zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Rząd: od soboty ograniczenie działalności galerii handlowych i lokali gastronomicznych, sklepy spożywcze oraz apteki będą otwarte. Od niedzieli czasowe zamknięcie granic Polski

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w piątek 13 marca wieczorem zwołali konferencję prasową, podczas której ogłoszono m.in. czasowe zamknięcie granic Polski oraz częściowo działalność galerii handlowych i lokali gastronomicznych.

Jak poinformował premier RP od północy z piątku na sobotę wprowadzone zostaje ograniczenie działalności galerii handlowych – działać w nich będą mogły tylko sklepy spożywcze, pralnie, apteki i drogerie. Jednocześnie nastąpi tymczasowe zawieszenie działania innych sklepów w galeriach. Poza galeriami handlowymi działać będą wszystkie inne sklepy, placówki finansowe i punkty usługowe.

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Ponadto rząd podjął decyzję o tym, aby zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

Rząd ograniczył również zgromadzenia do 50 osób (publiczne, państwowe i religijne). Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Z kolei od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Polska o krok przed innymi krajami

W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne.

Co to oznacza?

Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby:
– z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
– kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.

Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
– małżonkowie obywateli polskich,
– dzieci obywateli polskich,
– osoby posiadające Kartę Polaka,
– osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Wojsko nie zamyka ulic i miast

Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga.

Wspólne działania regionu
Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Źródło: gov.pl/koronawirus
Zdjęcie: Facebook Kancelaria Premiera

2 KOMENTARZE

  1. Śmiech na sali, ze niby tylko w galeriach są ludzie!? Pracuje w instytucji finansowej ( parabank), ludzi od groma i ja mam się narażać a pracownik tej samej firmy w galerii już jest chroniony!!! Czy premier nie ma świadomości ile ludzi przychodzi do banków, salonów i innych sklepów wolnostojacych??!!

  2. Sprostowanie zamknięcie galerii handlowych następuje z soboty na niedziele o godzinie 0.00 . W Zawierciu nie mamy galerii handlowych ale całą masę sklepów wielkopowierzchniowych nie koniecznie spożywczych? Przecież w obecnej sytuacji ma znaczenie większe skupisko ludzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.