zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Czwartek Literacki z Jerzym hrabią Przeździeckim [ZDJĘCIA]

Gościem organizowanego w klubie Novum Czwartku Literackiego był pisarz, autor dwudziestu siedmiu sztuk teatralnych i scenarzysta filmowy związany z Sosnowcem – Jerzy hrabia Przeździecki.

Spotkanie poprowadził Bogdan Dworak, który powitał Jerzego Przeździeckiego i przedstawił jego osobę i twórczość zebranej publiczności. Goszczący w Zawierciu pisarz i dramaturg opowiadał o swoich utworach (między innymi o powieściach „Troje znad Czarnej Rzeki”, którą zekranizował Stanisław Jędryka w filmie „Zielone lata” i „Szał zamysłów”), a także o życiorysie: o młodzieńczych doświadczeniach związanych z rodzinnym Sosnowcem oraz służbą w Armii Krajowej (w latach 1945-1946 współtworzył AK-akademicki Teatr na Wiśle – grupa aktorska wypływała wyremontowaną łódką na Wisłę, aby wystawiać spektakle), o studiach w Wielkiej Brytanii, stypendium w Stanach Zjednoczonych oraz o latach dojrzałych. Nie brakowało barwnych opowieści i anegdot.

Powstała książka i od razu miała ogromne wzięcie. Otrzymała międzynarodową nagrodę literacką, ukazała się w kilkutysięcznym nakładzie. Zagłębiak, a mój przyjaciel, Stanisław Jędryka zwrócił się do mnie, że powinniśmy obaj – jako Zagłębiacy – zrobić film. Powstały „Zielone lata”, które były nagrodzone i pokazywane na całym świecie. Historia Zagłębia, naszego rejonu jest, jak mówi się w tej chwili, do sprzedania. Prowadziłem spotkania dotyczące filmu i mojej książki, wykłady w różnych językach. Mówiłem o nas po angielsku w Ameryce, Szwecji i w dziesiątkach krajów, gdzie film był pokazywany. Wszyscy byli wzruszeni. We Frankfurcie nad Menem zrobił tak wielkie wrażenie etos śląskich i zagłębiowskich dzieci, zwłaszcza – o czym się rzadko pamięta – historia zagłady Żydów na Środuli (dziś dzielnica Sosnowca – przyp. KP), gdzie znajdowało się getto, o którym napisałem w książce. Staszek Jędryka zrobił znakomity film. Tu trzeba czuć sercem, że się jest u siebie, więc mam nadzieję, że tym co napisałem, zdałem egzamin – opowiadał o swojej pierwszej powieści „Troje znad Czarnej Rzeki” wydanej w 1955 roku Jerzy hrabia Przeździecki.

Z okazji zbliżających się dziewięćdziesiątych urodzin (Jerzy Przeździecki przyszedł na świat 8 kwietnia 1927 roku w Sosnowcu) przygotowano dla jubilata tort, szampana oraz upominki. Życzenia składał m.in. Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Łukasz Konarski.

Podczas spotkania z Jerzym Przeździeckim można było nabyć książki jego autorstwa, których dochód ze sprzedaży pisarz obiecał przekazać swoim przyjaciołom z Armii Krajowej, którzy dostają bardzo niskie emerytury.

Oprawę muzyczną przygotował Zbigniew Duraj oraz Emil Trepka. Organizatorami wydarzenia był klub Novum, Fundacja Przyroda i Człowiek oraz Zakłady Produkcyjne B-D S.A.

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.