zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Premier: ograniczenia w handlu bez zmian do 19 kwietnia, przełożone matury i egzaminy ósmoklasisty, od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa [AUDIO]

W czwartek 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

Jak poinformował premier do 19 kwietnia przedłużone zostały dotychczasowe ograniczenia w działalności galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, bez zmian są także limity osób w sklepach i kościołach. Z kolei do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, nadal wstrzymany ruch lotniczy, ruch kolejowy międzynarodowy. Do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych.

Premier poinformował, że po Wielkanocy przedstawiony zostanie plan “powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej”, a także zapowiedział przełożenie matur i egzaminów ósmoklasisty, prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca.

Minister zdrowia podkreślał, że w przypadku niewprowadzenia obecnych ograniczeń w Polsce za kilka tygodni pojawiłoby się kilkadziesiąt tysięcy zakażeń koronawirusem. Prof. Łukasz Szumowski powiedział również, że od czwartku 16 kwietnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa (jak mówił minister, nie musi to być maseczka, dozwolony jest również np. szalik).

Z kolei minister edukacji narodowej zapowiadał, że o wyznaczeniu terminu egzaminów maturalnych i ósmoklasisty uczniowie zostaną poinformowani 3-4 tygodnie przed egzaminem.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej

Oto pytania dziennikarzy zadane (wraz z udzielonymi odpowiedziami) w trakcie konferencji:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcia: Zrzut ekranu konferencji – Kancelaria Premiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.