zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zmarł Jerzy Kazior

W czwartek 25 października wieczorem zmarł Jerzy Kazior, zawierciański muzyk. Miał 63 lata.

Jerzy Kazior to legenda zawierciańskiego ruchu muzycznego, założyciel i lider wielu formacji muzycznych (rockowych, popowych, wywodzących się z nurtu muzyki etnicznej – np. romski „Ciercheń”). Jerzy Kazior współtworzy koncerty zespołu „Ze starej Płyty”, przypominającego szlagiery znane – szczególnie osobom dojrzałym – z nagrań na winylowych płytach – czytamy w informacji o artyście na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu.

Jerzy Kazior był związany z zawierciańską sceną muzyczną od 45 lat.

Urodził się w 1955 r. Od 1973 r. prowadził zespół estradowy Klubu „Hutnik” działający przy Hucie „Zawiercie”. W latach 1973-1975 współpracował z Jednostką Wojskową w Ciągowicach jako instruktor zespołu instrumentalno-wokalnego. Współpracował z zespołem „Porum” oraz Big-bandem przy Domu Kultury Fabryki Urządzeń Mechanicznych „Poręba”. Od 1994 r. instruktor zespołów w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu. Prowadził grupy: Pogodni, Magma, Detox, Zawiercie-band, zespół estradowy All Stars oraz zespól dziecięcy Śmieszki. Jego podopieczni są laureatami licznych nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach muzycznych m.in. w Kielcach, Bydgoszczy, Tarnowskich Górach, Rybniku. Współpracował z zespołem Fatamorgana Leopolda Stawarza oraz grupą country Conner – laureatem festiwalu „Wiślaczek” w Wiśle. W 2003 r. (zespół był gościem płyty – składanki country nagranej pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Country). Brał udział w koncertach w ramach Dni Zawiercia i Spotkań Jurajskich. Był instruktorem kapeli ludowej w Regionalnym Zespole Folklorystycznym „Kromołowianie”. Od 2000 r. prowadził zajęcia arteterapeutyczne organizowane przez Fundację „Podziel się z innymi” z Zawiercia. W MOK „Centrum” prowadził warsztaty arteterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Współpracował z zawierciańskimi przedszkolami oraz Dziennym Domem Pomocy Społecznej. Od 2007-2010 prowadził zespół romski „Cierheń” (gwiazda). Od 2013 r. był akompaniatorem zespołu „Małe Zawiercie” Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”. Był liderem zespołu „Ze starej płyty” . Od 20 lat towarzyszył artystom plastykom podczas ich wernisaży – napisała na swoim profilu na Facebooku Grażyna Ferdyn, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zawiercie ds. dokumentowania tradycji miasta i dorobku artystycznego.

Zdjęcie: Facebook Kapela Janicek

1 KOMENTARZ

  1. Miałem przyjemność grać z Jurkiem przez 10 lat w zespole Klimat, w zespole country Conner w zespole Centrum przy klubie Spółdzielni Mieszkaniowej w innych okazjonalnych projektach…
    to był człowiek, który nigdy nikomu nie potrafił powiedzieć „NIE”.
    Poza wspólnym muzykowaniem, był to super Kumpel (przez duże K).
    Żegnam Cię z żalem. Odpoczywaj w spokoju [*]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.