zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Dwie pracownice przychodni przy ul. Powstańców Śląskich z koronawirusem. POZ nie zostanie zamknięty. Ponad 10 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce

O godzinie 10:00 w środę 22 kwietnia ministerstwo zdrowia wydało kolejny komunikat o liczbie zakażonych koronawirusem w Polsce. Od poprzedniego raportu liczba ta wzrosła o 178 zakażonych, zmarły kolejne 3 osoby.

Mamy 178 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: łódzkiego (55), małopolskiego (19), opolskiego (18), dolnośląskiego (18), wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), śląskiego (12), pomorskiego (8), lubelskiego (7), zachodniopomorskiego (5), świętokrzyskiego (4), podkarpackiego (1), podlaskiego (1). Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 70-M Kraków, 57-M Tychy, 90-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 10 034/404 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – informuje ministerstwo zdrowia.

Skąd pochodzi 12 kolejnych zakażeń koronawirusem z województwa śląskiego?

Kolejni mieszkańcy naszego województwa ulegli zakażeniu koronawirusem: młoda mieszkanka Dąbrowy Górniczej, 3 mieszkańców powiatu lublinieckiego (starszy i w sile wieku mężczyźni oraz kobieta w średnim wieku), 2 mieszkanki w sile wieku z powiatu zawierciańskiego, starsza mieszkanka Częstochowy, mieszkanka Bytomia w średnim wieku, starsza mieszkanka powiatu wodzisławskiego, 2 mieszkanki w sile wieku z powiatu kłobuckiego i starszy mieszkaniec Lublińca – informuje biuro prasowe wojewody śląskiego.

Dwa nowe zakażenia koronawirusem z powiatu zawierciańskiego to osoby z personelu przychodni przy ul. Powstańców Śląskich w Zawierciu. Szpital poinformował o tym wczoraj na Facebooku. W środę wydał kolejny komunikat w tej sprawie.

W związku z pytaniami o funkcjonowanie POZ po wykryciu zakażenia u dwóch pracowników (o czym informowaliśmy wczoraj) wyjaśniamy, że jak zawsze w takim przypadku ustaliliśmy wraz z Sanepidem osoby, które w ostatnich dniach miały z nimi kontakt w przychodni oraz w Szpitalu. W przypadku przychodni okazało się, że kontakt z resztą personelu był minimalny, z zastosowaniem środków ochrony indywidualnej, dlatego nie zachodzi potrzeba izolowania innych pracowników. Przed rozpoczęciem pracy w poniedziałek przeprowadzono pełną dezynfekcję pomieszczeń POZ. W obecnej sytuacji, kiedy wiele przychodni nie funkcjonuje lub funkcjonuje tylko zdalnie, tym bardziej zależy nam na utrzymaniu dostępu do świadczeń dla mieszkańców powiatu. Choroba nie wybiera i także w czasie epidemii ludzie chorują na inne schorzenia, które wymagają wizyty lekarskiej. Dlatego nasi lekarze przyjmują chorych, chociaż to właśnie kontakt z pacjentami często niesie za sobą ryzyko zakażenia. Mimo to nie zamkniemy profilaktycznie drzwi przed pacjentami, właśnie w poczuciu odpowiedzialności za ich zdrowie i życie – czytamy w komunikacie Szpitala Powiatowego w Zawierciu ze środy rana.

Biuro prasowe poinformowało również o nowych przypadkach wyleczenia z koronawirusa.

Dobrą wiadomością jest, iż 12 mieszkańców wyzdrowiało. W swoich domach, w izolacji, pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych oraz lekarza chorób zakaźnych leczyli się w powiecie będzińskim: 5-letnia mieszkanka, 6-letni mieszkaniec, 46-letnia kobieta i 57-letnia mieszkanka, w Dąbrowie Górniczej: 65-letnia mieszkanka, 43-letni mieszkaniec i 54-letnia mieszkanka. W izolacji domowej do zdrowia dochodzili także: 71-letnia mieszkanka Będzina, 56-letnia mieszkanka Zabrza, 52-letnia mieszkanka Radlina i 32-letnia mieszkanka Chorzowa. W szpitalu zakaźnym w Raciborzu w ostatnich tygodniach hospitalizowana była 53-letnia mieszkanka Żor, u której także kolejne dwa badania pobranych próbek nie wykazały już obecności wirusa. Łącznie w województwie śląskim mamy 93 osoby wyleczone z koronawirusa – czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody śląskiego.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach poinformowała o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim (stan na godzinę 14:00):

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej / ostatni raport – 5 128 / 5 139

– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 / ostatni raport – 333 / 316

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport – 6 979 / 7 004

– liczba próbek zbadanych w ostatnich 24 godzinach dla woj. śląskiego – 1 187

– liczba próbek zbadanych dla woj. śląskiego łącznie – 19 401

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim /ostatni raport – 1 580 / 1 568

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) / ostatni raport – 93 / 81

– liczba zgonów / ostatni raport – 80 / 79

W woj. śląskim odnotowano kolejny zgon. W szpitalu w Tychach zmarł 57-letni mężczyzna z Sosnowca.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.