zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Rozstrzygnięcie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. H. Snopkiewicz [ZDJĘCIA]

W sobotę 30 listopada odbył się finał XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. H. Snopkiewicz, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury “Centrum” pod patronatem Prezydenta Miasta Zawiercie – Łukasza Konarskiego.

Przewodniczący jury Bogdan Dworak, przybliżając zebranym postać patronki konkursu Haliny Snopkiewicz, autorki popularnych niegdyś “Słoneczników” oraz historię konkursu jej imienia, zwrócił uwagę na fakt, że jest to szesnasta edycja, a zaledwie raz w ciągu jego historii – po pierwszej edycji – ukazała się publikacja z nagrodzonymi utworami. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zadeklarował, że tym razem taka publikacja zostanie przygotowana.

Jak zaznaczył koordynator konkursu Leszek Łazarowicz, prace konkursowe (w poezji i prozie) były przysyłane nie tylko z różnych stron Polski, ale i także z zagranicy. Na temat zainteresowania konkursem mówił także Marek Krystian Emanuel Baczewski (naprwadę Marek Kowalik), poeta, który był członkiem jury:

Konkursy te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Statystycznie przychodzi tyle samo prac. To dziwne, ale statystyka działa – mniej więcej po sto osiemdziesiąt prac w każdej z naszych kategorii: prozie i poezji. To jest rzadkość, taki konkurs w naszym kraju, który jest rozgrywany w obydwu dziedzinach (…) Forma konkursów literackich jest dość restrykcyjna – przede wszystkim to, że ze stu siedemdziesięciu, stu osiemdziesięciu prac przyznajemy zaledwie dwie nagrody, wybieramy jeden procent wysłanych prac, a odrzucamy dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Wśród odrzuconych prac na pewno znajdowało się coś ciekawego, po prostu dobrego. Dobrych prac, jak wynika z mojej lektury, było mnóstwo, a trzeba było wybrać te najlepsze i te najlepsze zostały wybrane – mówił Marek Krystian Emanuel Baczewski.

Jury w składzie: Bogdan Dworak, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Magdalena Boczkowska, Olgerd Dziechciarz nagrodzili i wyróżnili następujących uczestników: z poezji miejsce pierwsze zajął Witold Dumała z Rudy Śląskiej, drugie Wojciech Roszkowski z Nowego Sącza, natomiast w prozie zwyciężył Krzysztof Chronowski z Wrocławia, a drugie miejsce przypadło Pawłowi Rogalskiemu z Fejsławic.

Doceniono również lokalnych uczestników – Kamil Pietrzyk otrzymał nagrodę specjalną od Prezydenta Miasta Zawiercie, ponadto wyróżnienia otrzymali: za poezję – Jan Szyja (Myszków) oraz zawiercianie: Andrzej Harazin, Marcin Janeczek, Andrzej Jabłoński, Katarzyna Joanna Lasota, Ilona Leśniak, Elżbieta Stępczyńska i Wiktoria Zarzycka, a za prozę – Elżbieta Skutnik z Zawiercia, Piotr Tomczak z Myszkowa i Katarzyna Chojnacka-Musiał z Poręby.

Oczekiwanie na wyniki konkursu umilał uczestnikom występ Agnieszki Łazarowicz, której akompaniował Michał Rus.

Tekst i zdjęcia: Redakcja

Zdjęcie zbiorowe laureatów i jury: Urząd Miejski w Zawierciu

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.