen, Simon Al-Bazoon
Opis: Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Fiński pokerzysta marzący o własnej restauracji i syryjski uciekinier wierzący, że życie jest piękniejsze “po tamtej stronie”. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie to początek pięknej przyjaźni?

Godz. 18.00
ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?
Cena biletu: 10 zł
Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?, Francja, 2014, 97 min., komedia
Reżyseria: Philippe de Chauveron
Scenariusz: Guy Laurent, Philippe de Chauveron
Obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frédéric Chau, Noom Diawara
O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż.  Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?

Godz. 20.00
MARTWE WODY
Cena biletu: 10 zł
Ma loute, Belgia/Francja/Niemcy,2016, 122 min., komedia/kostiumowy
Reżyseria: Bruno Dumont
Scenariusz: Bruno Dumont
Obsada: Fabrice Luchini, Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi, Jean-Luc Vincent
1910 rok, Flandria na północy Francji, ukochana rodzinna kraina reżysera. W okazałej willi żyje miejscowa arystokracja. Tuż obok w skromnych chatach mieszkają rybacy, których głównym zajęciem jest przenoszenie na swoich barkach lepiej urodzonych ludzi. Nagle na lokalnej plaży pojawia się gruby detektyw z asystentem, by rozwikłać sprawę tajemniczych zaginięć. A między arystokratką i wiejskim chłopakiem rodzi się coś na kształt miłości.

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury “Centrum” w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.