zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Czy w maju powinny odbyć się wybory prezydenckie? Zapytaliśmy o opinię włodarzy gmin w powiecie zawierciańskim. Oto odpowiedzi

“Proszę o komentarz do planowanych na 10 maja wyborów na Prezydenta RP – jakie jest stanowisko Pana/Pani w tej sprawie? Czy uważa Pan/Pani, że wybory powinny się odbyć czy też nie? Proszę o konkretną odpowiedź i o uzasadnienie odpowiedzi” – taką wiadomość redakcja Mediów Zawierciańskich przesłała dziś do starosty zawierciańskiego oraz do włodarzy wszystkich 10 gmin w powiecie zawierciańskim. Oto odpowiedzi.

Powiat zawierciański

Starosta Gabriel Dors

Do terminu wyborów pozostało 6 tygodni. Czy dzisiaj jesteśmy w stanie przewidzieć rozwój epidemii koronawirusa w Polsce? Nie! Jeżeli opanowalibyśmy wzrost zachorowań i rozpoczęlibyśmy powrót do normalności, to nie byłoby przeszkód w przeprowadzeniu wyborów 10 maja. Jeżeli jednak dynamika zachorowań byłaby na obecnym poziomie, lub zwiększała się – trudno byłoby te wybory przeprowadzić. Przesunięcie terminu wyborów mogłoby odbyć się poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego, co poniesie za sobą ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela. Wszystko należy rozważyć i wyważyć. Osobiście nie sądzę, żeby Rząd parł na siłę do wyborów 10 maja. Jeżeli organizacja wyborów w tym terminie niosłaby zagrożenie dla zdrowia obywateli, na pewno będzie decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, a co za tym idzie przesunięcie wyborów, prawdopodobnie co najmniej na jesień tego roku – przekazał Gabriel Dors, Starosta Zawierciański.

Irządze

Wójt Jan Molenda

Informuję, że w obecnej sytuacji na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie odpowiedzieć czy wyboru mają się odbyć w dniu 10 maja br. czy też nie. Dostrzegam problem z powołaniem i szkoleniem Obwodowych Komisji Wyborczych. Wiele będzie zależało od sytuacji jaka może nastąpić w najbliższych dniach i oby sprawa ta wyjaśniła się w najbliższym czasie. Jeśli epidemia koronawirusa będzie się rozwijać to wybory moim zdaniem nie powinny się odbyć ze względu na zdrowie i dobro mieszkańców gminy i obywateli całego kraju – poinformował wójt gminy Irządze Jan Molenda.

Kroczyce

Wójt Stefan Pantak

Uważam, że przygotowanie i przeprowadzenie w aktualnej sytuacji wyborów w dniu 10 maja 2020r. wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem zarażenia wirusem Covid-19, zarówno po stronie osób obsługujących wybory, jak też i osób głosujących. Powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem, zdrowie naszych mieszkańców jest wartością nadrzędną. Należy pamiętać, że wybory to nie tylko dzień głosowania, ale także szereg dni przygotowań, spotkań, szkoleń i ustaleń, które winny rozpocząć się już. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wyborów i ich przeprowadzenie? Czy potrafimy zabezpieczać wyborców przed zarażeniem? Wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi – powiedział wójt gminy Kroczyc Stefan Pantak.

Łazy

Burmistrz Maciej Kaczyński

Termin 10 maja planowanych wyborów Prezydenta RP w mojej ocenie jest nierealny. Zrealizowanie czynności wynikających z kalendarza wyborczego wiązałoby się z narażeniem osób uczestniczących w tym procesie na zarażenie koronawirusem powodującym COVID-19 . Nie chcemy narażać naszych mieszkańców na niebezpieczeństwo zarażenia – mówi Maciej Kaczyński, burmistrz miasta i gminy Łazy.

