zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Ogłoszono konkurs na nowego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu

Prezydent Zawiercia wydał dziś zarządzenie o ogłoszeniu konkursu na nowego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury “Centrum” w Zawierciu.

MOK wymaga mniej niż inne jednostki. Dlaczego?

Wśród wymagań na to stanowisko pracy widnieje np. minimum 3-letni staż pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub wykonywanie działalności gospodarczej. Dla porównania: na stanowisko dyrektora OSiR w grudniu 2020 r. wymagano 5-letni staż pracy lub 5-letnie wykonywanie działalności gospodarczej. Podobnie było w przypadku konkursu na dyrektor MOPS-u w sierpniu 2020 r. – wymagano 5-letniego stażu pracy, w tym 3-letniego w pomocy społecznej. Również 5-letni staż pracy wymagany był w przypadku konkursu na dyrektora Agencji Rozwoju Zawiercia w lipcu 2019 roku.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych minimalny staż pracy dla stanowiska dyrektora samorządowej jednostki organizacyjnej wynosi 5 lat. Wyjątkiem są ośrodki kultury, dla których minimalna liczba lat pracy wynosi właśnie 3. Czy to wystarczająco dużo na zarządzanie tak odpowiedzialną jednostką, jaką jest MOK?

Wymagany plan na 5 lat, a praca na 7?

Zgodnie z wymaganiami konieczne jest przedstawienie przez kandydatów 5-letniego planu rozwoju Miejskiego Ośrodka Kultury “Centrum”. Zwycięzca konkursu będzie mógł jednak otrzymać powołanie na okres nawet do 7 lat.

Link do ogłoszenia dostępny jest TUTAJ. Nabór potrwa do czwartku 29 lipca.

Andrzej Danecki, dotychczasowy wieloletni dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury “Centrum” w Zawierciu (a także radny Rady Powiatu Zawierciańskiego), w kwietniu 2021 roku ukończył 67. rok życia.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

43 KOMENTARZE

 1. A przepisy ustawy o pracownikach samorządowych i wymóg doświadczenia na stanowisku kierowniczym, to gdzie się podział? Perfidna ustawka z ewidentnym łamaniem przepisów prawa. Ale pod tym kierownictwem naszej gminy to normalka!!! Jaki pan taki kram! Żenada.

 2. Kubuś Kosoń zostanie nowym dyrektorem , Konarski podliczy i uwzględni mu lata wolontariatu jako lata pracy, i dlaczego nie , Przy Konarskim wszystko się zdarzy, to jakiś wielki miejski horror

  • Najlepsza to by była pani Anita Maszczyk była by odpowiednią osobą przy niej MOK na pewno będzie rozkwitał

 3. Konkurs? Prezydent sobie jaja robi. To jest zwykła ustawka. Pewnie ma wybrańca i wstyd byłoby nie poprosić statystów do ustawki.

 4. Pewnie plan rozwoju został wcześniej napisany w urzędzie, aby zwycięzca wiedział co ma powiedzieć. To jak odnawia odnowa miasto nie mieści się w głowie. Odnowie chodziło tylko o dorwanie się do koryta. Pan Trepka w ZGK bez żadnego doświadczenia, Pan Borzęcki w ZGK, Pan Janus w MOPSie bez żadnego doświadczenia. Miasto jak się zwijało tak dalej się zwija. Gdzie są mieszkania? Gdzie są miejsca pracy? Kiedy przystąpienie do GZM? Najważniejsze jest wieszanie kwiatów i bieg z przełajami w Dzień Kobiet z kwiatkami.

 5. Czy redakcja przeczytała tylko punkt 8 załącznika do ogłoszenia konkursowego. Można Prezydenta nie lubić, nie zgadzać się z nim, ale wypadałoby być troszkę obiektywnym i zamieścić cały załącznik do ogłoszenia konkursowego. tu jest link do ogłoszenia: https://zawiercie.bip.net.pl/?a=19334.

 6. Przecież kogokolwiek by wybrali na jakiekolwiek stanowisko dyrektorskie to i tak powiecie ze ustawka. A w moku najwyższa pora żeby pojawił się ktoś młody i tchnął życie w te instytucje. Kultura to nie disco polo.

