zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

ZUS zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. Jedno ze szkoleń odbędzie się w Zawierciu. Zapisy do dziś [HARMONOGRAM SZKOLEŃ]

W dniach od 24 do 27 września sosnowiecki Oddział ZUS przygotował cykl szkoleń dla przedsiębiorców w ramach odbywającego się Tygodnia Przedsiębiorcy.

Tydzień Przedsiębiorcy to cykliczna akcja skierowana do osób prowadzących własne firmy, do kadrowych, księgowych, ale też dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z własnym biznesem. Podczas tegorocznych wydarzeń sporo informacji dotyczyć będzie także zatrudniania cudzoziemców, rozliczania za nich składek, a także uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Dlatego organizatorzy zapraszają do udziału w przedsięwzięciu nie tylko firmy, które zatrudniają osoby z zagranicy, bądź zamierzają je zatrudnić, ale także obcokrajowców, którzy podjęli pracę na terenie Zagłębia. Temat jest o tyle istotny, że obecnie na terenie oddziału ZUS w Sosnowcu zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest 5555 cudzoziemców, w tym ponad 4400 obywateli Ukrainy. Podczas tych prelekcji poruszone będą bardzo ważne kwestie związane zarówno z prawem do świadczeń krótkoterminowych, jak zasiłki chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, jak też do tych świadczeń długoterminowych, czyli emerytur i rent. Eksperci opowiedzą też o uprawnieniach pracodawców do kontrolowania zwolnień lekarskich. Ostatnie seminarium dotyczyć będzie bardzo ważnych spraw związanych z podleganiem ubezpieczeniom społecznym, gdy pracujemy za granicą, kiedy pracodawca będzie za nas płacił składki do ZUS, a kiedy do instytucji zagranicznej. To ważne kwestie, które pozwolą nam uniknąć podwójnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Szkolenia są bezpłatne. Zapisy pod adresem email: Sosnowiec_szkolenia@zus.pl z dopiskiem “Tydzień Przedsiębiorcy”. Szczegółowy harmonogram szkoleń w Oddziale ZUS w Sosnowcu, w Inspektoracie w Zawierciu i Jaworznie oraz w Zagłębiowskiej Izbie Gospodarczej poniżej:

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

2 KOMENTARZE

  1. Wystarczy ustalić stałą kwotę od dochodu, która ma być odprowadzana na poczet emerytury i ubezpieczeń do budżetu. I potem jedna odpowiednia wysokość (emerytury-renty-zasiłku…) dla wszystkich (bo wszyscy z punktu widzenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych jesteśmy równi). Mało tego, instytucje państwowe wiedzą, ile już żyjemy i gdzie mieszkamy – więc po osiągnięciu odpowiedniego wieku z automatu można przyznać świadczenie. Kto nie opłacał składek – dostaje emeryturę obywatelską (najniższa krajowa pensja). Miliardy wydawane na gmachy i obsługę tego obecnego systemu zaoszczędzone na wypłatę świadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.