zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa w zawierciańskim klubie Novum [ZDJĘCIA+AUDIO+WIDEO]

W ostatnim dniu stycznia 2020 roku słynny wirtuoz harmonijki ustnej Sławomir Wierzcholski wystąpił wraz z zespołem Nocna Zmiana Bluesa w zawierciańskim klubie Novum.

Podczas trwającego niespełna trzy godziny koncertu widownia usłyszała największe przeboje toruńskiego zespołu jak “Szósta zero dwie”, “Blues mieszka w Polsce”, “John Lee Hooker” zapowiedziany nawiązaniem do filmu “Blues Brothers” czy zagrany na bis “Chory na bluesa”, który porwał publiczność z miejsc. Oprócz popisów instrumentalnych (pod koniec koncertu muzycy zamienili się instrumentami) nie brakowało ciekawych angegdot lidera Nocnej Zmiany Bluesa, który mówił m.in. o swojej współpracy ze śląską grupą Dżem, która zaowocowała wspólną płytą “Ciśnienie”, a także o historii bluesa jako gatunku muzycznego. Nie mogło zabraknąć także opowieści dotyczących powstania harmonijki ustnej i rodzajów tego instrumentu:

Jedną z wielu zabawnych opowieści opowiedzianych podczas koncertu była anegdota dotycząca występów grupy w zakładach karnych. Jak mówił Sławomir Wierzcholski, największym sukcesem był występ w zakładzie karnym w Grudziądzu – więcej w nagraniu:

Duże uznanie zyskał popisowy call & response (zawołanie i odpowiedź) między Sławomirem Wierzcholskim i gitarzystą Witoldem Jąkalskim, który za pomocą gitary “odpowiadał” na dźwięki zagrane przez lidera zespołu na harmonijce ustnej:

Po koncercie muzycy podpisywali płyty i robili z uczestnikami koncertu pamiątkowe zdjęcia.

Nocna Zmiana Bluesa wystąpiła w składzie:

Sławomir Wierzcholski: wokal, harmonijka ustna
Wisław Kryszewski: gitara
Piotr Dąbrowski: gitara basowa
Witold Jąkalski: gitara slide
Grzegorz Minicz: perkusja

Tekst, zdjęcia, nagrania i wideo: Kamil Pietrzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.