zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Kultura i rozrywka

85 lat Bogdana Dworaka w Klubie Novum [ZDJĘCIA]

Bogdan Dworak – postać, którą każdy zawiercianin sięgający po literaturę piękną doskonale powinien znać – poeta, felietonista, gawędziarz literacki, organizator Czwartków Literackich obchodził w Klubie Novum osiemdziesiąte piąte urodziny.

Urodzony 23 lipca 1933 Bogdan Dworak (de facto, jak podaje, 22 lipca w komunistyczne święto ogłoszenia Manifestu PKWN, ale zarejestrowany w urzędzie dzień później) w swojej pracy literackiej i kulturalnej wielokrotnie opisywał historię Zawiercia (także szerzej – Zagłębia Dąbrowskiego) oraz ludzi, którzy w naszym mieście żyli – zarówno środowiska elit, jak i prostych, zwyczajnych mieszkańców, którzy za sprawą jego barwnego i kwiecistego języka stawali się wyniesieni do rangi bohaterów literackich w takich książkach jak Korzenie czy ksenofobia, Mieszkam za darmo w każdym z was czy …ale było i było…. Podczas uroczystości solenizant czytał wraz z aktorką Ewą Trzewicarz swoje pierwsze poetyckie tomiki Obrzęk oraz Obliczone z metafor, przypomniane ostatnio w nowych wydaniach przez Fundację Przyroda i Człowiek. Przyjmował także gratulacje i życzenia zarówno od zawierciańskich urzędników, pracowników instytucji kulturalnych – Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza, literaturoznawców z Uniwersytetu Śląskiego (niedawno goszczący w Zawierciu na Czwartku Literackim prof. Marian Kisiel, który wygłosił na cześć jubilata niedługą mowę, dr.hab. Joanna Kisiel, dr.hab. Paweł Majerski czy prof. Dariusz Rott), a także bliskich i przyjaciół. Spotkanie umilały występy muzyczne w wykonaniu Piotra Goljata, Sebastiana Rucińskiego i Piotra Górki.

Ważną informacją jest niewątpliwie to, że podczas składania życzeń Prezydent Miasta Zawiercie Witold Grim obwieścił publicznie, iż trwają starania o przyznanie Bogdanowi Dworakowi zaszczytnego miana Honorowego Obywatela Miasta w dowód uznania za niepodważalne zasługi w krzewieniu kultury. Trzymamy kciuki za jak najszybszą uchwałę!

Redakcja portalu zawiercianskie.pl składa Bogdanowi Dworakowi najserdeczniejsze życzenia z okazji osiemdziesiątych piątych urodzin – wielu lat życia, zdrowia i wytrwałości w dalszej aktywności literackiej i kulturalnej.

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.