zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Od powieści gotyckiej do horroru Sci-Fi – spotkanie klubu filmowego

Kolejne z cyklu spotkanie Klubu Filmowego „Kultura z wyższego piętra” odbyło się w piątek 31 marca w wieży Pałacyku Szymańskiego. Tym razem prelekcja dotyczyła kultowego filmu Ridleya Scotta – „Obcy: ósmy pasażer Nostromo”) oraz zawartych w nim nawiązań do powieści gotyckiej.

Choć od premiery „Obcego” minie w tym roku 38 lat, film ten cieszy się nieprzerwanie olbrzymią popularnością, o czym świadczy ogromna ilość fanów na całym świecie i powstawanie kolejnych produkcji nawiązujących do pierwszych części z niezapomnianą kreacją Sigourney Weaver (w przyszłym miesiącu do kin wejdzie film „Obcy: Przymierze”).

Seans „Obcego” poprzedziła prelekcja filmoznawczyni Pauliny Paciej, która przedstawiła genezę powstania filmu oraz wskazała nawiązania do dziewiętnastowiecznych powieści gotyckich (m.in. do twórcy tego gatunku literackiego, Horacego Walpole’a), w których bohaterowie, często uwięzieni w monumentalnych i budzących grozę zamczyskach (w „Obcym” rolę zamczyska przejął statek kosmiczny Nostromo), musieli stawiać czoła zjawiskom nadprzyrodzonym, zjawom, upiorom. Film „Obcy” jest o tyle nowatorski, jak na swoje czasy, że to właśnie postać kobieca, a nie jak zwykle w literaturze bywało – mężczyzna, okazywała się bohaterem zwalczającym zło. W dalszej części wykładu prelegentka opowiadała o twórcy postaci ksenomorfa (Obcego) – szwajcarskim malarzu Hansie Rudolfie Gigerze, a także o tym, jak ta postać była przedstawiona na ekranie, z uwzględnieniem wszystkich faz jej rozwoju (od wyklucia się z jaja poprzez fazy twarzołapa, chestbustera i dorosłą istotę).

Kolejne spotkanie Klubu Filmowego „Kultura z wyższego piętra” odbędzie się w ostatni piątek kwietnia.

Tekst: Kamil Pietrzyk
Zdjęcia: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu

1 KOMENTARZ

  1. Napiszcie proszę o kolejnym płatnym parkingu, który się buduje po drugiej stronie dworca ! Cześć osób będzie zajmować teraz miejsca koło Daglezji, a tamtej parking będzie puściutki !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.