zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

Cenzura w bibliotece [ZDJĘCIA]

W środę 13 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone książce Błażeja Torańskiego – „Knebel. Cenzura w PRL-u” opublikowanej przez Wydawnictwo Fronda.

Błażej Torański to dziennikarz i publicysta związany z naszymi okolicami. Urodził się w 1960 roku w Myszkowie, natomiast maturę zdawał w II LO im. Włodzimierza Majakowskiego w Zawierciu. Specjalizuje się w wywiadach prasowych, które publikuje w „Forum Dziennikarzy”, „Do Rzeczy” czy na portalu sdp.pl. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza Kurtyki, a rok później Nagrodę Zarządu Łódzkiego Oddziału SDP. Jego przyrodnią siostrą była dziennikarka, Teresa Torańska.

Podczas spotkania autor opowiadał o kulisach powstawania książki i przeprowadzania wywiadów ze znanymi postaciami, które zostały do niej włączone. Przybliżał także historię cenzury, mówiąc o tym, że już Platon postulował cenzurowanie greckich mitów. Nim autor przeszedł do cenzury w czasach PRL, wspominał także o tym, że cenzura istniała w czasach II RP, jednak w odróżnieniu od PRL-u, była ona represyjna, a nie prewencyjna. Cenzura w PRL-u, jak opowiadał dziennikarz, była wszechobecna, kontrolowała wszystkie publikacje, spektakle teatralne, a nawet instrukcje obsługi maszyn. Skazywała na nieistnienie wielu znakomitych twórców, a samych cenzorów stawiała na pozycji uprzywilejowanej w społeczeństwie – cenzorzy żyli dostatnio, mieli także dostęp do produktów niedostępnych dla „szarego” człowieka.

Jak podkreślał Torański, władza PRL-owska z czasem zaczęła zatrudniać do pracy w Urzędzie Kontroli Publikacji i Widowisk fachowców, znawców literatury i kultury, ponieważ wcześniej dochodziło do różnego rodzaju absurdów, kiedy to cenzorzy żądali praw autorskich do twórczości św. Tomasza z Akwinu, wstrzymywali publikację dzieł Mikołaja Reja sądząc, że nie są napisane w języku polskim, czy mylili św. Tytusa z Josipem Brozem Titą. Czytelnicy dowiedzieli się ponadto, że pierwotnym tytułem książki był „Kaganiec”, jednak w wyniku sugestii ze strony nadawcy (kaganiec umożliwa wydawanie odgłosów, knebel ucisza całkowicie) został on zmieniony na „Knebel”.

W czasie spotkania nie zabrakło pytań od czytelników, a po spotkaniu Błażej Torański podpisywał egzemplarze swojej książki.

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.