zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Wiesław Ochman w art-salonie ZAWartE [WIDEO+ZDJĘCIA]

Wyjątkowym gościem kolejnej debaty „Po co nam kultura?” organizowanej tradycyjnie w Galerii ZAWartE w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza był wybitny tenor Wiesław Ochman.

Spotkanie z tenorem poprowadziła zawierciańska sopranistka Anita Maszczyk. Wiesław Ochman opowiadał anegdoty dotyczące własnej kariery śpiewaczej, pasji malarskiej, działalności filantropijnej, a także dzielił się z zebranymi słuchaczami swoimi poglądami na temat kształcenia i promowania młodych śpiewaków oraz aktualnej kondycji kultury wysokiej.

Zdaję sobie sprawę, że w chwili obecnej, w dwudziestym wieku i na początku dwudziestego pierwszego popularność zastąpiła jakość. W związku z powyższym, wszystkie firmy, które mają za zadanie dostarczyć zysk starają się za pomocą tandetnej sieczki dotrzeć do zwykłego widza. I tu trzeba sobie zadać pytanie o szkolnictwo (…) Jeżeli młodzież wie tylko, że są Beatlesi, Rolling Stonesi, Led Zeppelin, The Who i tego typu zespoły lub – nie krytykując – słuchają disco polo, to nie będą zwracać uwagi na tę wyższą kulturę, która jest osamotniona w trosce o zachowanie dobrego imienia Polski na świecie – mówił Wiesław Ochman.

Podczas spotkania nie zabrakło tematu zawierciańskich i koncertów i stosunku artysty do miasta.

Nie powinienem tego mówić, ale im dalej od Warszawy, tym milej. Zawiercie ma serdeczną osobowość. Żyją tu troszeczkę inni ludzie. Mniej wpatrzeni w siebie, a w otoczenie, w innych. Dobrze się tutaj czuję. Bytom mi bardziej przypomina moją warszawską Pragę przez obdrapane kamieniczki, a Zawiercie jest dla mnie takim nowym miastem, którego nie znałem. Mam tu przyjaciół – mówił Honorowy Obywatel Zawiercia.

Podczas spotkania  wystąpili młodzi adepci sztuki wokalne: Alicja Padula, Aleksandra Płóciennik i Michał Stefaniak, którym akompaniował na fortepianie Michał Rus.

Tekst, zdjęcia i wideo: Kamil Pietrzyk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.