zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

W Zawierciu uszyto kilka tysięcy maseczek ochronnych. Dzięki akcji m.in. wychowanek Zakładu Poprawczego i wolontariuszy grupy “Szyjemy Maseczki dla Medyków” i I LO

W całej Polsce trwają akcje szycia maseczek ochronnych. W zawierciańskich akcjach powstało jak do tej pory kilka tysięcy takich maseczek. Zorganizowano również zbiórkę pieniędzy dla szpitala na zakup maseczek chirurgicznych i środków dezynfekujących.

Akcje szycia maseczek prowadzą grupa “Szyjemy Maseczki dla Medyków (Zawiercie)”, nauczyciele i uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu oraz wychowanki i kadra z Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu.

W grupie na Facebooku “Szyjemy Maseczki dla Medyków (Zawiercie)” uczestniczy ponad 350 osób. Jak poinformowano w środę 25 marca, jak do tej pory uszyto 1 745 maseczek. W akcji uczestniczy również m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu, Promed Łazy, Samorząd Uczniowski SP7, Hufiec Ziemi Zawierciańskiej, myszkowski radny Tomasz Szlenk, Stowarzyszenie Skauting Katolicki “Azymut”, Stylówka Sówka i Myszkowski Klub Motocyklowy.

Z kolei inicjatywę I LO wsparci do tej pory Centrum Rozwoju Lokalnego, The last one honey, Leopold Stawarz, biuro podróży Robinson z Ogrodzieńca, sklep wielobranżowy w Pilicy, Venezia Pizzeria&Trattoria oraz Szwalnia Kreatywna MaZo.

W akcji zakładu poprawczego uczestniczą m.in. Stowarzyszenie Jurajskich Motocyklistów, Klub Kibica Aluron Virtu Warta Zawiercie, Aluron, Aluron Virtu CMC Zawiercie, Akademia Piłkarska Warta Zawiercie, Hotel Villa Verde, Agroturystyka Magdalenka Bzów, Ewa i Marcin Markiewicz “Turbo SERWIS”, Firma Handlowa Maks Łazy i radna Justyna Wesołowska. Jak do tej pory uszyto 2 617 maseczek (stan na środę 25 marca).

Wciąż szukamy (każda ilość): materiał 100% bawełna, guma bieliźniana każda szerokość, ale najlepiej 3mm lub 5mm. Jeśli guma jest szeroka, to tniemy ją na cieńsze paski, włóknina medyczna, nici bawełniane białe lub beżowe. Jeśli potrafisz szyć i chcesz pomóc- odezwij się w komentarzu. Zapewniamy wszystkie materiały, tutorial i ewentualny dowóz. Jeśli nie potrafisz szyć i chcesz pomóc w inny sposób- przyjmujemy wyżej wymienione artykuły. Można też je zamówić na nasz adres (info w wiadomości prywatnej) – czytamy na grupie “Szyjemy Maseczki dla Medyków (Zawiercie)”.

Maseczki nie mogą być używane przez personel medyczny, ponieważ w takim przypadku wymagany są odpowiednie atesty. Jak jednak mówi jeden z ratowników pracujących w naszym regionie – mogą one posłużyć np. dla pacjentów.

Każda ilość maseczek, kombinezonów, rękawiczek, środków do dezynfekcji będzie nam potrzebna. Jeśli ktoś miałby możliwość uszyć, dostarczyć, załatwić, to my jak najbardziej chętnie przyjmiemy i jak najbardziej nam się to przyda. (…) Jeśli chodzi o maseczki, mamy swoje procedury i one muszą spełniać pewne normy. Musimy mieć maseczki z normami, natomiast zwykłe maseczki chirurgiczne, jak słyszeliśmy, że różne osoby szyją, one mogą być, jeśli chodzi o pogotowie, dobre dla nas, żeby założyć pacjentowi, którego przywozimy do szpitala, żeby nie kichał, nie pluł na nas i one go też w jakiś sposób zabezpieczają, żeby nas nie zarazić – powiedział ratownik medyczny, który był Gościem Dnia Radia Zawiercie w poniedziałek 23 marca (cała rozmowa do odsłuchania TUTAJ).

Powstała również internetowa zbiórka pieniędzy na zakup wyposażenia medycznego dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Zdecydowaliśmy się najpierw na organizację pomocy rzeczowej, jednak maseczki to towar deficytowy aktualnie, i mimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie przekazać szpitalowi odpowiednich towarów. Kupno maseczki chirurgicznej graniczy z cudem, aktualna cena na rynku za sztukę maseczki trójwarstwowej, z atestem waha się od 4-6 zł. Ceny iście bandyckie, wiem. Niestety tak to wygląda. Cała uzbierana kwota zostanie przeznaczona na zakup maseczek chirurgicznych i środków jednorazowych/ dezynfekujących, wskazanych przez szpital. Szpital wie o naszej zbiórce i dał nam przysłowiowe „zielone światło” – czytamy w treści zbiórki (link do zbiórki dostępny TUTAJ).

Według stanu na czwartek 26 marca (godzina 13:00) uzbierano 11 050 zł z zakładanych 20 000 zł.

Pomiędzy organizatorami zbiórki powstało małe nieporozumienie. Jedna z organizatorek zbiórki konsultowała plany jej utworzenia z rzecznikiem, ten jednak nie przekazał informacji dyrekcji. W efekcie, pełniąca obowiązki rzecznika szpitala, podczas krótkiej nieobecności Marcina Wojciechowskiego, w odpowiedzi do naszej redakcji na pytanie o zbiórkę

Żadna z tych zbiórek nie została jednak uruchomiona na życzenie lub prośbę szpitala. O tym, że jest także prowadzona zbiórka pieniędzy na zakup środków ochronnych dowiedzieliśmy się od Pana Redaktora. Nie kwestionując dobrych intencji organizatorów powyższej zbiórki, nie możemy potwierdzić, przytoczonych w jej opisie stwierdzeń, że cyt. „Szpital wie o naszej zbiórce i dał nam przysłowiowe „zielone światło” – napisała p.o. rzecznika szpitala w środę 18 marca.

Następnego dnia dyrekcja szpitala poinformowała o rozmowie przeprowadzonej z organizatorami.

Skontaktowaliśmy się z organizatorami zbiórki MASKI dla Zawiercia. Wspólnie ustaliliśmy, że zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup maseczek ochronnych, które zostaną przekazane szpitalowi. W przypadku gdyby ich zakup okazałby się niemożliwy dla osób/firm niebędących podmiotami leczniczymi – zebrane środki zostaną wpłacone na konto Fundacji Pomocy dla Szpitala w Zawierciu „Auxilium” z przeznaczeniem na powyższy cel. Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim za życzliwość i chęć pomocy – poinformowała Agata Kalafarska-Winkler w czwartek 19 marca.

Zdjęcie: Facebook “Szyjemy Maseczki dla Medyków (Zawiercie)”

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

3 KOMENTARZE

  1. Sklep “Społem” w Centrum oferuje maseczki w postaci kawałka białej ,pojedynczej szmatki z dwoma gumkami za “jedyne” 6,99zł sztuka! Jak się nazywają ci,którzy żerują na nieszczęściu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.