   • I znającego się na tym,co robi. Tylko że takiego zniszczą w przedbiegach bo będzie nad obowiązujący poziom wystawał

   • A dlaczego nie młodego? Andrzej Danecki gdy obejmował stanowisko dyrektora w 1988 roku miał 34 lata. Czy było to coś złego? Najwyraźniej nie, skoro piastował to stanowisko tyle czasu i przetrwal tyle zmian władzy w mieście.

    • “Mój mąż z zawodu jest Dyrektorem ” , gdzie to było, u Bareji w filmie? To też, ale Bareja jest tutaj, w Zawierciu. Widocznie w ’88 Pan Danecki przedstawił doskonały plan na funkcjonowanie MOK przez najbliższe 30 lat z małym haczykiem.

     • Mój argument dotyczący Pana Daneckiego dotyczył tego że młodość nie jest zła. Pan Dyrektor zdecydowanie się zasiedział i zmiana już dawno powinna zaistnieć ale nie znaczy to ze stanowiska nie może objąć ktoś młody.

  • Skoro wszyscy dotychczasowi dyrektorzy byli wybrani z klucza miłościwie nam Panującego i na zasadach, które zostały opisane powyżej to jakoś ciężko uwierzyć by akurat w przypadku MOK-u miało być inaczej.

   Załatwianie pracy kolegą na stanowiskach od góry do dołu w spółkach i instytucjach takich jak ZGK, ZGM, OSiR, MOPS itd już dawno pokazało wszystkim mieszkańcom jakimi zasadami kierowane są rozstrzygnięcia takich “konkursów”.

 7. Mieszkaniec no tak młody to tylko Kubuś Puchatek zastępca Konarskiego, Przecież od dawna ma tam uszykowany gabinet, teraz trzeba wszystko uwieńczyć i nagroda za utwór jeba,,, PiS na sobotnim festiwalu kolorów, bo ktoś przecież pozwolił na jej odtwarzanie,

 8. Ja myślę, że Pani Maszczyk winna startować. Od lat związana z kulturą, nie tylko w Zawierciu, ale całej Polsce. Sukcesy, talent i doświadczenie w projektach kulturalnych. A do tego znana i piękna. Będzie wizytówką moku i Zawiercia.

 9. Wybór Stawarza to nie jest dobry pomysł. Jest dobrym artystą i niech takim pozostanie, jednak jako dyrektor mógłby zmonopolizowac działalność MOK pod własne projekty muzyczne, pomijając inną działalność kulturalną. Problematyczne byłyby też pobieranie tantiem za… własne występy. Dobrze aby była to osoba zaangażowana w pracę, z kreatywnymi pomysłami na rozwój placówki pod wieloma względami jak np osoby prowadzące Starą Łaźnię. MOK powinien być otwarty na szeroką współpracę ze Stawarzem.

 10. Pan Stawarz jest Dyrektorem Domu Kultury w Kroczycach i tam go ludzie chcą, ale na pewno był by równie dobrym dyrektorem w MOK Zawiercie , ale znajac realia to będzie ktoś z Łodnowy, Stawiam na Sylwie z referatu na Marszałkowskiej tyle się baba kształciła albo Trepkę bo już trzy lata jak wujek Łukasz załatwił mu robotę i przecież studia też teraz skońćzy bo od razu cmyknął na nie pewnie wujo też opłaca z pieniędzy samorządowych są fundusze na kształcenie pracowników samorządu , Więc idelanie mu wkomponował ofertę dyrektorską tam jest wymagany min licencjat i Przemuś będzie go miał

 11. W Moku potrzeba zmian i dobrego dyrektora menagera,który wykorzysta potencjał ludzki ale będzie się przy tym znał na zarządzaniu. Artystów owszem mamy pięknych i znanych ale można ich zatrudniać na innych stanowskiach. Dyrektor tej jednostce jest potrzebny by zarówno kino, galerię jak i zajęcia wyciągnąć z pocovidowego cienia.

