zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Zawiercie złożyło wniosek o pozwolenie na przebudowę dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej [AKTUALIZACJA]

O sprawie napisał portal zawiercie.naszemiasto.pl – do zawierciańskiego starostwa wpłynął wniosek gminy Zawiercie o pozwolenie na przebudowę budynku dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej 41 w Zawierciu.

Inwestycja ma dotyczyć przebudowy budynku dawnej synagogi z rozbudową o galerię frontową, zmiany sposobu użytkowania na “Centrum Edukacyjno – Kulturalnego”, doprowadzenia infrastruktury technicznej i zagospodarowania terenu.

Przypomnijmy, 10 marca odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu, w trakcie której radni nie przyjęli zaproponowanego przez prezydenta Zawiercia projektu uchwały o zabezpieczeniu kwoty 3,3 mln zł ze środków miejskich na renowację budynku dawnej synagogi. Relacja z tej sesji dostępna TUTAJ.

Jaki będzie koszt tej inwestycji dla miasta? Kiedy rozpoczną się prace? Redakcja Mediów Zawierciańskich zapytała o to Urząd Miejski w Zawierciu.

Gmina posiada dokumentację projektową przebudowy budynku dawnej synagogi z rozbudową o galerię frontową i zmianą sposobu użytkowania na centrum edukacyjno-kulturalne. Jeżeli Starostwo Powiatowe w Zawierciu przychyli się pozytywnie do naszego wniosku, pozwolenie będzie ważne trzy lata. W tym czasie będziemy szukali zewnętrznych źródeł finansowania dla tej inwestycji. Według kosztorysu inwestorskiego może ona kosztować około 6 milionów złotych. Za wcześnie, by mówić o tym, kiedy ruszą prace. W tej chwili szukamy możliwości pozyskania środków na zagospodarowanie tego miejsca – informuje Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka UM.

Z kolei pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Społecznej Rady Miejskiej w Zawierciu. Tematami omawianymi w jej trakcie było m.in. kwestia budowy nowej hali sportowej.

Panie prezydencie, program był przyjęty dużo wcześniej, a Pan tu nam odpisuje, że “w nawiązaniu do pisma z 3 marca 2020 r. informuję, że sprawy związane z koncepcją budowy hali widowisko-sportowej zostały na chwilę obecną wstrzymane ze względu na stan zagrożenia związanego z koronawirusem SARS COV-2 i kwestią nienarażania pracowników na bezpośredni kontakt. Na chwilę obecną urząd miejski realizuje tylko niezbędne zadania gminy, a także te inwestycje, które są dofinansowane z zewnętrznych źródeł. Dopiero po wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze 2020 roku będzie można mówić o dalszych zadaniach gminy i możliwościach ich realizacji”. Panie prezydencie, to jest 3 marzec, a my byśmy chcieli się dowiedzieć, co Pan zrobił do 3 marca w sprawie budowy hali? – pytał radny Henryk Mól.

Panie przewodniczący, czy Pan ogląda telewizję i orientuje się Pan, co się dzieje dookoła? – odpowiadał prezydent Łukasz Konarski.

Telewizję?Henryk Mól.

TakŁukasz Konarski.

Czy od początku roku mieliśmy pandemię? (chwila ciszy) Panie prezydencie, Pan od początku roku nie ruszył palcemHenryk Mól.

Panie przewodniczący, naprawdę Pan nie wie, co się dzieje dookoła? Panie skarbniku, ja poproszę Pana też o wyjaśnienie sytuacji ze względów budżetowych, co się dzieje w gospodarceŁukasz Konarski.

Całe nagranie z obrad komisji dostępne jest tutaj: https://zawiercie.sesja.pl/2020/04/30/komisja-spoleczna_2020_04_28/

Zdjęcie: Archiwum zawiercianskie.pl

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

33 KOMENTARZE

 1. Miejmy nadzieję, że jak nastepnym razem Pan Radny zada powtornie pytanie ws hali, to nie bedzie np. zacmienia ksieżyca, bo też wtedy Pan Prezydent będzie uchylał się z odpowiedzią.