Ogrodzieniec

Burmistrz Anna Pilarczyk

Jako Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec, moim zadaniem jest dbałości o zdrowie i życie mieszkańców i to w obecnej chwili jest dla mnie najważniejsze. Trudno dzisiaj prorokować co będzie w maju, dzisiaj najważniejsza jest izolacja i mam nadzieję, że wybory zostaną przesunięte, ze względu na najważniejsze priorytet jakim jest nasze życie i zdrowie – przekazała Anna Pilarczyk, burmistrz miasta i gminy Ogrodzieniec.

Pilica

Burmistrz Artur Janosik

Postanowieniem w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich Pani Marszałek Sejmu RP określiła także kalendarz wyborczy. Niektóre z czynności tam określonych należą do gminy. Na dzisiaj, że strony gminy realizacja kalendarza wyborczego przebiega terminowo. Pragnę zwrócić uwagę, że obostrzenia związane ze stanem epidemii obowiązują do 11 kwietnia. Nie wiemy, czy i jak długo potrwają. Minister Zdrowia, Pan Łukasz Szumowski, powiedział, że rekomendacje w tym zakresie wyda za około 2 tygodnie. Tym bardziej nie mając pełnych danych trudno wypowiadać się w tym temacie. Niemniej jednak bezpieczeństwo wyborców i wszystkich osób biorących udział w organizacji wyborów jest najważniejsze – odpisał burmistrz miasta i gminy Pilica Artur Janosik.

Poręba

Burmistrz Ryszard Spyra

Wybory na Prezydenta RP moim zdaniem nie powinny się odbyć w planowanym terminie 10 maja z uwagi na nadzwyczajną sytuację w państwie. Wybory powinny zostać przesunięte na czas po zakończeniu trwania zagrożenia epidemicznego lub innego stanu nadzwyczajnego obowiązującego w naszym kraju w związku z realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia obywateli RP. W uzasadnieniu swojego stanowiska podaję poniżej przyczyny stanowiące moim zdaniem konieczność przeniesienia terminu wyborów: 
1) Rosnąca obawa o życie i zdrowie ludzi: wyborców, członków komisji obwodowych, przedstawicieli komitetów wyborczych, a także pracowników samorządu i szkół
2) brak możliwości ukonstytuowania się obwodowych komisji wyborczych, ogromne problemy organizacyjno-techniczne w zakresie przeszkolenia w/w komisji ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i spotykaniu z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z izolacją,
3) brak postaw do zmuszania konkretnych pracowników samorządu i jednostek podległych do tego, by podejmowali czynności związane z wyborami, w sytuacji, w której obawiają się oni o swoje zdrowie,
4) brak na rynku środków ochrony osobistej, w tym płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które należy wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby (a w przypadku chwilowej ich dostępności ceny tych produktów są bardzo wysokie, tym samym środki przyznane na organizację wyborów mogą okazać się niewystarczająca
5) brak zachowania zasad równości i reprezentatywności wyborów – tysiące osób poddanych kwarantannie domowej, brak precyzyjnych wytycznych w zakresie głosowania korespondencyjnego (pracownicy Poczty Polskiej nie obsługują osób będących w kwarantannie)
6) olbrzymie kłopoty z uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisaniem do listy wyborców.

Szczekociny

Burmistrz Jacek Lipa

Aktualnie jest za wcześnie aby jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Czekam na rozwój sytuacji i ewentualne decyzje rządu w tym zakresie. Skupiam swoje działania na walce z zagrożeniami związanymi z koronawirusem, na pomocy mieszkańcom i przygotowaniu konkretnego programu wspierającego lokalnych przedsiębiorców. Zdrowie i życie moich mieszkańców to mój priorytet. Jestem przekonany, że takie samo stanowisko zajmie również rząd polski – przekazał Jacek Lipa, burmistrz miasta i gminy Szczekociny.

