zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zespół szkół z ul. Rataja zrealizował projekt „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”

Na początku grudnia w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Zawierciu w klasach gimnazjum oraz w klasie VII szkoły podstawowej zrealizowano Program Profilaktyki Uniwersalnej pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”.

Realizatorzy programu profilaktycznego na terenie szkoły (Iwona Kamińska i Jacek Bubak) byli odpowiedzialni za blok dotyczący trucizn i toksyn w świecie przyrody oraz ich wpływ na organizm ludzki. Jacek Podsiadło oraz Grzegorz Krasowski realizowali blok dotyczący działania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych oraz ich wpływu na jakość życia młodego człowieka; Marek Żarnowiecki oraz Aneta Kaczmarek byli odpowiedzialni za przygotowanie dla uczniów biorących udział w programie profilaktyki upominków-przypominaczy – długopisów i teczek z hasłem “Dopalacze? Nie biorę!”.

Jeżeli musielibyśmy udać się samodzielnie, np. do lasu i tam poszukać sobie roślin zmieniających świadomość, to sięgając po nie musielibyśmy wziąć odpowiedzialność za swój krok. Świadomie narazić swoje zdrowie i życie, ponieważ zebrane przez nas rośliny mogą przecież okazać się trujące. Inaczej jest jeśli sięgamy po gotowy produkt z półki sklepowej. Czujemy się zwolnieni z odpowiedzialności, myślenia, że określony specyfik może być dla nas bardzo szkodliwy. Konsumenci wielokrotnie staja się ofiarami własnej naiwności i beztroski, których nie interesuje pochodzenie czyli skład danych produktów, które kupują. Konieczny jest wzrost świadomości na temat negatywnych a często i zagrażających życiu skutków zażywania substancji psychoaktywnych, a jest to możliwe wtedy, kiedy będzie systematycznie prowadzona edukacja profilaktyczna – piszą organizatorzy o swoim projekcie.

Patronat nad akcją objęła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu.

Źródło: Zespół Szkół i Placówek Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Secured By miniOrange