zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W 2020 roku na drogi gminne 15,08 mln zł, w przyszłym – 6,9 mln zł. W 2021 więcej na ZGK, prawie 2,8 mln zł na ul. Marszałkowską. Zobaczcie prezydencki projekt budżetu Zawiercia na 2021 rok

W ramach projektu budżetu na 2021 rok przewidziano dochody w wysokości 263 405 560,28 zł, wydatki mają wynieść dokładnie tyle samo.

Dochody z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu spadną w 2021 roku w porównaniu z 2020 z 960 na 940 tys. zł. Wzrosną z kolei dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – z 9 875 400 zł na 10 038 600 zł. Wzrost nastąpił również w przypadku dochodów na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska z tytułu opłat i kar – z 650 tys. zł na 1 mln zł.

Mniej dotacji unijnych, mniej na profilaktykę uzależnień

W 2021 roku mniej do budżetu miasta wpłynie środków i dotacji z projektów unijnych. W 2020 roku planowana kwota wynosiła 45 955 298,23 zł (w tym z UE 32,02 mln zł), w 2021 kwota ta ma wynieść 32 520 960,12 zł (w tym z UE 19,16 mln zł).

Projekt budżetu na 2021 rok przewiduje również zmniejszenie wydatków na realizację zadań określonych w programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz w zakresie zwalczania narkomanii. W ubiegłym roku kwota ta wynosiła w projekcie budżetu 3 170 104 zł, a w bieżącym – 954 360 zł.

Mniej na drogi, więcej na ZGK

Rezerwa ogólna budżetu miasta ma w przyszłym roku wzrosnąć z 440 na 500 tys. zł. Rezerwa celowa z 660 na 690 tys. zł. Ustanowiona została również rezerwa celowa w wysokości 500 tys. zł w ramach Inicjatywy Lokalnej, a także rezerwa celowa w kwocie 460 tys. zł na realizację zadań wskazanych przez zarządy osiedli.

Na transport i łączność w 2021 roku będzie przeznaczone 13,4 mln zł – w 2020 kwota ta wyniosła 38,2 mln zł (spadną wydatki na drogi gminne – z 15,08 mln zł w roku ubiegłym na 6,9 mln zł w roku przyszłym; na lokalny transport zbiorowy – z 20,1 mln zł na 6,5 mln zł; na drogi powiatowe – z 2,99 mln zł na 80 tys. zł).

Na gospodarkę mieszkaniową zaplanowano 15,2 mln zł (w 2020 była to kwota 22,4 mln zł). Na oświatę i wychowanie – 65,2 mln zł (w 2020 – 62,7 mln zł). Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 42,2 mln zł (w 2020 – 40,6 mln zł). Zakład Gospodarki Komunalnej otrzyma 5,2 mln (w 2020 r. przyznano mu 4,74 mln zł).

Wzrosną wydatki na straż miejską – z 1 313 022 na 1 567 179 zł. Spadnie z kolei kwota przewidziana na ochotnicze straże pożarne – 1 052 977,18 zł na 872 717,86 zł.

Ponad 5 mln zł na Marszałkowską i Apteczną

Na 2021 rok zaplanowano m.in. przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic Nad Wartą i Przejściowej w Zawierciu wraz z odwodnieniem i oświetleniem (2,1 mln zł), przebudowę nawierzchni ulicy Wierczki Północ wraz z budową kanalizacji deszczowej (1,4 mln zł), budowę drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej – etap IV (720 tys. zł), przebudowę ulicy Dożynkowej (500 tys. zł) i przebudowę ulicy bocznej od ulicy Mrzygłodzkiej (350 tys. zł).

