zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

“Etno Kreacje” w zawierciańskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu zrealizowała projekt “Etno Kreacje” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

– Było to ogromne wyróżnienie i jednocześnie duże zintensyfikowanie działań. Celem projektu było budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców, szacunku dla dorobku kulturowego przodków zamieszkujących region, kultywowanie dorobku kulturowego poprzednich pokoleń.  Kluczowe było także odwoływanie się do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych (Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich). Do współpracy została zaproszona młodzież z zawierciańskich szkół (Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawierciu, Szkoła Podstawowa nr 15 w Zawierciu, Szkoła Podstawowa nr 13 w Zawierciu – Kromołowie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zawierciu oraz Zespół Szkół im X. Dunikowskiego w Zawierciu) , osoby skupione wokół Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Zawiercie ( Koło Gospodyń w Bzowie, Koło Gospodyń w Karlinie, Koło Gospodyń z Łośnic, Koło Gospodyń w Kromołowie), Ochotniczą Straż Pożarną w Kromołowie, zespół folklorystyczny Kromołowianie prowadzony przez Stefana Markowskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie, a także Fundacja Stara Szkoła w Ryczowie i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Był to niesamowity czas, pełen artystycznej pasji. Dzięki interdyscyplinarnym zajęciom i warsztatom, pokazaliśmy unikalną, wyjątkową i jednocześnie bardzo piękną tradycję kulturową naszego regionu – czytamy w informacji prasowej przesłanej przez bibliotekę.

W ramach projektu zorganizowano szereg zajęć tematycznych.

Uczniowie z zawierciańskich szkół podczas artystycznych zajęć i wykładów, dostali niesamowitą wiedzę dotyczącą  unikatowych zjawisk folkloru wiejskiego i miejskiego, potraw regionalnych, strojów ludowych, życia na terenach dzisiejszego Zawiercia. Pod czujnym okiem instruktorów, wykonali  wspaniałe wytwory rękodzielnicze według tradycyjnych wzorów. Wszyscy mieli też możliwość zapoznania się z eksponatami  zgromadzonymi w Miejskiej Izbie Muzealnej. Ważnym elementem działań była  wielopokoleniowa biesiada kulinarna w Pałacyku nad Wartą w Zawierciu – Kromołowie. Każdy uczestnik mógł poznać sposób wykonania, zapach i niepowtarzalny  smak prażonek. Mamy nadzieję, że odtąd słowo folklor kojarzyć będzie się wyłącznie z kolorem, ruchem i smakiem. Wzmocniliśmy więź międzypokoleniową i pokazaliśmy, że  można się nim  doskonale bawić. Całości towarzyszyła wystawa fotograficzna strojów regionalnych poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Zawiercie, prezentowana w Pałacyku Szymańskiego – informuje biblioteka.

Projekt “Etno Kreacje” był dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

Zdjęcia: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.