 2. Bardzo dobrze Panie Prezydencie, niech Pan nie zważa na zatęchłych emerytów, którzy nie mają pojęcia o tym co się dzieje dookoła, a którym do pełni szczęścia wystarczy tytuł “Radny”. Niech Pan robi swoje Panie Prezydencie, niech Pan zmienia to zapyziałe miasto.

 3. Nie ma zgody na to, aby wydać 6 milionów zł z pieniędzy mieszkańców na ruderę. Jeśli Pan Konarski jest tak bardzo zakochany w “synagodze” to niech kupi od miasta i sobie inwestuje w nią swoje pieniądze. Przypominam, że to Pan Konarski zmarnotrawił 230000 zł na projekt. Za 6 milionów można wybudować blok mieszkalny. To Pana Konarskiego nie obchodzi. Najważniejsza jest ul. Marszałkowska i synagoga. Dziś w radiu zastępca Konarskiego dał popis bełkotu na temat synagogi nie mając zielonego pojęcia o tym co mówi.

  • Około 9 mln złotych kosztowały nowe bloki koło szpitala a tutaj 6 mln na stary budynek którego nie było i ludzie jakoś bez niego żyją. Kiedy wreszcie skończą te 50m drogi i rondo koło Przyjaźni bo to już nawet nie jest śmieszne. Jak skończą to te pierwsze odcinki będą już pewnie remontować ? Hala ? Mamy 2 a nawet 3 i do gry w drugiej czy trzeciej lidze zupełnie wystarczą.

 4. Ja też przychylam się do pozytywnego wpisu Studenta. Miasto powinno dbać o swoją historią, a niewątpliwie teren wokół synagogi jest takim miejscem. Ta dzielnica od wielu lat jest niszczona. Ile kasy został a niej wyssane i przehulane. Na dzielnicy Stary Rynek parędziesiąt lat temu tętniło życie handlowe, kulturalne i sportowe. Odbudowa tych zapomnianych miejsc wpłynie na poprawę wizerunku Zawiercia. Popieram działania Prezydenta. Hal mamy sporo, a wycofanie się strategicznego sponsora z piłki siatkowej nie wróży nic dobrego. Centrum edukacyjno-kulturalne będzie służyć nam wszystkim mieszkańcom Zawiercia.

  • Panie Konarski niech sobie Pan z własnych pieniędzy remontuje ruderę ,a nie z pieniędzy podatników ,a te Wpisy Student i inne to niech się za robotę wezmą i płacą podatki ,jako mieszkaniec nie zgadza się aby z moich podatków remontować ruderę synagogi. Bo co? Kubuś zostanie tam Dyrektorem ? Czy inny znajomek?

 5. Bardzo dobrze Panie Prezydencie, że podejmuje Pan takie działania. Pamiętam, ile razy był podnoszony tema tego miejsca przez poprzednich Prezydentów. Społeczność Zawiercia apelowała o zrobienie porządku w tym miejscu i nic z tą sprawą nie było można zrobić, a Prezydent Konarski pokazał wszystkim, że można. Popieram takie działania i za to, coraz bardziej naszego Prezydenta Łukasza Konarskiego szanuję.

  • Do Iga. Miasto Zawiercie nie ogranicza się tylko do Marszałkowskiej i synagogi. Inne dzielnice są pomijane przez obecnego prezydenta. Takie są fakty. Mamy fascynację Prezydenta jedną ulicą, a reszta jest pozostawiana sama sobie. O bezpieczeństwie pieszych na przejściach prezydent tylko mówi i nic nie robi. Gdzie są aktywne przejścia? O hali sportowej mówił prezydent i brak odpowiedzi co zrobił nie jest normalny. Prezydent na poziomie mógłby odpowiedzieć na pytanie. Tą halę ktoś umieścił w budżecie. Tym kimś jest obecny prezydent.

 6. Żeby potem Pan Prezydent nie miał problemów z Żydami, którzy w przyszłości mogą się upominać o swoje a w tym przypadku o jedno z najważniejszych ich miejsc. To jest igranie z ogniem i narażanie miasta na straty i spory…..z tego nic dobrego nie wyjdzie a i szkoda pieniędzy….