Włodowice

Wójt Adam Szmukier

Osobiście bardzo bym chciał żeby wszystko odbywało się zgodnie z planem. Wybory które odbywają się raz na 5 lat to bardzo ważne wydarzenie i nic nie powinno ich zaburzyć. ALE ponieważ sytuacja wciąż się zmienia, i nic nie przebiega zgodnie z planem, nic nie można przewidzieć ani powiedzieć NA PEWNO, uważam że ze względu na wartość bardzo ważną, jedną z najważniejszych czyli życie i zdrowie obywateli (zarówno tych głosujących jak również tych liczących głosy) należało by się mocno zastanowić czy w tej chwili będzie to rozsądne. W wyborach zawsze wygrywają najlepsi a więc przesunięcie terminu na dalszy czas nikogo nie dyskwalifikuje. Wyobrażam sobie że wybory prezydenckie (najbliższe) powinny odbyć się przy jak największej frekwencji. Daje to poczucie większej siły dla osoby wybranej. W tej sytuacji z pewnością wiele osób nie pójdzie do urn z obawy przed zarażeniem. Nawet gdy pandemia znacznie osłabnie czego każdemu i sobie życzę to wielu w tym dniu z obawy nie wyjdzie nawet z własnego domu. I z wielkiego święta wolności i demokracji pozostanie przygnębiające wspomnienie. Osobiście pójdę na wybory, nie wyobrażam sobie inaczej, ale czy nie narażę siebie i swoich bliskich to już czas pokaże – napisał wójt gminy Włodowice Adam Szmukier.

Zawiercie

Prezydent Łukasz Konarski

Wybory to święto demokracji. Głosowanie, podczas którego mamy wybrać Prezydenta RP, zaplanowano na 10 maja tego roku. Jeszcze kilka tygodni temu ten termin był niezagrożony. Obecnie sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, a wystarczy powiedzieć, że w tej chwili obowiązuje w naszym kraju stan epidemii. Już teraz wiemy, że problemem może być samo skompletowanie składów komisji wyborczych. Prezydent RP przekazał, że jeśli sytuacja w kraju pogorszy się, to wówczas zostanie podjęta stosowna decyzja.

Zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze, dlatego popieram pojawiające się pomysły, by przełożyć wybory np. o rok.

Wierzymy przecież, że do tego czasu wygramy walkę z koronawirusem i już na spokojnie będziemy mogli udać się do lokali wyborczych. Tym samym podejmiemy decyzję w sposób racjonalny i bez niepotrzebnych emocji. Obecnie najważniejsza jest solidarność i wspólne działanie w obliczu epidemii. Zajmuję się przede wszystkim konkretnymi działaniami i pomocą dla mieszkańców w tym nadzwyczajnym momencie. Dobro mieszkańców Zawiercia jest dla mnie zawsze najważniejsze – napisał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Żarnowiec

Wójt Grzegorz Scelina

Z uwagi na rozprzestrzeniającą się na całym świecie epidemią korona wirus i wywołanej przez niego choroby COVID-19 oraz obawą co do możliwości zapewnienia bezpiecznego przygotowania wyborów na Urząd Prezydenta RP w dniu 10 maja, uważam iż planowany termin wyborów powinien być przeniesiony tak aby zapewnić wyborcom oraz członkom komisji wszelkie środki bezpieczeństwa dbając przede wszystkim o ich zdrowie i życie – poinformował Grzegorz Scelina, wójt gminy Żarnowiec.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

5 KOMENTARZY

  1. Wszyscy Panowie w tym temacie mowiąc w przenosni ” stoją okrakiem” zeby nie podpaśc PiS . Odpowiedz jest jedna Tak lub Nie . A co słyszymy potok bez znaczenia słów.

  2. Wstrząsające jest poświęcenie wójta gminy Włodowice (patrz: ostatnie zdanie jego wypowiedzi). Historia go doceni! 🙂 🙂 🙂

  3. …proponuje aby ci aktywni biegacze, (bo oni mogą biegać przecież, należy im się), będą biegać z urnami i głosy zbierać….

    PS. Może wtedy przestaną ciągle wstawiać posty na FB ile to przebiegli…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.