zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Spotkanie autorskie Magdaleny Okraski [WIDEO + ZDJĘCIA]

W czwartek 30 stycznia 2018r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu gościła Magdalenę Okraskę, autorkę bardzo dobrze przyjmowanego przez recenzentów reportażu „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu Dąbrowskim” opublikowanego przez warszawskie Wydawnictwo Trzecia Strona.

„Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu Dąbrowskim” to debiutancki reportaż mieszkającej w Zawierciu autorki (z wykształcenia etnografki, na co dzień nauczycielki i redaktorki czasopisma „Nowy Obywatel”), która na nasze miasto i region spogląda oczyma osoby przyjezdnej. Nie brakuje w tejże publikacji wnikliwych opisów, analiz i refleksji związanych z kwestią tożsamości zagłębiowskiej, podobieństw i różnic między sąsiadującymi ze sobą Zagłębiem i Górnym Śląskiem wynikających z wielowiekowych odmienności kulturowych i przynależności państwowych (Zagłębie – zabór rosyjski, Górny Śląsk – od XIV w. czeski, austriacki, aż w końcu pruski i na nowo polski), choć autorka zauważa, że dla mieszkańców innych regionów Polski terminy Śląsk i województwo śląskie dziś znaczą to samo, choć w rzeczywistości są to dwa odmienne pojęcia.

Głównym tematem książki jest przyglądanie się zmianom zachodzącym w Zagłębiu w wyniku transformacji ustrojowej, w wyniku której miasta dotychczas przemysłowe, bardzo dobrze funkcjonujące w czasach PRL, musiały zderzyć się z nową rzeczywistością gospodarczą, czego skutkiem był upadek zakładów dających zatrudnienie autochtonicznym mieszkańcom, jak i tym, którzy przyjeżdżali z okolicznych miejscowości za chlebem. Te zakłady, którym udało się przetrwać w realiach gospodarki społeczno-rynkowej, często borykają się z bardzo poważnymi problemami (zwłaszcza finansowymi), co odczuwają szczególnie pracownicy, nad którymi autorka, osoba o dużej wrażliwości społecznej, pochyla się ze szczególną empatią, opisując ich przygnębiającą sytuację oraz oddając im głos na kartach „Ziemi jałowej”. Głos zabierali także bardzo chętnie przybyli do Pałacyku Szymańskiego zawiercianie, dzięki czemu wywiązała się długa i emocjonująca dyskusja wyrażająca troskę o przyszłość naszego miasta i Zagłębia Dąbrowskiego. Po spotkaniu, które prowadził Michał Kubara, pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz redaktor regionalnego czasopisma „Nowe Zagłębie”, Magdalena Okraska podpisywała książki przybyłym czytelnikom.

Tekst, zdjęcia, film: Kamil Pietrzyk

Zdjęcie okładki książki „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłebiu” pochodzi ze strony Wydawnictwa Trzecia Strona: www.trzeciastrona.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.