private peaceful essay paper outline of abortion essay essay value computer education today essays stock option schemes ceo compensation ptcas essay tips critical essay elizabeth barrett browning

zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Czwartek Literacki z prof. Andrzejem Tyszką [ZDJĘCIA]

Gościem Czwartku Literackiego 21 listopada w klubie Novum był profesor Andrzej Tyszka – socjolog kultury, działacz opozycji PRL, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który mówił m.in. o swojej nowej książce Od historii ku przyszłości.

Spotkanie prowadził tradycyjnie Bogdan Dworak, który zna profesora Tyszkę od ponad dwudziestu lat. Nazywając swojego gościa „zagłębiowskim warszawiakiem” przypomniał, że urodził się 1 listopada 1934 w Jęzorze (obecnie dzielnica Sosnowca), gdyż ojciec był inżynierem budowy dróg nadzorującym budowę drogi ze Śląska do Warszawy (szosa Warszawa – Katowice), mimo to dziecko zostało zarejestrowane w Warszawie.

Andrzej Tyszka odniósł się do wprowadzenia Bogdana Dworaka, prostując pewne informacje o sobie: „Muszę tutaj sprostować – przedmówca przedstawił mnie jako profesora, jestem byłym profesorem, dwadzieścia lat po emeryturze, nie belwederskim profesorem, tylko kontraktowym. Obecnie jestem intelektualistą niezależnym. Nie jestem też z Warszawy – ja się z Warszawy wyniosłem, jak i z uniwersytetu. Od dwudziestu lat jestem w Leśnej Podkowie i trudno… większa połowa życia minęła, nie da się ukryć, tam muszę już zostać. Stoi przed Państwem konserwatysta – ze wszystkimi tego konsekwencjami” – mówił Andrzej Tyszka, który zwrócił także uwagę na fakt, że obecnie nie zajmuje się socjologią, a aksjologią, czyli nauką o wartościach.

Nie zabrakło podczas spotkania refleksji na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Profesor zwrócił uwagę, że w swoich książkach poświęca uwagę osobom zasłużonym dla polskiej historii i kultury, ale niekoniecznie za dokonania militarne, a także, że stara się traktować historię jako ciąg przyczynowo-skutkowy wydarzeń, a nie zbiór dat rocznicowych: „Robi się mozaikę z naszej historii – od rocznicy do rocznicy. Potem rocznica mija, wszyscy o tym zapominają, szum multimedialny zagłusza to, potem przypominamy sobie, że znowu jest jakieś święto rocznica i jest następna feta, potem jest to samo, czyli sieczka telewizyjna”.

Podczas Czwartku Literackiego można było także posłuchać występów skrzypaczek – Magdaleny Warmińskiej, która zastąpiła zapowiadanego przez organizatorów Oskara Radwańskiego oraz Róży Kopeć. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Przyroda i Człowiek.

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange