zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

ZGK Zawiercie chce rozbudować wysypisko o dwie nowe kwatery. Spółka miejska ogłosiła przetarg

Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, czyli spółka miejska miasta Zawiercie, ogłosiła przetarg na inwestycję o nazwie “Rozbudowa składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Zawiercie”.

Zamówienie publiczne zostało opublikowane na BIP-ie ZGK w środę 30 grudnia.

Przedmiotowe przedsięwzięcie polega na rozbudowie istniejącego składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne o dwie dodatkowe niecki kwatery 1A i 1B wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz wykonaniem pełnobranżowej dokumentacji projektowej (w tym uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji/pozwoleń/uzgodnień, służących Wykonawcy do rozpoczęcia prac a Zamawiającemu do jak najszybszej eksploatacji kwater) – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym.

Kwatera 1A będzie zlokalizowana po zachodniej stronie istniejącego składowiska, 1B – w północno-wschodniej stronie istniejącego składowiska. Na których działkach znajdą się kwatery?

Przedmiotowa inwestycja, zostanie zrealizowana w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej, czynnej kwatery składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Planowane kwatery wraz z infrastrukturą towarzyszącą, znajdować się będą na następujących działkach ewidencyjnych: 1042/4,1042,5,1095/7,126, 1095/12, 1095,32,1095/33, 1095/36, jed. ewid. 241602_1, Zawiercie, Obręb: 0012, Zawiercie oraz 0007 Marciszów – czytamy w opisie zamówienia.

Jak czytamy w ogłoszeniu “zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej”. Wadium wynosi 280 tys. zł. Nabór ofert potrwa do 17 lutego 2021 roku.

Więcej informacji: https://www.zgkzawiercie.4bip.pl/index.php?job=wiad&idg=4&id=7&x=5&y=99&z=&n_id=45

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Mapka: Program Funkcjonalno-Użytkowy zamówienia publicznego

31 KOMENTARZY

 1. no tak, czyli to co się nie nada na RDF będzie lądować na wysypisku lokalnym pod ręką. Ze 100 tys. ton ma być przecież kilkanaście tysięcy odrzutu. Tego wiele osób się obawiało, że staniemy się wysypiskiem dla wielu dodatkowych gmin. A kolejne kroki czynione w strefie układają się właśnie w ten obrazek.
  Dlaczego nie piszecie nic o firmie Lindem która uruchomi obróbkę stali w strefie i 200 miejsc pracy. O takim dużym zakładzie przecież warto napisać.

   • Ludzie obudźcie się w końcu. Dzięki temu że Zgk zarabia jesteśmy jedną z gmin gdzie mieszkańcy płacą najmniej za śmieci. Z pustego i Salomon nie naleje. Produkujecie tony odpadów i myślicie że cudownie znikną. Niestety tak nie jest. Zacznijcie od siebie.

    • ok wpisiarze uodnowy, pod kilkoma nickami ktoś każe zaczynać od siebie i swojego kosza.
     Ale ja tylko przypomnę, lokalnie “produkujemy” i przyjmujemy rocznie 20tys. ton. I teraz uwaga, skąd będzie brakujące 80tys. ton dla zakładu produkującego RDF?
     Wy nam każecie zacząć od siebie a jesteście zwolennikami ściągania dodatkowo czterokrotności ilości śmieci! nie wiadomo skąd, śmieci które w 100% nie zostaną przerobione i będą lądować na naszym wysypisku a nie na wysypiskach w pobliżu gdzie zostały wyprodukowane. Czyli oprócz lokalnych odpadów na wysypisko trafią śmieci z RDF a pośrednio z miejsc, które nie mają z ZGK umowy natomiast w łatwy sposób pozbędą się części swojego problemu oddając odpady do Fortum, które to fortum nie przetworzy wszystkiego?
     Czy wy to rozumiecie, jaki jest problem odnowiarscy zaślepieni propagandziści?? naprawdę jesteście tacy zaślepieni czy tacy tępi?

    • Mieszkańcy płaca 20 złotych a kolejne miliony zabiera im się z budżetu. Ile milionów brakło w 2020 ? No proszę napiszcie prawdę ile miasto dopłaca do śmieci rocznie. Na co poszła dywidenda zabrana z ZGK ? Pytanie retoryczne na zapłacenie ZGK za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

  • Czy ty myślisz że rdf to jakaś cudowna maszynka do przerabiania wszystkiego?? Obudźcie się w końcu i przestańcie być jak naiwne dzieci. Niech każdy spojrzy w swój kosz na śmieci i zobaczy ile tego jest. I co,.ma to wyparować.??

  • Miast nie może (zgodnie z prawem) dopłacać do śmieci w jakiejkolwiek formie. Jeżeli to robi nawet po cichu, to popełnia przestępstwo i włodarz wraz z prezesem ZGK powinni ponieść stosowną odpowiedzialność.

 2. Przecież RDF be to wam będą składować pod płotem. To samo nie zniknie a będzie przybywać. Dlaczego nie prasują tych worków z pkastikami bo to zajmuje dużo miejsca.

 3. Dzięki włodarzowi i prezesowi ZGK Zawiercie będzie Bramą na śmieci z innych miast. Gdzieś muszą trafiać śmieci, które nie zostaną przeznaczone do RDF. Mądrzy włodarze odmówili, znalazł się jeden, którego zafascynował szelest banknotów. To pięknie pokazuje, że chcecie z Zawiercia zrobić śmietnik la Polska. Po to kombinowaliście z działkami, aby Rada Miejska nie miała prawa zablokować waszych przekrętów.

  • Na zachodzie radzą sobie palac śmieci w spalarniach i to w centrach miast. U nas nikt nie chce o tym słyszeć. Najlepiej zakopac smieci i ich nie oglądać. Udawać że problemu nie ma…

   A obecne wysypisko…. zdaję się, że nie powstało wczoraj i to nie Konarski zdecydował o jego budowie?

   • Inne miasta mają problem śmieci z głowy, bo sprzedadzą Fortum, a Zawiercie musi sobie poradzić z tonami śmieci, które nie nadadzą się do RDF. Na to pozwolił włodarz Łukasz Konarski i to on jest w pełni odpowiedzialny za to, że z Zawiercia robi się śmietnik la Polska.

 4. Jedyny sposób na likwidację tej patologii to komunalizacja spółki ZGK, wtedy nie będzie zasłaniania się tajemnicą handlową. Nie będzie wtedy pokus sciągania śmieci z innych gmin. Niech każda gmina zajmie się utylizacją swoich śmieci.
  Zawiercie przestanie być wysypiskiem śmieci dla powiatu i okolicznych gmin.

 5. Sami specjaliści… każdy śmieci wyrzuca ale jak już trzeba je gdzieś trzymać to najlepiej gdzieś u sąsiada. Jakie to polskie….

  • no właśnie, i my będziemy tym sąsiadem u którego będzie się składować śmieci cudze. W ten sposób ktoś pozbędzie się problemu 80 tys. ton odpadów, co nie przerobi się na RDF lub nie trafi do innej przeróbki (metale itp.) będzie zalegać u nas na koszt ZGK czyli pośrednio na nasz koszt. Brama na śmietnik.

 6. Przetwórnia odpadów na RDF redakcja i szanowni czytelnicy portalu na NIE, nowe składowisko (skoro nie chcecie RDF to chyba będzie trzeba gdzieś trzymać te odpady) również na NIE, podniesienie opłat za śmieci (skoro nie chcecie ani RDF ani składowiska odpadów w Zawierciu i przyjmowania odpadów z okolicznych gmin aby było to wszystko rentowne) również na NIE, potencjalna spalarnia odpadów będąca rozwiązaniem wszystkich tych problemów (gdzie to norma na zachodzie Europy że w każdym większym mieście jest lokalna spalarnia) również na NIE.

  Czego wy właściwie chcecie?

  Niedawno było też mnóstwo wpisów pod każdym bez mała artykułem pt “co ze strefa aktywności gospodarczej i miejscami pracy”. Pojawia się firma Lindem dającą zatrudnienie dla 200 osób. Na portalu cisza, tematu tutaj nie ma.

  Wybitnie tendencyjne.

  • To jest absolutna nie prawda, że czytelnicy są na Nie. Instalacja tak tylko na potrzeby naszego miasta bez zwożenia do Zawiercia 80 tysięcy ton śmieci z całej Polski.

