zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

ZGK oznaczyło dużym napisem “COVID-19” kosze osób z koronawirusem. UM tłumaczy, że jest to zgodne z wytycznymi ministerstwa. A w wytycznych jest mowa o literze “C” tylko na workach

O sprawie napisał “Kurier Zawierciański”. Na swojej stronie internetowej opublikował zdjęcia pojemników na odpady komunalne z oznaczeniem “ZGK Zawiercie” oraz naklejką z wielką literą “C” i napisem pod nią “COVID-19”. Czy takie oznaczenie nie spowoduje napiętnowania osób chorych na koronawirusa?

Urząd Miejski w Zawierciu tłumaczyło na swoim Facebooku “Miasto Zawiercie”: “odpady od osób przebywających w izolacji domowej powinny być odbierane w specjalnie oznakowanych workach i pojemnikach zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego“.

Zgodnie z wymienionym przez urząd dokumentem w punkcie “Wytyczne dla gmin” zawarta jest instrukcja wskazująca, że worki na śmieci od osób przebywających w izolacji lub kwarantannie powinny być w określonym kolorze i/albo oznaczone symbolem. Ministerstwo wskazuje, że oznaczenie takie to na przykład “C”, bez innych napisów. W wytycznych jest mowa wyłącznie o oznaczeniu w ten sposób worków, nie pojemników na śmieci.

We wtorek 28 kwietnia o godzinie 7:26 redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu z pytaniami o to, dlaczego pojemniki na odpady osób z koronawirusem oznaczono “COVID-19”. Jak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Oto pełna treść komunikatu Urzędu Miejskiego w Zawierciu opublikowana na Facebooku urzędu:

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych nieprawdziwymi informacjami, uprzejmie wyjaśniamy, że w czasie występowania zakażeń koronawirusem i zachorowań na wywołaną przez niego chorobę COVID-19, nastąpiła konieczność specjalnego postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii. Odpady od osób przebywających w izolacji domowej powinny być odbierane w specjalnie oznakowanych workach i pojemnikach zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego. Gmina Zawiercie, otrzymując dane na temat osób przebywających w izolacji domowej od Sanepidu, podaje adresy nieruchomości wykonawcy, czyli ZGK Sp. z o. o., z którym Gmina ma umowę na „Świadczenie usługi odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, powstałych na terenie Gminy Zawiercie”. Chodzi o wyposażenie tych nieruchomości lub lokali w pojemniki i worki oznakowane zgodnie z wytycznymi. Jest to konieczne, aby mieszkańcy skierowani na izolację domową w prawidłowy sposób pozbywali się wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych, natomiast pracownicy spółki bezpiecznie mogli te odpady przetransportować na instalację komunalną. Gmina Zawiercie nie przekazuje spółce danych osobowych, ponieważ sam adres nieruchomości w rozumieniu RODO nie stanowi danych osobowych – czytamy na Facebooku Miasto Zawiercie.

Poniżej przedstawiamy pełną treść punktu “Wytyczne dla gmin” z dokumentu o nazwie “Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego  chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)”:

Dysponentami informacji o adresach osób przebywających w izolacji i kwarantannie są Wojewodowie, Policja i Ośrodki Pomocy Społecznej. Dane te nie mogą być przekazywane przez dysponentów innym podmiotom. Stąd zaleca się działanie w porozumieniu z Wojewodami, Policją, czy Ośrodkami Pomocy Społecznej w zakresie wskazanym lit. a i b: a) w miarę możliwości zapewnienie worków w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np. napisem „C”), w celu jednoznacznej identyfikacji odpadów z gospodarstw domowych lub od osób z grup C; b) zapewnienie odbioru nie rzadziej niż co 7 dni worków, o których mowa w lit. a; c) zorganizowanie odpowiedniego transportu, bezpośrednio do instalacji unieszkodliwiania odpadów komunalnych worków, o których mowa w lit. a lub wyznaczonych przez gminę miejsc zbierania odpadów komunalnych z gospodarstw domowych objętych izolacją; d) zapewnienie dezynfekcji pojemników wielokrotnego użytku oraz środków transportu odpadów transportujących odpady z gospodarstw domowych lub od osób z grup C – czytamy w wytycznych ministra klimatu i GIS.

Grafika: Pomorski Urząd Wojewódzki

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

17 KOMENTARZY

 1. ZGK ma się stosować do wytycznych a jest tam napisane:
  „Magazynowanie odpadów w zabudowie jednorodzinnej prowadzi się w miejscach wyznaczonych na terenie posesji w zamykanych pojemnikach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed ich rozprzestrzenianiem, dostępem osób postronnych oraz zwierząt.”
  Pojemniki maja być oznakowane czyli opisane na co one są.
  Tak to jest pomagać ludziom, zostawić ich niech gniją z odpadami w domach, wtedy tylko smród ich zdradzi.