Na termomodernizację budynków mieszkalnych przy ul. Marszałkowskiej (10 budynków), Aptecznej (4 budynki), Niedziałkowskiego (4 budynki), Kijowskiej (2 budynki), Weneckiej (1 budynek), Polskiej (1 budynek), Amatorskiej (1 budynek), Sienkiewicza (1 budynek), Leśnej (1 budynek), Bliskiej (1 budynek), ks. Wajzlera (1 budynek) i Szkolnej (1 budynek) przewidziano łącznie 8 153 922,17 zł (ze środków własnych zostanie pokryte 5 196 555,27 zł). Wyłącznie na ul. Marszałkowską zostanie wydane 4 170 870,23 zł (z czego 2 794 729,25 zł pochodzić będzie ze środków własnych).

W projekcie budżetu zaplanowano również 1,21 mln zł na termomodernizację budynku OSP w Skarżycach, 400 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Zawiercie (pisownia oryginalna).

W ramach Funduszu Sołeckiego przeznaczone zostaną następujące kwoty: 32 239,56 zł na zagospodarowanie terenów zielonych na działce gminnej nr 83 w sołectwie Łośnice, 24 339,80 zł na budowę chodnika przy ul. Skalnej w Skarżycach, 10 tys. zł na wykonanie grila murowanie przy altanie w Karlinie i 10 tys. zł na wykonanie stołów i ławek do altany w sołectwie Karlin, 8 tys. zł na zakup materiałów budowlanych do wykonania chodnika przy klubie młodzieżowym w Pomrożycach, 7,5 tys. zł na organizację imprezy kulturalno – integracyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców sołectwa Pomrożyce, 6 047,86 zł na zakup wyposażenia kuchni w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawierciu-Karlinie oraz 1 423,69 zł na pielęgnację zieleńca w Pomrożycach.

Kwota 4,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przeznaczone na wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych w kategoriach: transport i łączność – drogi publiczne gminne (3,3 mln zł), gospodarka mieszkaniowa – pozostała działalność (810 tys. zł), gospodarka komunalna i ochrona środowiska – gospodarka ściekowa i ochrona wód (350 tys. zł), gospodarka komunalna i ochrona środowiska – oświetlenie ulic, placów i dróg (200 tys. zł), a także na administrację publiczną – urzędy gmin (miast i miast na prawach powiatu): 50 tys. zł.

Cały projekt budżetu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu – kliknij TUTAJ, aby zobaczyć.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

25 KOMENTARZY

 1. Dobre… z zezwoleń na sprzedaż alkoholu w 2021 spada więc zmniejsza się wydatki na program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych… i może się wyrówna w przyszłości… dobre, mocne 🙂

 2. Z tekstu wynika, że wzrośnie opłata za śmieci. Żadnych rewolucji. Znowu najważniejsza Marszałkowska. Gdzie są nowi inwestorzy w SAG? To jest sprawa najważniejsza. To jest priorytet. Gdzie jest plan odkorkowania miasta na Kądzielowie odnośnie planu linii kolejowej do Pyrzowice? Trzeba budować wiadukt lub tunel. Łukasz Konarski wygrał wybory tylko po to, aby odbębnić kadencję nie robiąc kompletnie nic POWTÓRZĘ KOMPLETNIE NIC DLA MIASTA I JEGO MIESZKAŃCÓW. Konarski weź się chłopczyku w końcu ogarnij.

 3. Nagonka medialna na naszego Szanownego Prezydenta dalej trwa. Koryciarze którzy przez tyle lat czerpali zyski z nic nierobienia, a Pan Prezydent zrobił z nimi słuszny porządek, nie mogą zaboleć, że można sprawnie jak również racjonalnie zarządzać miastem. Ich kwiczenie jest żałosne i śmieszne, a zmiany jakie powstają za rządów Prezydenta Konarskiego są przez nas mieszkańców Zawiercia zauważalne, bardzo się z tego cieszymy.

  • Teraz Konarski czerpie zyski za nic nierobienie. Różnica pomiędzy Konarskim a Prezydentami, Burmistrzami, Wójtami innych miast polega na tym, że Konarski zarządza, a Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie innych miast rządzą. W pobliskim Myszkowie powstanie zakład taboru z 500 miejsc pracy, a ta inwestycja Konarskiego zatrudni 10 osób. To są te zauważalne zmiany Konarskiego? Kwiczenie to mówienie przez Konarskiego na sesji rady miejskiej. Kwiczy niesamowicie. Konarski ma uczulenie na krytykę jego prezydentury..

