zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stan epidemii

W piątek 20 marca około godziny 19:00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piątkowskiego.

Premier podczas konferencji poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Do tej pory w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale również innych osób, role w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać tę epidemię. Również w tym rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. I tutaj zgodnie z tym, co zapowiadał Pan premier wielokrotnie, zostaną otwarte w galeriach handlowych te sklepy spożywcze, apteki, środki czystości będzie można również kupić czy kioski ruchu (…) – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Premier poinformował również o tym, że szkoły, przedszkola i uczelnie pozostaną zamknięte do Świąt Wielkanocnych, a także o zwiększeniu kary za nieprzestrzeganie kwarantanny z 5 do 30 tys. zł.

Na razie nie jest rozważana zmiana terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.

Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
Zdjęcie: Facebook Kancelaria Premiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.