  • Świadomy ale analfabeta, ostatni odnośnik w części „C” Poproś kogoś kto potrafi czytać ze zrozumieniem, może zrozumiesz.

  • Miejsca pobytu osób na kwarantannie lub w izolacji to dane wrażliwe, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia a nie o adresie tak jak się tłumaczy UM. Ale całe klu w tej sprawie to zachowanie władz ZGK. Chyba jest ich za mało albo są tak zapracowani??? że nie mogą sami wydać oświadczenia. Proponuję zatrudnić rzecznika. A to mieli być specjaliści z górnej półki. Ciekawe co ZGK robi z tymi odpadami i czy pracownicy ubrani są zgodnie z wytycznymi ministra klimatu a o transporcie nie wspomnę

 2. Wszyscy mieszkańcy posesji ma której stwierdzino virus powinni nosic naszywki z litera C lub opaskę na prawym ramieniu, powinni mieć zakaz wstepu do parków, zakaz poruszania się komunikacją miejską na zawsze. Skąd my to znamy? A tak zwyczajnie po ludzku kogoś poj….ało w tym ZGK? Wyczuwam kolejną wizytę TVN w Zawierciu.

 3. Chyba tylko Konarski, Hejnosz I Drabek mogli wpaść na tak genialny pomysł rodem z III Rzeszy jak oznaczenie ludzi chorych. Wstyd na cały kraj.

 4. Antycymbał i czytający ze zrozumieniem – “z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej” – a oznakowane kosze postawiono gdzie? Jak powiedziano dziś w Polsacie “oznaczcie jeszcze ludzi chorych jak w średniowieczu przywiązując im kamień do szyi”.

  • Szanowny JA, ty masz jednak większy problem z czytaniem. Odnośnie zabudowy jednorodzinnej jest ostatni odnośnik w rozdziale C, nie przed ostatni ale ostatni. Taka drobna różnica.
   A tym co piszą o segregacji mieszkańców to już całkiem wali.

 5. Kontenery COVID już są, Co kolejne? Niech miasto wybuduje getto dla zakażonych. Idealnie urzędnicy wpisali się w podział społeczeństwa. Może jeszcze dołączcie lekarzy i pielęgniarki do grupy, którzy dzień w dzień walczą na pierwszej linii frontu narażając swoje zdrowie i życie. Ten człowiek, który nakazał nalepiać napisy COVID powinien wylecieć z pracy na zbity pysk w trybie natychmiastowym . Ta sprawa to jeden wielki skandal, który sprawił, że Zawiercie znalazło się na antenie Polsatu.

 6. A co z chorymi którzy mieszkaja w blokach? Dogadajcie sie z RPWiK i smarujcie drzwi odchodami z oczyszczalni aby inni mogli je omijac z daleka. Panie Drabek niech Pan sie nie ogranicza w segregacji mieszkańców.

 7. Przepraszam Pana Hejnosza, pomyliłam ZGK z ZGM. Prosze redakcje o edycje tekstu i wykreślenie nazwiska Pana Hejnosza. Zbyt duże emocje, przepraszam.

 8. Jeden z niewielu uczciwie piszących i potrafiących przeprosić za pomyłkę dyrektora ZGM, gdzie akurat wszystko w absolutnym porządku i nikt nie wpadł na idiotyczny pomysł aby na przykład oznaczać drzwi lokatorów zakażonych wirusem.

 9. Pan Drabek nie szanuje mieszkańców miasta, a powinien szanować każdego mieszkańca włącznie z tymi zarażonymi koronawirusem. Zamiast sprawę załagodzić, wychodzi przed urząd, dolewa oliwę do ognia i straszy wszystkich mieszkańców tymi chorymi. Pan Drabek też mógł być zarażony i być w sytuacji tych ludzi, którzy zarazili się koronawirusem. Czy byłoby mu do śmiechu? Chyba nie. Przede wszystkim sprawa z napisami na kontenerach nie powinna się wydarzyć. Osoby decyzyjne chyba bardzo chcą, aby tutaj przyjechała telewizja, bo dawno jej tu nie było.

 10. Proponuję oznaczyć naszego prezydenta że zezwolil na wydanie danych osobowych. Brak wyrozumiałości,
  Brak inteligencji u samej władzy
  Zero taktu i kindersztuby.
  Oby go spotkato to co zrobił tym ludziom takie samo Uporzenie jakiego oni doznali.
  Znowu Zawiercie na okładce całej Polski. Wstyd za władze najwyższą w Zawierciu!
  Wstyd się przyznać że stąd się człowiek wywodzi. Prezydent wiecznie na pierwszej stronie gazet i mediów . Brawo mamy władze po byku. Wybraliacie sobie Odnowę to macie wstyd i chanbe !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.