zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Jakub Żulczyk w Zawierciu [ZDJĘCIA]

W środę 21 marca gościem spotkania w ramach Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji odbywającego się w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki był pisarz i autor scenariuszy (m.in. „Belfer”) Jakub Żulczyk.

Jakub Żulczyk odpowiadał na pytania dotyczące jego twórczości literackiej, zarówno z początkami wiążącymi się z czasopismem Pawła Dunina-Wąsowicza „Lampa”, a także scenariuszowej – nie tylko w związku z popularnym „Belfrem”, ale i także z serialem „Brzydula”, do którego stworzył pięć scenariuszy (podpisano go jako autora trzech). Ostatnio autor pracował nad scenariuszem do serialu na motywach jego własnej powieści „Ślepnąc od świateł”.

Jak mówił pisarz, wydanie pierwszej powieści zawdzięcza przypadkowi, ponieważ przesłał Pawłowi Duninowi -Wąsowiczowi swoje opowiadanie mailem, a nie jak życzył sobie tego wydawca – pocztą, co zapewne skutkowałoby utknięciem maszynopisu w stercie nieprzeczytanych tekstów od młodych autorów. Rezultatem złamania tego regulaminu było zauważenie tekstu, a co następuje – debiutancka powieść „Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości” wydana nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża w 2006 roku. Jakub Żulczyk zdradził, że powieść nad którą obecnie pracuje będzie jeszcze mroczniejsza niż „Ślepnąc od świateł”
i „Wzgórze psów”, choć nie będzie przy tym pozbawiona iskry nadziei.

Na pytanie o rady dla początkujących pisarzy Jakub Żylczyk zalecił czytanie „złej literatury” (oczywiście równolegle z klasyką), aby uświadomić sobie to, czego się nie akceptuje w literaturze,
i czego nie chce się wprowadzać do swoich utworów, a także lekturę prozy Jarosława Iwaszkiewicza, który według autora „Wzgórza psów”, „najpełniej” wyrażał się w polszczyźnie.

Uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać zabawnych anegdot związanych z rolami epizocznymi pisarza w filmach oraz poważnych przemyśleń związanych z otaczającą nasz rzeczywistością.

Spotkanie z pisarzem prowadziła Grażyna Ferdyn – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. dokumentowania tradycji miasta i dorobku artystycznego.

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.