zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Związek Gmin Jurajskich podjął uchwałę przeciw planom budowy kopalni cynku i ołowiu

Związek Gmin Jurajskich w ubiegłym tygodniu podjął uchwałę wyrażającą swój sprzeciw wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w naszym regionie.

Na podstawie par. 13 pkt. 1 Statutu Związku Gmin Jurajskich Zgromadzenie Ogólne Związku uchwala: par. 1. Mając na uwadze możliwe negatywne skutki dla przyrody i rozwoju turystyki na Jurze, przedstawiciele gmin należących do Związku Gmin Jurajskich wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia – czytamy w treści Uchwały Intencyjnej nr 11/2019 Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Jurajskich z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie planowanej budowy kopalni cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim podpisanej przez przewodniczącego ZGJ Adama Markowskiego.

Głosowanie w sprawie uchwały nie było imienne, przedstawiciel żadnej gminy nie zagłosował jednak “przeciw” uchwale. Przedstawiciele 3 gmin, na terenie których znajdują się kopalnie, wstrzymali się od głosu.

Związek Gmin Jurajskich jest stowarzyszeniem założonym w 1991 roku, które skupia 35 gmin zlokalizowanych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Założycielami związku było 15 gmin, obecnie do Z.G.J. należy 35 gmin. Są to: Bolesław, Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Iwanowice, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Lelów, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zabierzów, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Siedzibą Związku jest miasto Ogrodzieniec. Podstawowymi celami Związku są: – promocja turystyczna Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej poprzez różnego typu wydawnictwa, akcje promocyjne (…); – rozwój turystyki wiejskiej, ochrona walorów przyrodniczych i kulturowych Jury, dążenie do gospodarczej i kulturalnej integracji gmin, współpraca i wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania samorządów lokalnych; – opracowanie i popularyzacja budownictwa dostosowanego do krajobrazu – czytamy w informacji o związku na Facebooku stowarzyszenia.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

8 KOMENTARZY

  • Zgodnie z podziałem fizyczno – geograficznym Polski wg J. Kondrackiego Bukowno znajduje się w obrębie następujących jednostek:
   Prowincja: Wyżyny Polskie
   Podprowincja: Wyżyna Śląsko – Krakowska
   Makroregion: Wyżyna Śląska
   Mezoregionu: Garb Tarnogórski
   Mezoregionu: Wyżyna Katowicka
   Mezoregionu: Pagóry Jaworznickie

 1. Jura Krakowsko-Czestochowska jest jednym z wielu miejsc w Polsce, która musi być otoczona ochroną prawną i administracyjną. Bardzo ważne jest i dziękuję jako mieszkaniec tej ziemi że inne mniejsze gminy wyraziły swój sprzeciw poprzez Związek Gmin Jurajskich. Walory jurajskie są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, jak każdy inny zakątek Polski a Wyżyna Krakowsko-Czestochowska zwana Jurą wpisana jest w dziedzictwo historyczne Polski…..
  Jeszcze raz dziękuję….

 2. Połowa tych wsi nie leży na wyżynie krakowsko czxęstochowskiej , niech lepiej powiedzą kto im płaci za sprzeciw a każda ustawe czy uchwałe można sądownie zaskarżyć i wygrać …

  Sorry takie mamy prawo i klimat

  Mieszkańcy Z-cie na Tak za kopalnia

  • Za to łatwo się domyślić,kto płaci tym, którzy optują za kopalnią,nie patrząc na negatywne skutki.
   Mądrzy mieszkańcy Zawiercia: NIE dla kopalni!

 3. Nie ma ani jednego racjonalnego argumentu za kopalnią! Zatruta woda, powietrze i gleba w zamian za kilkadziesiąt miejsc pracy przez tylko kilkanaście lat(tyle ma trwać wydobycie) to bardzo kiepski interes, wręcz absurdalny!
  Ci którzy piszą”tak dla kopalni” albo są ignorantami w temacie albo to zwykłe trolle internetowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.