zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Znamy już harmonogram prac na ul. Łośnickiej i Piłsudskiego w Zawierciu. Roboty potrwają przynajmniej do lipca

Starostwo Powiatowe w Zawierciu podało pełny harmonogram prac, jakie planowane są w ramach inwestycji pn.: ,,Przebudowa drogi powiatowej nr 1726 S i 1730 S na odcinku od skrzyżowania ulicy Leśnej z ulicą Piłsudskiego (rondo) do drogi krajowej nr 78 w miejscowości Zawiercie-Kromołów”. Z zamieszczonych w komunikacie informacji wynika m.in., że w związku z przedłużeniem się prac związanych z wymianą wodociągu na tym odcinku, starostwo musi wystąpić z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji inwestycji przynajmniej do lipca.

Oto pełny harmonogram, jaki został zamieszczony na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu:

Obecnie prowadzone są prace na następujących odcinkach:
– od skrzyżowania z ul. Senatorską do ul. Równej został wykonany fragment odwodnienia polegającego na wymianie kratek ściekowych na nowe i części zniszczonych studni. Planowana jest także na tym odcinku stabilizacja podłoża, wymiana krawężników oraz przebrukowanie istniejących chodników. Termin zakończenia prac na tym odcinku planowane są na drugą połowę maja 2021.
– na wysokości skrzyżowania z ul. Wyspiańskiego jadąc w kierunku skrzyżowania z ul. Filaretów po stronie lewej wykonywana jest zatoka autobusowa wraz z chodnikiem. Poniżej nowowybudowanej zatoki autobusowej zostanie wykonany nowy chodnik do skrzyżowania z ul. Filaretów. Po prawej stronie wymieniany jest krawężnik, a kostka na chodniku i zjazdach zostanie przebrukowana. Planowane zakończenie – druga połowa maja 2021r.
Jednocześnie istniejąca zatoka autobusowa, znajdująca się przy skrzyżowaniu z ul. Wyspiańskiego, zostanie zlikwidowana. Podane terminy uzależnione są od warunków atmosferycznych.

Prace prowadzone przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu (RPWiK):
– na odcinku od skrzyżowania z ul. Senatorską do ul. Równej, RPWiK wykonało wymianę wodociągu wraz z przyłączami do posesji,
– na odcinku od skrzyżowania ul. Łośnickiej z ul. Równą do skrzyżowania z ul. Stalowników RPWiK wykonało również wymianę wodociągu. Na tym odcinku zostaną wykonane jeszcze przyłącza. Prace powinny zakończyć się z dniem 15.05.2021,
– W Kromołowie od skrzyżowania z ul. Filaretów w kierunku drogi krajowej DK78 RPWiK wykonało nową sieć wodociągową. Obecnie jest na etapie wykonywania przyłączy do posesji. Planowany termin zakończenia tych prac to 23.04.2021.
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych terminy mogą ulec przedłużeniu.

Starostwo Powiatowe w Zawierciu informuje ponadto:

Jak już Państwa wielokrotnie informowaliśmy, inwestycja drogowa realizowana przez Powiat na ulicy Piłsudskiego i Łośnickiej nie zakładała wymiany wodociągów. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu (RPWiK) korzystając z okazji, że tak duża inwestycja będzie realizowana przez Powiat, poprosił o zgodę na wymianę w ciągu remontowanej drogi starego wodociągu, na którym dość często dochodziło już do awarii. Zarząd Powiatu wyraził zgodę.  Remontowany odcinek miał mieć długość 700 mb. Wymiana starego wodociągu podczas realizacji inwestycji drogowej jest działaniem logicznym i trzeba się cieszyć, że RPWiK znalazł środki na to zadanie. Problem wiąże się jednak z zakresem prac. Jak poinformowano nas w 2020 r. wodociąg wraz z przyłączami miał być wymieniany na odcinku 700 mb. Opóźniło to co prawda prace przy realizacji inwestycji drogowej – ponieważ dopóki RPWiK nie skończył pracy, wykonawca drogi nie mógł prowadzić inwestycji powiatowej, ale po zakończeniu tych prac i poprawie warunków atmosferycznych wykonawca ponownie ruszył z robotami drogowymi. Teraz, gdy inwestycja powiatowa powinna zmierzać ku końcowi, RPWiK informuje, że konieczna jest wymiana kolejnego odcinka wodociągu. Docelowo wodociąg miałby być więc wymieniony na odcinku… 1600 mb. To poważna zmiana w harmonogramie prac, szczególnie, że wymiana wodociągów nie była objęta umową z Wojewodą, a ta umowa jest wiążąca dla Powiatu (zadanie Powiatu jest współfinansowane środkami z Funduszu Dróg Samorządowych).  Wykonawca zadania zleconego przez Powiat sygnalizuje, że jeżeli tak duży odcinek będzie wymieniany przez RPWiK, nie zdąży zakończyć zadania w terminie, bo dopóki są realizowane prace przy wymianie wodociągu, to te odcinki dla wykonawcy inwestycji drogowej są niedostępne.  Z otrzymanego od RPWiK harmonogramu wynika, że prace wodociągowe potrwają do 15 maja. To powoduje, że Powiat musi wystąpić z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji inwestycji przynajmniej do lipca. A zatem prosimy mieszkańców o cierpliwość, inwestycja realizowana będzie dłużej, to prawda, ale kompleksowa wymiana wodociągów na tym etapie, jest działaniem ważnym, dlatego Zarząd Powiatu przychylił się do prośby RPWiK – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

2 KOMENTARZE

 1. Opowiadać to zawsze można na różne sposoby.
  1. Dlaczego wykonawca nie kończy nawierzchni drogowej na ul. Łośnickiej za każdym razem brakuje mu chyba asfaltu i pozostawia po sobie dla kierowców w drodze nazwałbym to duże dziury po frezowaniu.
  Na pierwszym odcinku ustawił znaki zawężające drogę.
  Na drugim odcinku w Łośnicach wyfrezował asfalt zostawiając potężne zagłębienia. Gdzie są znaki drogowe?
  Pytanie dlaczego nikt tego nie kontroluje? Czyżby już wykonawcy brakowało ludzi i pieniędzy na zakończenie w każdym miejscu rozpoczętych prac.
  2. Dlaczego regulowane są studnie kanalizacji sanitarnej w drodze? Przecież już za to kilka lat temu zapłaciliśmy korzystając z funduszy unijnych, gdy wykonywano kanalizację w całym Zawierciu.
  3. Całe Zawiercie niezły jak zwykle bałagan i nie zmieni go nic i nigdy – mając takich Prezydentów i Starostów i kompetentne służby.
  4. A co z dziurami w drogach po zimie czy Covid wykończył również je. Panie Prezydencie i Panie Starosto nie wstyd Wam za ten bałagan. Ciekawi mnie czy Panowie jeżdżą po Zawierciu po ulicach gdzie są dziury, niedoróbki w asfalcie i czy to wszystko jest według Was ok.
  5.Za co Wy pobieracie swoje pensje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.