Związek Gmin Jurajskich w ubiegłym tygodniu podjął uchwałę wyrażającą swój sprzeciw wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w naszym regionie.
– Na podstawie par. 13 pkt. 1 Statutu Związku Gmin Jurajskich Zgromadzenie Ogólne Związku uchwala: par. 1. Mając na uwadze możliwe negatywne skutki dla przyrody i rozwoju turystyki na Jurze, przedstawiciele gmin należących do Związku Gmin Jurajskich wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia – czytamy w treści Uchwały Intencyjnej nr 11/2019 Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Jurajskich z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie planowanej budowy kopalni cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim podpisanej przez przewodniczącego ZGJ Adama Markowskiego.
Głosowanie w sprawie uchwały nie było imienne, przedstawiciel żadnej gminy nie zagłosował jednak “przeciw” uchwale. Przedstawiciele 3 gmin, na terenie których znajdują się kopalnie, wstrzymali się od głosu.
Związek Gmin Jurajskich jest stowarzyszeniem założonym w 1991 roku, które skupia 35 gmin zlokalizowanych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
– Założycielami związku było 15 gmin, obecnie do Z.G.J. należy 35 gmin. Są to: Bolesław, Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Iwanowice, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Lelów, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zabierzów, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Siedzibą Związku jest miasto Ogrodzieniec. Podstawowymi celami Związku są: – promocja turystyczna Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej poprzez różnego typu wydawnictwa, akcje promocyjne (…); – rozwój turystyki wiejskiej, ochrona walorów przyrodniczych i kulturowych Jury, dążenie do gospodarczej i kulturalnej integracji gmin, współpraca i wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania samorządów lokalnych; – opracowanie i popularyzacja budownictwa dostosowanego do krajobrazu – czytamy w informacji o związku na Facebooku stowarzyszenia.
PK
redakcja@zawiercianskie.pl
Najlepszy przykład, to Bukowno. Jest kopalnia i jest gmina jurajska. Jedno nie wyklucza drugiego. Tak dla kopalni.
Zgodnie z podziałem fizyczno – geograficznym Polski wg J. Kondrackiego Bukowno znajduje się w obrębie następujących jednostek:
Prowincja: Wyżyny Polskie
Podprowincja: Wyżyna Śląsko – Krakowska
Makroregion: Wyżyna Śląska
Mezoregionu: Garb Tarnogórski
Mezoregionu: Wyżyna Katowicka
Mezoregionu: Pagóry Jaworznickie
a jak bedzie spec ustawa to mozemy sobie…..Weoluch Swiat
Jura Krakowsko-Czestochowska jest jednym z wielu miejsc w Polsce, która musi być otoczona ochroną prawną i administracyjną. Bardzo ważne jest i dziękuję jako mieszkaniec tej ziemi że inne mniejsze gminy wyraziły swój sprzeciw poprzez Związek Gmin Jurajskich. Walory jurajskie są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, jak każdy inny zakątek Polski a Wyżyna Krakowsko-Czestochowska zwana Jurą wpisana jest w dziedzictwo historyczne Polski…..
Jeszcze raz dziękuję….
Połowa tych wsi nie leży na wyżynie krakowsko czxęstochowskiej , niech lepiej powiedzą kto im płaci za sprzeciw a każda ustawe czy uchwałe można sądownie zaskarżyć i wygrać …
Sorry takie mamy prawo i klimat
Mieszkańcy Z-cie na Tak za kopalnia
Za to łatwo się domyślić,kto płaci tym, którzy optują za kopalnią,nie patrząc na negatywne skutki.
Mądrzy mieszkańcy Zawiercia: NIE dla kopalni!
Nie dla kopalni. Proszę nie wypowiadać się za mieszkańców, mojej zgody na taką wypowiedź to Pani/Pan nie ma.
Nie ma ani jednego racjonalnego argumentu za kopalnią! Zatruta woda, powietrze i gleba w zamian za kilkadziesiąt miejsc pracy przez tylko kilkanaście lat(tyle ma trwać wydobycie) to bardzo kiepski interes, wręcz absurdalny!
Ci którzy piszą”tak dla kopalni” albo są ignorantami w temacie albo to zwykłe trolle internetowe!