 7. Poprzedni Prezydent przegrał? Dlaczego? Chciał podwyższyć śmieci.
  Wybudował ” Drzwi” . Tyle wystarczyło, aby ludzie mu już nie dali władzy. A dlaczego? Bo ludziom nie o to chodzi? Ludzie chcą mieć pracę, godne wynagrodzenie, mieszkać na osiedlu, gdzie dzieci mają fajny plac zabaw. Ludzie chcą aby ich dzieci i chodziły do dobrych szkół, aby nauczyciele nie tracili pracy bo Pan tworzy liczne klasy i szuka oszczędności. A pieniądze wydaje na zmarłą Marszałkowską, której renowacja to miliony. Zawodzi Pan.

 8. Na halę nie ma, nie ma nawet projektu, a na to g…. dla Kubusia, prezydent bez pozwolenia wydaje kasę. Synagoga nie będzie dla wszystkich bo jak się dorwą do rządzenia tam dzieci, nawet te co to mają 18 lat, to będzie jedno wielkie dno. Hala sportowa jest dla tysięcy kibiców, a Marszałkowska to spełnianie idiotycznych zachcianek kilku nawiedzonych paranoików. Trolle prezydenta nie piszcie bo jesteście już nawet nie śmieszni z tymi pochwałami a jedynie prymitywni w tych pochwałach

 9. Czy w Zawierciu powstaną jakieś przedsiębiorstwa w najbliższym czasie? Czy będzie więcej miejsc pracy?

 10. Nie wiem dlaczego wszyscy, a może jeden jakiś nawiedzony wrzeszczy, że hala, hala, to jest takie łajno jak i ten cały stadion, co jeden jegomość ciągnął kasę i przez tyle lat tam żerował. Mamy wystarczająco hal i po co jeszcze jedna. Jest na tyle orlików, które świecą pustkami, to po co nam hala, na nasze nieszczęście, a ośrodków kultury to ile jest, tyle co hal? Prezydencie rób swoje, masz społeczne poparcie.

 11. Nowe duże zakłady pracy to przyszłość tego miasta jak będzie praca dobrze płatna praca to wszystko po kolei będzie się rozwijało !!!

 12. Do WKURZONEGO nawiedzonych masz w tej swojej lodnowie ty i twoi kolesie srą tu japy. A Konar udowadnia coraz to bardziej że nie nadaje się na prezydenta. Ma obrońców bo jak by został wywalony ze stanowiska to z automatu tracą robotę jego ulubieńcy a było w tym roku troszkę etacikòw dla nich tu i tam. Więc teraz trzeba lizać tyłek swojemu Bogu w goglach.

 13. Zmień płytę bo cały czas to samo. Szkoda że jesteś tak żałosny. Prezydencie Łukaszu Konarski rób swoje . Robisz to dobrze a my z Zawiercia jesteśmy z Tobą.

  • #JA
   Miasto to nie prywatna zagroda prezydenta ani poletko do realizacji jego widzimisię. Jest władzą wykonawczą i ma działać w interesie mieszkańców,którzy mu tę funkcję powierzyli i którzy mu płacą.

 14. Może buraki nie wiedzą, że my hal sportowych to nie mamy, no może ta jedna stara. Reszta to sale gimnastczne przy szkołach i niestety nie dla takiej ilości osób która by chciała oglądać siatkówkę na wysokim pozimie bo ręcznym czy innym drużynom na 10 kibiców to wystarczy nawet sala gimnastyczna przy LO. Mamy też dom kultury który wymaga remontu a nie wydawanie na synagogę i zachcianki Kubusia i jemu podobnych dzieciaków z prezydentem na czele. Gdybym wiedział, że tak będzie rządził ten człowiek to bym na tego prezydenta nigdy nie oddał głosu ani nikt z moich znajomych. Marszałkowska nadaje się na zrównanie z ziemią a nie wyrzucania pieniędzy w błoto. Może przydałoby się referendum co chcą mieszkańcy hali czy synagogi dla dzieci z piaskownicy.

