zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zmarł Bogdan Dworak – Honorowy Obywatel Zawiercia

15 maja w wieku 86 lat odszedł Bogdan Dworak – pisarz, poeta, gawędziarz, regionalista, znawca literatury, promotor młodych pisarzy, gospodarz “Czwartków Literackich” odbywających się w Klubie Novum, a także radny Rady Miejskiej w Zawierciu w latach 1990-1994 i od 2018 roku Honorowy Obywatel Miasta Zawiercie.

Informację o śmierci Bogdana Dworaka podał na profilu facebookowym m.in. prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Bogdan Dworak był autorem takich książek jak: “Obrzęk”, “Liryczne duperelki” (poezja), “Korzenie czy ksenofobia”, “Fora ze dwora(k)”, “Mieszkam za darmo w każdym z was” czy ostatnia wydana za życia “…ale było i było…”.

Honorowy Obywatel Miasta Zawiercie kilkukrotnie gościł w Radiu Zawiercie w programie “Co ludzie powiedzą”. Planował cykliczną audycję “Nauczyciele mojego dzieciństwa i młodości”, jednak z powodów zdrowotnych odbyła się tylko jedna audycja z planowanego cyklu – 17 kwietnia 2020 r. Oto ona:

Z kolei 15 lipca 2019 roku Bogdan Dworak był Gościem Dnia Radia Zawiercie, w trakcie wywiadu mówił o swoim życiu i twórczości. Oto cały wywiad-rzeka:

Zdjęcie ilustracyjne: Kamil Pietrzyk

 

4 KOMENTARZE

  1. “Mieszkam za darmo w każdym z was” – takim był Bogdan Dworak, ze swoimi historiami sam tworzył historię i tożsamość naszego miasta, zawsze przypominał o naszych korzeniach, prawdziwy ZAWIERCIANIN z krwi i kości. Nikt go nie zastąpi. Nikt. Dziękujemy Bogdanie że byłeś z nami i że zawsze byłeś sobą, niepokorny zawiercianski Zagłobo. Byłeś, jesteś i będziesz z nami w swoich książkach.

  2. Ś. P. Pan Bogdan Dworak wydał najlepszą książkę jaką czytałem, w której dowiedziałem się najwięcej o historii Zawiercia, o tych faktach które nie wiedziałem. W moim mieście, w którym się urodziłem. Dziękuję Szanowny Panie Bogdanie

  3. Z zaciekawienie czytałem wspomnienia z dawnych lat życia Pana Bogdana Dworak. Dzięki tym felietonom wzbogaciłem swoją wiedzę o dawnym Zawierciu. Opisywał, jak w dawnym Zawierciu ludzie żyli, jak pracowali, wypoczywali i jak się bawili, jak kiedyś poszczególne dzielnice wyglądały. Należy do tych zapisów wspomnień, felietonów powrócić, każdy z nas je chętnie przeczyta i wzbogaci swoją wiedzę o dawnym Zawierciu.
    Panu Bogdanowi Dworakowi powiem krótko, DZIĘKUJĘ, spoczywaj w spokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.