   • Taka instalacja nie jest przecież realna… trzeba być nie lada dyletantem aby wierzyć, że taka instalacja byłaby w Zawierciu możliwa. A cena za śmieci? Musiałaby poszybowac w kosmos do samego księżyca! Więcej wyobraźni

    • Po co się ograniczać? Zapiszmy w prawie, że jedyne wysypisko śmieci na świecie znajduje się w Zawierciu. Niech zwożą z całej planety Ziemia. W zapewnienia mieszkańca Zabrza Tomczaka o mniejszej opłacie za śmieci nie wierzę, bo on sam sobie nie wierzy w to, co mówi. Więcej myślenia Anonim.

 7. Jeśli damy sobie rdf powiększymy wysypisko otworzymy w końcu spalarnie bo ilość odpadów w końcu do tego zmusi tak cała ta strefa nie przyciągnie żadnych poważnych inwestorów tylko same dziadostwo i praca za minimalna krajowa. W takiej tucznawie powstały dwa zakłady na kwotę około 3mld złotych więc te zakłady będą tam na zawsze a tu wciska się śmieciarzy inwestycje na 10mln zł max i chcą się szczycić nowymi miejscami pracy to jest jakaś porażka i nie porozumienie. Robcie te śmietniska te spalarnie ale zrobicie tereny inwestycyjne dla poważnych inwestorów gdzie indziej! Żaden inwestor z Niemiec Japoni żaden poważny gracz na rynku nie postawi miliardowych inwestycji koło wysypiska! Otwórzcie oczy no jedno z drugim nie pójdzie w parze chyba że jakoś to rozwiążecie. I zacznijcie działać bo przespaliście mldowe inwestycje które zabrała wam dąbrowa Górnicza!

  • spokojnie, będzie jeszcze przeróbka stali na 200 miejsc pracy, tylko portal jakoś nie potrafi o tym napisać, dziwne

   • I ta jedna inwestycyjka Konarskiego wystarczy? Z radości Konarski wyskoczył w kosmos. Myszków jest przed nami 500 miejsc pracy. Nie wspomnę o Tucznawie i Jaworznie. Tam umieją rządzić z jajami, a tu w Zawierciu Konarski nie ma jaj i wątpliwe, aby je kiedykolwiek miał. Gdzie reklama SAG Zawiercie co najmniej taka jak SAG Sosnowiec? Nie ma. Niech Konarski jedzie się uczyć jak wygląda zarządzanie w prawdziwej strefie.

    • to nie jest inwestycyjka Konarskiego, radzę rozeznać temat zanim się głupoty pisze. I gdzie napisane jest że wystarczy? Dobre tyle na początek, lepsze to niż przywożenie śmieci zewsząd.
     Strefa jest raczej martwa, a chcą wepchnąć tu śmieci i dziwią się, że ludzie narzekają, no bo przecież “miejsca pracy” “tańszy wywóz śmieci” No tak, jeszcze dajmy spalarnię do kompletu, no bo przecież “to norma w większym mieście”. Tak super, spalarnia śmieci. Nawet nie można w swoim ogródku spalić liści i suchej trawy pod groźbą mandatu, a co niektórzy chcą spalarni śmieci.
     Być może dokończenie ” zachodniej obwodnicy” spowoduje że coś tu ruszy, jak uspokoi się zamieszanie z wirusem i inwestorzy poczują przyspieszenie gospodarcze będą chętniej uruchamiać produkcję. Na razie inni sobie lepiej radzą jak w twoim wpisie, zobaczymy co będzie dalej.
     A Myszków, no cóż, pogratulować takiego zakładu.

     • To była metafora. Konarski tak się cieszy z tej inwestycyjki jakby Pana Boga za nogi złapał. Konarski przyzwalając na budowę instalacji RDF i zakładu utylizacji baterii doprowadzi do tego, że mało kto będzie tutaj inwestował i nawet obwodnica nic nie da. Wszyscy pójdą do Myszkowa, Tucznawy, Jaworzna, a w Zawierciu będzie RDF i wiatr wiejący po pustym polu. Pewnie poczekajmy dalej, aż znowu obudzimy się z ręką w nocniku, a inni będą się cieszyli z nowych poważnych inwestorów.

 8. Tak, to się układa w całość- będzie miejsce na odrzut z produkcji RDF, Brawo! Jeszcze recykling baterii i kopalnię załatwcie i będziem mieć Norylsk w Zawierciu! Brawo!

 9. No to już możemy się spodziewać naprawdę dużych ilości śmieci. I to wcale nie tanich jak nas zapewniają……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.