   • Hahahaha. Nagonka medialna, hahaha! Napisanie prawdy jaki będzie budżet na przyszły rok to nagonka medialna. Hahahaha! Oj troliki Konarskiego, postarajcie się bardziej , bo Wasz szefo nie będzie zadowolony 🙂
    Ale w sumie macie rację – Wszelkie pisanie prawdy o Konarskim to nagonka medialna. Bo o nim dobrze mogą pisać tylko propagandowe media kupione przez Pana Prezydenta 🙂

 4. Oby ta kadencja skończyła się jak najszybciej tego nieudacznika!!! Nic w Zawierciu się nie zmieniło, a tylko w błoto wyrzucają kolejne miliony na dno znaczy na Marszałkowską. Reszta się nie liczy tam zabawa trwa i twa mać i można tylko powiedzieć ***** ***

 5. oj biedni nawowcy i odnowiciele pozostaje wam tylko pisanie jaki to wielki konar co w żaden sposób nie przekłada się na fakty .a gdzie hala sportowa dla siatkarzy ? gdzie kontynuacja zagospodarowania zuzanki ?

 6. koncza sie pieniądze pozyskane z UE przez poprzednika oraz jego pomysly …. a obecny Prezydent nie ma ani nowej kasy z UE ani nowych ciekawych pomysłów na inwestycje ….

 7. Czyli nie jest źle z jednej strony Tucznawa z drugiej daj panie inwestycje w Myszkowie .Zawsze to bliżej jak chodzi o dojazd do pracy .Czego oczekuje od Prezydenta dobrej przestrzeni do mieszkania dla siebie i swojej rodziny .Budowy ścieżek rowerowych ,budowy ośrodka sportu i rekreacji bo to co teraz mamy to należy wyburzyć .Problem do rozwiązania za kadencji obecnego to właściwe synchronizowanie obwodnicy i drogi kolejowej na lotnisko .Mieszkania dla ludzi płacących podatki też powstają,blisko bo w Porębie .Tu za chwilę nie będzie żadnych istotnych problemów ,wyludnimy się jako miasto .Na to pracowały władzę miasta i powiatu kilkadziesiąt lat .

 8. Ja spoglądam na Zawiercie i rządy Preztdenta Konarskiego z wielkim szacunkiem. Zawiercie to duży plac budowy i rzeczą naturalną jest, że są utrudnienia ale przysłaniają nieudolne inwestycje poprzednika (drzwi od sracza, przystanek przesiadkowy, plac spotkań dla uzależnionych przy ryneczku na Żabkach itp), powie wprost….. Prezydencie Łukaszu Konarski……. dobrze, że jesteś.

  • ta ku*** plac budowy szczegolnie w SAG tam powinno sie budowac na maxxaa i miec podatki od firm a nie odwrotnie. Co powstalo w SAG w ostatni czasie nowych firm-ile zatrudnienia- podatki etc. za Pana Konarskiego. ps gratulacje za mega super centrum przesiadkowe kolo dworca wycieli poprzednie przystanki z calej wsi i wstawili piekna wizytowka Bramy na Jure BRAWO!

 9. Gdzie pieniądze na budowę hali – chociaż projekt, miał być w tym roku. Na mecze się pcha ale żeby coś dla kibiców zrobić to nie!!! Tylko Marszałkowska i zabawy z dziećmi.

 10. Wydatki na OSP zmniejszone ale jak ma być dobrze skoro do otwarcia drzwi wysyłane są dwa zastępy straży pożarnej 1xPSP i 1xOSP a wystarczy łom i silny chłop. Ostatnio chyba w Kromołowie był taki wyjazd. Czy siły są adekwatne do sytuacji ? Tutaj nie ma kosztów ? OSP to koszt chyba 15 zł/osoba na godzinę. Skoro jedzie do otwarcia drzwi zastęp PSP to po co jeszcze OSP ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.