 15. A ty buraku zostaniesz Prezydentem i będziesz stawiał hale sportowe jedna po drugiej, dla upadających dziedzin sportu. Będziesz opalał twarz, dla zakryci zmarszczek, farbował włosy i udawał wielkiego sportowca, bo nigdy nim nie byłeś tylko marzyłeś nim być. Do tego grupa klakierów, która będzie ciebie oklaskiwała za nic nierobienie, a ty będziesz miał poczucie , że jesteś bardzo wielkim i wysokim gwiazdorem. Takich Prezydentów już mieliśmy i bardzo dobrze, że już ich nie ma. Mamy dobrego Prezydenta Łukasza Konarskiego na którego Zawiercie musiało tak długo czekać.

 16. Ja wolę siatkówkę i pójść na mecz ze znajomymi niż do synagogi…. Bardzo dobrze że mamy w Zawierciu klub siatkarski Aluron CMC Zawiercie piłki nożnej KP Warta Zawiercie oraz ręcznej Viret. Tylko brakuje obiektu przystosowanego do PlusLigi czy choćby zrobienia trybun na całej koronie naszego stadionu…..to by było coś 🙂 a tak synagogę powinniśmy zostawić w spokoju lub zburzyć skoro właściciela nie ma…

 17. Czy stadion doczeka się trybun na całej koronie? Kiedy będzie hala? Co z SAG? Kiedy będzie Galeria budowana? Dlaczego nikt tymi sprawami nie zajmuje? Dlaczego mieszkań nie ma by młodzi ludzie mieli gdzie na start zamieszkać? Jak mają się usamodzielnić skoro mieszkań nie ma? I to ma być rewitalizacja miasta przez OdNowe????

 18. Obciach z takim prezydentem…..afery i sprawy sądowe, zaciąganie długów i marnotrawienie pieniędzy a także brak gospodarności i wykorzystywanie uczniów do swej polityki, brak obiektywnego spojrzenia na miasto a także brak słuchania głosu mieszkańców. Aha…. Flagi jeszcze wiszą po 3 maja…..kto się tym zajmie by nie niszczyły się barwy narodowe? O Sztandar też tak dbacie patrioci??

 19. Kto jest właścicielem budynku Synagogi i gruntu?
  Gmina Zawiercie czyli własność Polski czy gmina żydowska czyli własność Izraela.

 20. Wyburzyć tą całą synagogę, wyrównać teren posiać trawę i zrobić wybieg dla piesków, aby mogły się swobodnie i miło wypróżniać. A koszt tej rewitalizacji terenu na Marszałkowskiej niech poniesie osobiście pan Konarski z własnych środków. Zmarnotrawił już prawie 300000 tysięcy złotych, więc niech odda ze swoich. Za te pieniądze można wybudować wybiegi dla psów w każdej dzielnicy Zawiercia. My mieszkańcy byśmy tylko na tym skorzystali. Brak synagogi i próżnej gadki o tym rumowisku, zaoszczędzone środki publiczne, czyste ulice w mieście (bez min), usatysfakcjonowany i dumny z rewitalizacji Marszałkowskiej Konarski. A i ten nieborak Kosoń miałby zajęcie już tak na poważnie i za uczciwie zapracowane pieniądze. Mógłby być czyścicielem tych wszystkich wybiegów. Tam będzie potrzebny taki obrotny specjalista z układami w Urzędzie Miejskim, aby nie zabrakło woreczków i kosze z odpadami były opróżniane systematycznie i na czas. W wolnych chwilach mógłby załapać w te swoje utalentowane rączki kosiarkę i przystąpić do pielęgnacji trawy na wybiegach. Och jak by było fajnie!!!!

  • W końcu jakiś głos rozsądku i to z Marszałkowskiej – szacun! Podpisuje się pod tym pomysłem i popieram go w całej rozciągłości. Panie prezydencie proszę o działania w tym zakresie. Może tego nie będzie Pan w stanie spie…… To już ostatnia chwila, 2-gie votum nieufności już się zbliża i czas będzie się żegnać z urzędem. Szkoda takiego talentu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.