 12. Dokładnie Mała Mi napisałaś mądrze i szczerze i dodam jeszcze jedno Prezydent powinien w swoich jednostkach samorządowych wdrożyć w życie wewnętrzne przepisy przeciw działające mobbingowi bo to co się dzieje od lat zresztą to wolą o pomstę. Stare nawyki dyrektorów,którzy traktują pracowników jak przysłowiowe śmieci, takie dawne przyzwyczajenia,które należy zmienić .

  • O to, to. Atmosfera pracy w Zawierciu pozostawia wiele do życzenia. Tutaj szefowie stosują takie zagrywki, z których są dumni zamiast wręcz bać się, ze ktoś ich oskarży. W każdym razie bardzo wątpię, ze przy tej władzy to się zmieni.

 13. Konkurs….w tym kraju , również w naszym mieście to archaizm. Dziś wladze ogłaszając konkurs, wiedzą doskonale kto to wygra. Oby to nie była kolejna persona bez kwalifikacji i charyzmy.

  • Brak kultury i traktowanie pracowników jak niewolników nie pojawił nagle .To proces,który toczy Zawiercie niczym rak organizm .Pracownik zawsze jest stroną słabszą w konflikcie interesów.W cywilizowanym społeczeństwie istnieją przepisy,ktore przeciwdziałają mobbingowi.

 14. Jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy ten konkurs to USTAWKA!!! TO JAWNE ŁAMANIE PRAWA!!!!!!!
  Wyciąg z ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 194)
  Art. 16. 3d. Organizator przed ogłoszeniem konkursu, o którym mowa w ust. 2, podaje do publicznej wiadomości informację o zamiarze ogłoszenia konkursu, zawierającą w szczególności termin rozpoczęcia i przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego.
  Art.16.3e. Uwzględniając formę organizacyjno-prawną, zakres działalności oraz aktualną sytuację instytucji kultury, której dotyczy konkurs, o którym mowa w ust. 2, organizator określa w ogłoszeniu o konkursie co najmniej: 1) nazwę, siedzibę i adres instytucji kultury; 2) opis kwalifikacji wymaganych od kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury; 3) określenie umiejętności i kompetencji, jakie ma posiadać kandydat na stanowisko dyrektora instytucji kultury, oraz zadań, jakie ma realizować dyrektor w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju instytucji kultury; 4) wymóg złożenia przez osoby przystępujące do konkursu programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju instytucji kultury; 5) wykaz dokumentów wymaganych od osób przystępujących do konkursu; 6) informację o sposobie udostępnienia przez organizatora dokumentów i informacji, dotyczących warunków organizacyjno-finansowych funkcjonowania instytucji kultury, w tym jej planów finansowych i rzeczowych na okresy po rozstrzygnięciu konkursu, jeżeli w danej instytucji kultury plan rzeczowy jest opracowywany, oraz inne ogólne informacje na temat działalności instytucji kultury; 7) miejsce i termin złożenia ofert, nie krótszy niż 30 dni od dnia podania do publicznej wiadomości ogłoszenia o konkursie…
  1. Przed ogłoszeniem konkursu nie było jakiejkolwiek wcześniejszej informacji, że takowy nastąpi, a tym samym złamano art. 16 ust. 3d ustawy…
  2. W ogłoszeniu o konkursie (dostępnym na BIP UM Zawiercie) nie uwzględniono wszystkich wymogów określonych w art. 16 ust. 3e ustawy….
  3. Termin na składanie ofert zgodnie z art. 16 ust. 3e pkt 7 ustawy wynosi 30 dni, a u TYCH NIEUDACZNIKÓW wynosi tylko 10 dni. Zarządzenie z dnia 19 lipca 2021r, a termin składania ofert zgodnie z tym zarządzeniem upływa z dniem 29 lipca 2021r.
  4. Oczywiście cały ten bubel stanowiący zarządzenie jest podpisany przez niekompetentnego Konarskiego i jego wysoko opłacanego naszymi pieniędzmi niekompetentnego prawnika Berendowicza.

 15. No i jak DANECKI , jako komunista były instruktor w komitecie zbratales się z PiS A teraz Konar Cię pogonił. Warto było na koniec się skompromitować.

  • Przepisy przytoczone przez Obserwatora nie dotyczą jednostek takich jak MOK Zawiercie. Jest ROZPORZĄDZENIE
   MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu – Zawiercie MOK tam nie występuje 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.